Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500+ w powiecie radomskim. Jak wyglądają przygotowania do realizacji programu?

inia
Sprawdziliśmy, jak teraz w gminach powiatu radomskiego wyglądają przygotowania do realizacji tego programu.

Gminy powiatu radomskiego intensywnie przygotowują się dorealizacji rządowego programu Rodzina 500+.

W większości samorządów zapadła decyzja, że obsługą programu zajmą się ośrodki pomocy społecznej. W wielu z nich konieczne będzie zatrudnienie dodatkowych osób. W niektórych konieczne było wygospodarowanie dodatkowych pomieszczeń, wszędzie trzeba dodatkowego sprzętu.

Kompletują wnioski

Instytucje, które będą wdrażały go w życie kompletują już druki wniosków dla mieszkańców. Będą je natomiast przyjmować i rozpatrywać od 1 kwietnia tego roku. Ubiegający się o pieniądze mogą składać dokumenty osobiście w urzędach i elektronicznie.

W gminach powiatu radomskiego sprawami organizacyjnymi oraz merytorycznymi zajmują się miejscowe ośrodki pomocy społecznej, tylko w Wierzbicy zajmuje się tym biuro świadczeń rodzinnych. Ich pracownicy przechodzą właśnie szkolenia.

Jak twierdzą kierownicy ośrodków, zainteresowanie programem jest ogromne. Dlatego niemal wszystkie urzędy zamieściły na swoich stronach internetowych obszerne informacje na temat programu.

Infolinię w tej sprawie uruchomił też Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Pracownicy wydziału polityki społecznej odpowiadają na pytania zainteresowanych osób pod telefonem 22 695-71-22, w dni robocze między godziną 8 a 16.

Iłża

Świadczenie wychowawcze przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Iłży trwa adaptacja pomieszczenia przy Urzędzie Gminy na potrzeby przyjmowania wniosków.

- Wnioski już są, otrzymaliśmy prawie 32 tysiące złotych na uruchomienie programu u nas - mówi Irena Michałek, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iłży.

Wiadomo już, że do obsługi programu zostanie zatrudniona jedna osoba.

- Zastanawiamy się też czy się uruchomić pozamiejscowego punktu przyjmowania wniosków w którejś szkole na wsi, ustalenia jednak jeszcze trwają - mówi Irena Michałek.

Szacuje się, że w Iłży pomocą zostaną objęte około 1800/1900 dzieci. - Jak ruszy przyjmowanie wniosków to będzie dokładnie wiadomo jak to wygląda. Otrzymaliśmy 7 milionów 228 tysięcy złotych na program - dodaje Irena Michałek.

Skaryszew

W gminie Skaryszew zaplanowano pomoc na 10 milionów złotych. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Skaryszewie zostaną uruchomione dwa punkty przyjmowania wniosków.

- W jednym będą przyjmowane te uzależnione od dochodów, w drugim pozostałe - mówi Aneta Wilanowicz, dyrektor ośrodka.

Jak dodaje, nie przewidziano uruchomienia zamiejscowego punktu. Zostanie zatrudniona natomiast kolejna osoba na etat, niektórzy pracownicy zostaną przeniesieni do obsługi programu.

Miasto Pionki

W mieście i gminie Pionki szacuje się, że do rodzin może trafić nawet ponad 1,3 miliona złotych. W urzędach właśnie trwają przygotowania do sprawnej wypłaty świadczeń. Pomoc trafi do około 2800 dzieci.

Jolanta Michajluk, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej szacuje, że w mieście programem „500 plus” może być objętych blisko 1500 dzieci. Ponad połowa z nich, bo 900 pochodzi z rodzin, w których kryterium dochodowe na osobę nie przekracza 674 złote, co oznacza, że przysługuje im zasiłek rodzinny.

- Spodziewamy się dużej liczby wniosków w jednym momencie. Mamy wyznaczony dodatkowy pokój i przygotowujemy się na 1 kwietnia - tłumaczy Jolanta Michajluk.

Szacuje się, że z programu „500 plus” MOPS może wypłacać rodzicom w Pionkach nawet do 750 tysięcy złotych miesięcznie. Razem z innymi już obowiązującymi świadczeniami, co miesiąc z kasy MOPS-u będzie wypłacane blisko 1,2 miliona złotych.

Gmina Pionki

W gminie Pionki świadczenie wychowawcze może przysługiwać rodzicom 1300-1400 dzieci. - Mieliśmy już kilka telefonów z zapytaniami od kiedy można składać wnioski - mówi Ewa Dorociak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pionkach. - Szykujemy pokój w naszym urzędzie, gdzie będą przyjmowane wnioski. Mają się tym zajmować dwie osoby. Dodatkowo planujemy zatrudnienie jednej osoby na okres 6 miesięcy - dodaje kierownik GOPS-u.

Kowala

Również w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali trwają przygotowania do wypłaty świadczeń w ramach programu „500 plus”.

- Ogłosiliśmy konkurs na pracownika do obsługi programu, trwa reorganizacja działu świadczeń rodzinnych, przygotowujemy też pokój do obsługi petentów - mówi Marzena Zawadzka-Hernik, kierownik ośrodka w Kowali.

Wedle szacunkowych danych programem zostanie objętych 1700 dzieci. - Mamy zameldowanych na terenie naszej gminy 2500 tysiąca dzieci do 18 roku życia, wszystko się może zmienić jak ruszy program - wyjaśnia kierownik.

Zainteresowanie programem w Kowali jest duże, na stronie internetowej są gotowe wnioski do pobrania, w ośrodku będzie je można pobrać w ostatnim tygodniu marca, przyjmowanie ich ruszy 1 kwietnia.

Wierzbica

W Wierzbicy szacuje się, że pomocą zostanie objętych około 2 tysięcy rodzin. Zainteresowanie programem jest duże.

- Wnioski już są, na pewno zatrudnimy osobę do pomocy - mówi Monika Sasal, pracownik świadczeń rodzinnych urzędu gminy w Wierzbicy.

Wolanów

Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolanowie są już po szkoleniu. - Mamy ogłoszony konkurs na stanowisko urzędnicze, ale sądzę, że będą potrzebne także osoby na stanowiska pomocnicze, żeby mieszkańcy naszej gminy otrzymali jak najszybciej pieniądze - mówi Urszula Pisarek, kierownik ośrodka.

Na terenie gminy zameldowanych jest 2300 dzieci do 18 roku życia. - Jednak świadczenia rodzinne przysługują osobom zamieszkującym na terenie gminy, więc szacujemy, że programem może być objęte około 1500 dzieci - dodaje kierownik. - Wszystko się okaże jak ruszy program. Wnioski wydamy już wcześniej jak tylko je otrzymamy a przyjmowanie ich rozpoczniemy 1 kwietnia.

Jedlnia-Letnisko

W Jedlni-Letnisku prace nad programem również trwają. GOPS otrzymał informację od wójta, że ma sie tym zająć dopiero kilka dni temu podczas sesji rady gminy. Podobnie jak w innych gminach powiatuy rozpoczęły się intensywne prace i szkolenia.

- Szacujemy, że obejmie on około 1380 dzieci - mówi Janina Sosnowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jedlni-Letnisku. - Ale oczywiście wszystko się okaże jak mieszkańcy zaczną składać wnioski.

Jastrzębia

W gminie Jastrzębia zatrudniono już nową osobę do pomocy. 500 złotych otrzyma około tysiąc dzieci.- Sądzę, że w pierwszym tygodniu kwietnia już się okaże jaka jest liczba dzieci - mówi Iwona Mycek, kierownik ośrodka.

Zakrzew

Gmina Zakrzew otrzymała przydział 8 milionów złotych na program „500 plus”.

- Na pewno obejmie on 1500 dzieci, które otrzymują świadczenia rodzinne, do tegoszacujemy, że może dojść około tysiąc dzieci - mówi Krystyna Czerwonka, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakrzewie.

W ośrodku podobnie jak w innych GOPS-ach zostanie zatrudniona dodatkowo jedna osoba, kolejna zostanie przeniesiona do działań przy programie.

Przytyk

Również w Przytyku znane są tylko szacunkowe liczby.

- Mamy przyznane pieniądze na uruchomienie programu. - Mamy około 1300 dzieci, posiłkujemy się danymi, które mamy ze świadczeń rodzinnych - wyjaśnia Ewa Gomuła, kierownik ośrodka.

Ile rodzin w praktyce sięgnie po tę finansową pomoc z programu, pokażą pierwsze wiosenne miesiące. aą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie