Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 kroków do odbudowy produkcji świń w Polsce. Zrobimy je?

Redakcja
freeimages.com
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej sformułował 6 postulatów określających podjęcie niezbędnych działań w sektorze trzody chlewnej.

Spadek pogłowia według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca 2016 wynosił 11,5% w skali roku. Liczebność świń w Polsce określono na poziomie 10187,4 tys. sztuk. W nawiązaniu do dyskusji toczącej się na temat "rozwoju towarowej produkcji trzody chlewnej jako elementu odbudowy krajowego pogłowia trzody chlewnej oraz drogi do osiągnięcia samowystarczalności Polski w zakresie produkcji wieprzowiny", KZP-PTCh przedstawia następujące kroki:

 

 

Po pierwsze - rynek. Krajowy związek chciałby, żeby obowiązkowo w umowach między dostawcami a odbiorcami znalazł się "element cenowy". Pierwzy z postulatów przeiduje poza tym "przygotowanie zasad i założeń do powiązań pionowych pomiędzy wszystkimi ogniwami łańcucha sektora wieprzowiny". KZP-PTCh zakłada tez m.in. wprowadzenie tygodniowego indeksu ceny żywca do tuszy lub elementów podstawowych oraz niezależną ocenę jakości półtusz w zakładach mięsnych". Kolejna potrzebna zmiana to możliwość znakowania mięsa, które pochodzi w całym cyklu produkcyjnym od polskich producentów.

 

Po drugie - pozwolenia na budowę. Procedury wydawania pozwoleń na budowę chlewni wymagają uporządkowania. "Należy precyzyjnie ustalić warunki i ograniczyć uznaniowość przy wydawaniu decyzji, która jest szkodliwa, ponieważ często prowadzi do pozaprawnego wydłużania procesu inwestycyjnego", uważa Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej. Kolejna wskazówka - w polskim prawie na poziomie krajowym i samorządowym związek widzi potrzebę zmian ułatwiających przygotowanie, prowadzenie oraz realizację projektów budowy ferm trzody chlewnej.

 

Po trzecie - koszty żywienia. Autorzy postulatów chcą zezwolenia na krzyżowe stosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu trzody chlewnej, zniesienia zakazu stosowania pasz zawierających komponenty GMO. Związek oczekuje stabilizacji rynku zbóż, który ma duży wpływ na opłacalność produkcji trzody chlewnej.

 

Po czwarte - finansowanie sektora. "Proponujemy nie wprowadzać ograniczeń maksymalnej obsady loch, aby nie wyłączyć z programu dużych ferm, które chciałyby przestawić się na produkcję prosiąt poprzez zastąpienie miejsc tuczowych stanowiskami dla macior. Ponadto postulujemy: włączyć przemysł mięsny do współfinansowania Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, dalszy rozwój systemu ubezpieczeń zwierząt, większe wsparcie dla grup producentów".

 

Po piąte - zdrowie zwierząt. Tu związek zakłada głównie ochronę produkcji świń poprzez wprowadzanie podstawowych zasad bioasekuracji dla wszystkich producentów w kraju. Dalej bardziej ogólnikowo wymienia "Podjęcie zdecydowanych działań w celu uwolnienia kraju od ASF i choroby Aujeszkiego".

 

Po szóste - ustawa o nawozach i nawożeniu. Twórcy postulatów proponują zniesienie wymogu zagospodarowania 70% gnojowicy na gruntach będących w posiadaniu producenta trzody chlewnej. Według autorów stanowi to istotną barierę ograniczającą rozwój produkcji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 6 kroków do odbudowy produkcji świń w Polsce. Zrobimy je? - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie