Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

45 lat Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso i światowa premiera Uwertury zimowej w Radomiu

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso obchodzi swoje 45 – lecie. W sobotę, podczas jednego z trzech głównych koncertów jubileuszowych miała miejsce światowa premiera Uwertury Zimowej – utworu skomponowanego specjalnie dla młodych radomskich muzyków przez znanego współczesnego kompozytora Przemysława Zycha.

Jubileusz 45 Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso w Radomiu

Sobotni koncert odbywał się przy zapełnionej sali Zespołu Szkół Muzycznych. Gościem wydarzenia była Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia, która mówiła, że orkiestra Grandioso jest wielką dumą i chlubą miasta. Przypomniała, że w tym roku odbyły się w Radomiu po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Orkiestr Dętych i obiecała, że w 2024 roku w pierwszy weekend lipca znów w mieście odbędzie się wydarzenie muzyczne równie wysokiej rangi. Młodzi muzycy podczas koncerty wykonywali bardzo różne utwory. Była muzyka filmowa, ale też transkrypcje znanych przebojów muzyki rozrywkowej na orkiestrę dętą.

Kulminacyjną częścią koncertu było wykonanie po raz pierwszy utworu Uwertura Zimowa autorstwa znanego kompozytora Przemysława Zycha. Światowa premiera kompozycji w wykonaniu młodych muzyków i wspierających ich na niektórych instrumentach pedagogów zebrała wielkie brawa. Obecny na sali kompozytor nie krył radości. Stwierdził, że największą nagrodą dla kompozytora jest to, że muzycy wnoszą do utworu coś cennego od siebie, a tak się okazało w przypadku pierwszego scenicznego wykonania Uwertury Zimowej. Utwór został napisany specjalnie dla orkiestry Grandioso w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie“ Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uwertura Zimowa wzbudziła duże zainteresowanie w świecie muzycznym i niewykluczone, że włączą ją do swojego repertuaru inne orkiestry, również z zagranicy.

Przemysław Zych to jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów polskich.
Jego utwory wykonywane były na wielu koncertach i festiwalach w Polsce oraz za granicą (Anglia, Belgia, Niemcy, Ukraina, Włochy, Stany Zjednoczone). W 2008 zadebiutował w Filharmonii Narodowej w roli kompozytora, a dwa lata później jako dyrygent. Był jednym z inicjatorów powstania Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz dyrygentem jej pierwszych koncertów. W sezonie artystycznym 2011/2012 był jej kompozytorem-rezydentem.

Wydana w 2011 nakładem Musica Sacra Edition płyta New Polish Music for choir, na której umieszczono m.in. jego Miserere na chór mieszany w wykonaniu chóru Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, została nominowana do Nagrody Akademii Fonograficznej w dwóch kategoriach: „Album roku – muzyka współczesna” (nagroda Fryderyk 2012) i „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

Od 2013 roku Przemysław Zych jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2016 roku pracuje na stanowisku asystenta, prowadząc zajęcia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Ponadto od 2009 uczy przedmiotów teoretycznych oraz jest dyrygentem orkiestry w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu.

Zobaczcie i posłuchajcie jak orkiestra Grandioso zagrała Uwerturę Zimową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto