30- LECIE SAMORZĄDNOŚCI W GMINIE STROMIEC

Materiał informacyjny
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – nie parlamentarne, nie prezydenckie, ale samorządowe. W miastach, miasteczkach i wsiach – po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowaliśmy o przyszłości naszego kraju w sposób zupełnie nieskrępowany.

W 2020 r. mija 30 lat od pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 roku, a weszła w życie 26 maja 1990r. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

Upływ czasu i zmiany ustrojowe na poziomie kraju pozwoliły zdecentralizować zarządzanie przekazując inicjatywę obywatelom społeczności lokalnych. To właśnie oni mają realny wpływ na współtworzenie i decydowanie o najbliższym otoczeniu. Obywatele ziemi stromieckiej poczuli się jak u siebie w domu i wreszcie mieli możliwość urządzenia go po swojemu. Szare otoczenie zaczęło nabierać kolorów. Pracowitość, umiejętność korzystania z danej nam wolności, a także mądry patriotyzm wpłynęły na najbliższe otoczenie, które zaczęło cieszyć rosnącymi w oczach przemianami. Przez te 30 lat nastąpiła ogromna poprawa warunków i jakości życia mieszkańców ziemi stromieckiej.

Na przestrzeni lat stanowisko Wójta Gminy Stromiec piastowali:
- Marek Matysiak – łącznie 4 kadencje,
- Jacek Reczko – 1 kadencję,
oraz obecnie sprawujący władzę – Krzysztof Stykowski (trzecia kadencja).

Z datą powstania samorządów zbiega się czas budowy obecnego budynku Urzędu Gminy. Został on oddany do użytku w 1992 r. podczas obchodów 750–lecia istnienia Stromca i ziemi stromieckiej.

Dziś Gmina Stromiec jest już innym miejscem. Budynek urzędu podobnie jak strażnice OSP w Boskiej Woli i w Bożem zostały poddane termomodernizacji. Teren wokół budynków został zagospodarowany poprzez ułożenie kostki brukowej, nasadzenia krzewów i kwiatów.

Sieć dróg gminnych otrzymała nawierzchnie asfaltowe i oświetlenie uliczne.

Warto wspomnieć również o tym, że Gmina Stromiec znalazła się w czołówce gmin w Polsce sięgając 80% uzbrojenia w sieć wodno-kanalizacyjną.

30 lat samorządności w Gminie Stromiec to czas przede wszystkim wielkich inwestycji, m.in.: budowy dróg i oświetlenia ulicznego, budynków ochotniczych straży pożarnych, świetlic wiejskich, budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Powstały nowe boiska (w tym piękny obiekt sportowy w Stromcu), sale sportowe, place zabaw. Wykonano szereg siłowni zewnętrznych m.in. w Dobieszynie, Stromcu, Ksawerowie Starym, Podlesiu Dużym.

Wybudowano Punkt Selektywnej Zbiórki Komunalnej. Zakupiono również potrzebny sprzęt do realizacji zadań gminy, m.in. unowocześniono infrastrukturę informatyczną dla zachowania bezpieczeństwa danych mieszkańców, zakupiono ciągnik, samochody osobowe na potrzeby dowozu dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowo opiekuńczych, kosiarki i sprzęt na potrzeby utrzymania terenów zielonych i bieżących prac gospodarczych. Wyposażono szkoły i świetlice wiejskie, zmodernizowano budynki gminne na potrzeby mieszkańców, pełniące funkcje rekreacyjne oraz społeczno- kulturalne.

Wszelkie zmiany nie byłyby możliwe bez udziału środków zewnętrznych, w szczególności pochodzących z Unii Europejskiej. Umiejętne gospodarowanie budżetem gminy realnie wpłynęło na zmiany naszej małej ojczyzny ku zadowoleniu mieszkańców i gości odwiedzających naszą gminę.

Okres istnienia samorządów, to nie tylko inwestycje, ale również rozwój kulturalny. Wydano dwie publikacje „Stromiec 750 lat Osady i Parafii” oraz „Ziemia Stromiecka”, a także okazjonalne numery biuletynów informacyjnych. Zorganizowano wiele imprez kulturalnych dla wszystkich mieszkańców: coroczne festyny dożynkowe i dni dziecka, dni kobiet. W historii naszego regionu zapisał się również bardzo ważny akt nadania Gminie Stromiec herbu i symboli jakimi były flagi, pieczęcie. Nadano tytuły Honorowych Obywateli Gminy Stromiec, tym, którzy przyczynili się do umocnienia i rozsławienia ziemi stromieckiej. Wśród nich znajdują się: ks. Antoni Niemotko, Adam Wróblewski, prof. Ryszard Zaręba, Płk. Ryszard Kukliński, Robert Grudzień oraz por. Juliusz Bagniewski.

Z okazji 100-letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości na murach budynku Urzędu Gminy Stromiec wzniesiono tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Jak widać te 30-lat przyniosły bardzo dużo pozytywnych zmian. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą ich jeszcze więcej.

Urząd Gminy Stromiec
ul. Piaski 4, 26-804 Stromiec

tel. sekretariat : 48 619 10 20
fax : 48 619 10 12
E-mail: ugstromiec@ugstromiec.pl
      
www.ugstromiec.pl

30- LECIE SAMORZĄDNOŚCI W GMINIE STROMIEC
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3