Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500+ w powiecie białobrzeskim. Jak wyglądają przygotowania do realizacji programu?

Izabela Kozakiewicz
Sprawdziliśmy, jak teraz w gminach powiatu białobrzeskiego wyglądają przygotowania do realizacji tego programu.

Gminy naszych powiatów przygotowują się do uruchomienia nowego program wsparcia dla rodzin. Wciąż jest wiele pytań i wątpliwości, które może rozwiać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Białobrzegi

W gminie Białobrzegi wypłatą świadczeń zajmie się Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Jak wszędzie wydawanie i przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 kwietnia.

- Jesteśmy już na finiszu przygotowań do programu - mówi Jolanta Sadowska, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białobrzegach. - Jesteśmy właśnie w trakcie zakupu wniosków, które będą wypełniać mieszkańcy.

Z szacunków Ośrodka w Białobrzegach wynika, że z programem w gminie objętych będzie ponad 1 tysiąc dzieci. Zgodnie z planem z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej MGOPS ma dostać na wypłatę świadczeń ponad 4 miliony złotych.

W białobrzeskim Ośrodku na potrzeby programu 500+ zatrudniono nową osobę, obsługą zajmą się także aktualni pracownicy. W związku z nowymi zadaniami zaadaptowano dwa dodatkowe pomieszczenia. Trzeba będzie kupić jeszcze także dwa nowe komputery.

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białobrzegach działa przy ulicy Reymonta 11, numer telefonu 48 613-27-55.

Promna

W gminie Promna obowiązek obsługi Programu 500+ wziął na siebie Urząd Gminy. Utworzone zostało samodzielne stanowisko, w którym przyjmowane i wydawane będą wnioski o wypłatę świadczeń. Zajmie się tym pracownik urzędu przy wsparciu przeszkolonych stażystów. Na parterze budynku będzie przygotowany pokój do obsługi interesantów. W ministerstwie dla gminy Promna zaplanowano na program 500+ około 3,5 miliona złotych. - W tej chwili trudno powiedzieć, ile dzieci będzie objętych programem. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w gminie jest 1180 dzieci w wieku do 18 lat. Ale na pewno nie dla wszystkich będą wypłacane świadczenia. Szacujemy, że otrzyma je około 800 dzieci - mówi Katarzyna Natora, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Promnej.

Informacji o programie można uzyskać pod numerem telefonu 48 615-10-03

Radzanów

Także w Radzanowie do obsługi Programu 500+ wyznaczony został Gminny Ośrodek Pomocy. Pracownicy już przygotowuje są się do realizacji tego zadania i systematycznie odpowiadają na pojawiające się pytania zainteresowanych mieszkańców.

Pracownicy Ośrodka szacują, że w gminie świadczenia otrzyma około 750 dzieci. Ministerstwo zaplanowało dla Radzanowa ponad 3 miliony złotych na ten cel. Do obsługi programu zatrudniona będzie dodatkowa osoba. - Ale oczywiście wszyscy będziemy wspomagali go w przyjmowaniu wniosków i obsłudze programu - mówi Katarzyna Reczko, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radzanowie. Ośrodek mieści się w Urzędzie Gminy w Radzanowie, numer telefonu to 48 613-63-62.

Stara Błotnica

- Do obsługi Programu 500+ będziemy mieli jednego dodatkowo zatrudnionego pracownika oraz stażystę - mówi Grażyna Stefańczyk, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Błotnicy. - Oczywiście już jesteśmy w trakcie przygotowań, czekamy między innymi na zamówioną licencję programu komputerowego do obsługi 500+. Przyjmowanie wniosków rozpoczniemy 1 kwietnia.

W gminie Stara Błotnica jest 1380 dzieci w wieku do 18 lat, a więc w przedziale wiekowym zakwalifikowanym do programu wsparcia rodzin. Ile z nich dostanie świadczenie na razie nie wiadomo, to okaże się, kiedy będą złożone i zweryfikowane wnioski. W każdym razie z ministerstwa samorząd Starej Błotnicy ma dostać ponad 3,9 miliona złotych. Ośrodek pomocy społecznej mieści się w budynku Urzędu Gminy w Starej Błotnicy. Informacje o świadczeniach pod numerem telefonu 48 385-77-90, wewnętrzny 33.

Stromiec

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stromcu dostał już dodatkowy pokój na parterze Urzędu Gminy do obsługi Programu 500+. Trwa tam niewielki remont. Będzie też zatrudniony nowy pracownik.- Zgodnie z planem ministerstwa mielibyśmy dostać około 3,7 miliona złotych. To by oznaczało, że są zabezpieczone świadczenia dla 800 dzieciom - mówi Jolanta Róg, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stromcu. - Z pewnością jednak będzie ich więcej, teraz tylko ze świadczeń rodzinnych korzysta ponad 700 dzieci, a do programu 500+ będzie ich znacznie więcej. Wypłata świadczeń jest zadaniem zleconym, ministerstwo będzie więc zobowiązane dopłacić gminom brakujące pieniądze na wypłaty dla rodzin objętych programem.

Wyśmierzyce

Dodatkowa pomoc do obsługi Programu 500+ będzie też potrzebna w gminie Wyśmierzyce. Jak w większości samorządów powiatu białobrzeskiego obsługą zajmie się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Już teraz w Ośrodku zjawia się wiele osób z pytaniami dotyczącymi programu i wypłaty świadczeń. Pracownicy wszystkich uspokajają i przypominają, że wszystko ruszy 1 kwietnia. Do tego czas jest czas na przygotowania do obsługi świadczeń, przyjmowania wniosków, ich weryfikacji i wypłat. Do czasu, aż mieszkańcy nie złożą dokumentów nie będzie w Wyśmierzycach informacji o ilości wypłacanych świadczeń. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla Wyśmierzyc zaplanowało ponad 1,7 miliona złotych na Pogram 500+.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie