1/33
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W niedzielę, 19 września odbył się piknik rodzinny z okazji...
fot. Mateusz Kaluga

40-lecie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Guzowianki uświetniły piękny jubileusz (ZDJĘCIA)

W niedzielę, 19 września odbył się piknik rodzinny z okazji 40-lecia Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. To był tak na prawdę punkt kulminacyjny, bowiem obchody były rozłożone na kilka dni.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku powstało w 1981 roku. Czterdzieści lat działalności związane było z olbrzymim programem inwestycyjnym. Od razu pojawiły się wielkie plany. Zrewitalizowane lub odbudowane od podstaw zostały wszystkie budynki na terenie placówki: pałac, spichrz, stajnie, wozownia, oficyna, kaplica i oranżeria. W 1992 roku ukończono budowę Muzeum Rzeźby Współczesnej. Latami tworzona była kolekcja rzeźby współczesnej. Centrum rozwija także działalność w przestrzeni wirtualnej. Rozpoczęto proces trójwymiarowej digitalizacji dzieł z kolekcji, przygotowano wirtualne zwiedzanie wystawy kolekcji CRP.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się otwarciem wystawy rzeźby wybitnej polsko-amerykańskiej artystki – Ursuli von Rydingsvard. Ekspozycja jest drugą prezentacją sztuki Ursuli von Rydignsvard w Polsce. Pierwsza odbyła się w 1992 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i była ważnym wydarzeniem w życiu artystki. Obecna jest swego rodzaju powrotem do rodzinnego kraju po 30 latach. Wystawa w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku potrwa do 17 października. Pokaz w Centrum Rzeźby w Orońsku, obejmujący dwanaście rzeźb wykonanych z drewna cedrowego jedną ze zwierzęcych jelit i jedną z żywicy poliuretanowej, jedenaście rysunków i jedną instalację wykonaną z przedmiotów gotowych jest reprezentatywnym przekrojem twórczości autorki. Rzeźby prezentowane są w Muzeum Rzeźby Współczesnej, Galerii Oranżeria i przestrzeni parkowej, gdzie można będzie oglądać prace Pierwsza, Scratch i Elegantka.

Było też uroczyste posiedzenie kolegium redakcyjnego Kwartalnika Rzeźby „Orońsko", posiedzenie Rady Programowej CRP połączone z konferencją „Miejsce w przestrzeni realnej i sztuce. Miejsce jako sens”. Był też otwarty Zjazd Artystów.

Urodziny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyły się 19 września. Podczas imprezy można było zobaczyć wystawę Ursuli von Rydingsvard „Tylko Sztuka”, oraz wystawę „Bóg w dom” (kurator: Leszek Golec), a także wystawę pokazującą historie mieszkańców Orońska i ich związek z Centrum Rzeźby Polskiej. W niedzielę można było również uczestniczyć w: warsztatach kaligrafii, sitodruku. Był Retro kiermasz. Na zakończenie zagrała grupa Guzowianki.

Z okazji jubileuszu 40-lecia działalności dyrekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystąpiła z wnioskami o przyznanie najwyższych odznaczeń dla artystów – wybitnych rzeźbiarzy, a także dla osób pracujących na co dzień na rzecz sztuki – pracowników Centrum Rzeźby Polskiej. Minister Piotr Gliński przyznał cztery Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – Złoty Medal otrzymał profeor Stanisław Radwański, Brązowe Medale – profesor Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, profesor Karolina Komasa i profesor Andrzej Szarek.

Zobacz zdjęcia na kolejnych slajdach.

Zobacz również

Protestowali przed Ratuszem. "Panie Prezydencie. Dość upodlenia!"

Protestowali przed Ratuszem. "Panie Prezydencie. Dość upodlenia!"

Wyłączenia prądu w regionie. W tych miejscowościach nie będzie prądu

Wyłączenia prądu w regionie. W tych miejscowościach nie będzie prądu

Polecamy

Czy będą obostrzenia na Wszystkich Świętych? Wiceminister zabrał głos

Czy będą obostrzenia na Wszystkich Świętych? Wiceminister zabrał głos

Bożena Dykiel wywołała oburzenie. Co powiedziała aktorka w „DDTVN”?

Bożena Dykiel wywołała oburzenie. Co powiedziała aktorka w „DDTVN”?

Pieniądze z programu Polski Ład przyznane! Kto i ile dostał w powiecie szydłowieckim?

Pieniądze z programu Polski Ład przyznane! Kto i ile dostał w powiecie szydłowieckim?

Dodaj ogłoszenie