Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

45 rocznica Radomskiego Czerwca'76. W ramach obchodów będą modlitwa, msza i festiwal

Barbara Koś
Barbara Koś
Janusz Petz
Janusz Petz
– Festiwal wolności to projekt ściśle związany z kolejną rocznicą Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 - mówił podczas briefingu prezydent, Radosław Witkowski.
– Festiwal wolności to projekt ściśle związany z kolejną rocznicą Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 - mówił podczas briefingu prezydent, Radosław Witkowski. Urząd Miasta Radom
Rozpoczyna się Festiwal Wolności - Free(Ra)dom Festiwal, projekt związany z kolejną rocznicą Radomskiego Czerwca 76 rozpoczyna się w Radomiu. W programie są koncerty, wystawy, warsztaty literackie i filmowe oraz spotkania ze znakomitymi gośćmi. Potrwa do końca miesiąca.

- Chcemy kolejny raz mocno wyeksponować wartości, które przyświecały temu protestowi i przypomnieć, że Radom jest bardzo ważnym miastem na europejskiej drodze do wolności. Rozpoczynamy w covidowym czasie od szeregu mniejszych wydarzeń. Mam jednak nadzieję, że z czasem festiwal będzie się rozrastał i mocno promował zarówno nasze miasto, jak i takie wartości jak niepodległość czy wolność człowieka - mówi we wtorek na konferencji prasowej prezydent Radosław Witkowski.

– Chcemy, aby czerwiec w Radomiu był miesiącem wolności - dodał wiceprezydent, Mateusz Tyczyński. - Na pewno miasto w tym czasie będzie żyło. Liczę na to, że organizowane wydarzenia spotkają się z dobrym przyjęciem i w kolejnych latach, już bez tych covidowych ograniczeń, będziemy mogli iść w kierunku dużego festiwalu, z dużymi nazwiskami.

Wystawy, warsztaty i spotkania

W organizację Free(Ra)dom Festiwalu włączyły się wszystkie radomskie placówki kultury. Na Placu Corazziego już została ustawiona wystawa prac Szymona Szymankiewicza, a w piątek w Kamienicy Deskurów zostanie otwarta wystawa „Portrety i metafory życia”. W programie znalazły się także między innymi koncerty, warsztaty, pokazy i spotkania między innymi z Hirkiem Wroną, Arturem Andrusem i Tomaszem Sianeckim, Jankiem Melą, Martą Frej czy Szymonem Szymankiewiczem. Będzie też wspólne śpiewanie największych przebojów lat 80-ych.

W rocznicowe obchody wpisuje się też premiera spektaklu „Chłopców z Placu Broni” w reżyserii i adaptacji Michała Derlatki, która odbędzie się 24 czerwca w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Przedstawienie nawiązuje do radomskich protestów, które miały miejsce w czerwcu 1976 roku.

Uroczyście i religijnie

25 czerwca uroczystości będą skromniejsze niż w latach przed pandemią. O godzinie 16 członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76 złożą kwiaty pod tablicą wmurowaną na budynku Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Radomiu, o godzinie 17 zaplanowano modlitwę przed Pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych w Związku z Robotniczym Protestem w 1976 roku, godzinę później rozpocznie się msza w radomskiej katedrze, a po mszy przed Kościołem Garnizonowym odbędzie się koncert muzyki niepodległościowej z czasów komunistycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 45 rocznica Radomskiego Czerwca'76. W ramach obchodów będą modlitwa, msza i festiwal - Radom Nasze Miasto

Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto