Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała swoje działania w ubiegłym roku. Sprawdź, co się działo u naszych terytorialsów

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Ponad pół tysiąca wcielonych żołnierzy, otwarcie dwóch nowych batalionów, nieustanna współpraca z kombatantami - to wszystko podsumowanie 2022 roku 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała swoje działania w 2022 roku

- Rok 2022 w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej był rokiem pełnym wyzwań. Otworzyliśmy nowy batalion, jeden z pododdziałów został przeniesiony do nowych, wyremontowanych budynków. Dodatkowo stale trwał proces zwiększania ukompletowania Brygady, a każdego dnia, nieustannie, nasi żołnierze we współpracy ze Strażą Graniczną bronią polskich granic - mówi dowódca, pułkownik Witold Bubak.

Działania terytorialsów na granicy

Od marca do października kilkudziesięciu żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej angażowało się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Terytorialsi wspierali organy administracji publicznej w obsłudze punktów recepcyjnych i informacyjnych na Dworcach: Centralnym i Zachodnim w Warszawie, na warszawskim Torwarze, w hali PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie oraz w Kamienicy Deskurów w Radomiu. Mazowieccy terytorialsi udzielali informacji obywatelom Ukrainy, udzielali pomocy przedmedycznej, a kiedy było trzeba – zajmowali się dziećmi dając im namiastkę normalności w trudnej rzeczywistości. Żołnierze przygotowali również punkt w Tomicach, a na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii pomogli w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy.

Od ponad roku żołnierze pełnią służbę w strefie przygranicznej, by we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej bronić szczelności granicy polsko-białoruskiej. Każdego dnia przemierzają dziesiątki kilometrów pieszo, ale również patrolując teren łodziami na Bugu.

Zainteresowanie terytorialsami nie zmniejsza się

Rok 2022 pokazał także, że zainteresowanie służbą w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nie słabnie. W ramach sześciu tegorocznych naborów, w szeregi Brygady wstąpiło ponad pół tysiąca żołnierzy. 6. Mazowiecka Brygada z powodzeniem rekrutuje również kandydatów do nowej formy służby - aktywnej rezerwy.

Terytorialsi w powiecie grójeckim

W czerwcu, po wielu miesiącach oczekiwań, terytorialsi z Grójca oficjalnie zmienili swoje miejsce stałej dyslokacji, czyli przenieśli jednostkę wojskową z Grójca do Książenic. Powstanie jednostki w Książenicach wymagało ogromnego nakładu pracy wielu osób i instytucji oraz przychylności lokalnych samorządowców.

Dwa miesiące później nastąpiło oficjalne otwarcie 63 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą. Do dawnej jednostki przy ulicy Tomaszowskiej po ponad 20 latach powrócili żołnierze. Dowódcą nowo utworzonego batalionu został podpułkownik Piotr Drozdel.

Rok terytorialsów bogaty w rozmaitości

Rok 2022 obfitował w wiele wydarzeń o charakterze szkoleniowym i patriotyczno-religijnym, nie zabrakło także sukcesów i intensywnych szkoleń. W lutym w Brygadzie gościła delegacja Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii na czele z dowódcą - generałem dywizji Elizsabeth Michelsen. Natomiast w lipcu Brygadę odwiedzili przedstawiciele Kanadyjskich Sił Zbrojnych na czele z dowódcą Polskiej Grupy Zadaniowej - podpułkownikiem Michaelem Godardem. Celem spotkania było podsumowanie trzymiesięcznej współpracy na rzecz uchodźców z Ukrainy, wymiana spostrzeżeń oraz wniosków płynących ze wspólnych działań.

Mijający rok obfitował również w porozumienia, które Brygada podpisywała z partnerami społecznymi, między innymi z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, Mundurowym Liceum Ogólnokształcącym CN-B Feniks w Radomiu, Niepublicznym Technikum Zawodowym w Nowym Mieście nad Pilicą ZDZ Kielce czy PGE Dystrybucja.

Terytorialsi pielęgnują tradycje

Żołnierze Brygady stale pielęgnują tradycje Armii Krajowej, a także aktywnie włączają się w obchody rocznic wydarzeń ważnych dla Polaków. W tym roku po raz pierwszy Brygada była współorganizatorem majowych obchodów rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W październiku 6. Mazowiecka Brygada przekazała pierwszy egzemplarz odznaki pamiątkowej do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Był to wyraz podziwu społeczności Brygady dla utrzymywania pamięci historycznej, codziennej pracy i kultywowania tradycji Wojska Polskiego przez Muzeum.

Ambitne plany terytorialsów na przyszły rok

- Przyszedł czas rozwoju osobistego naszych żołnierzy. Chcę się przyjrzeć szczególnie kadrze oficerskiej, która ma się prężnie rozwijać, zmieniać stanowiska, osiągać swoje cele zawodowe. Celem jest też dokompletowanie nowego batalionu, który powstał w ubiegłym roku w Nowym Mieście Nad Pilicą. On też musi osiągnąć pewną gotowość, przede wszystkim zapełnić się żołnierzami i pracownikami. Liczę, że Brygada otrzyma 5 Batalion Lekkiej Piechoty w Płocku, o który zabiegam i to jest główny mój cel, jeśli chodzi o rozwój Brygady i jego potencjał. Mam nadzieję, że żołnierze oraz pracownicy dalej będą przychodzić uśmiechnięci do pracy, żeby można z przyjemnością realizować cele, które sobie zakładamy - mówi dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - pułkownik Witold Bubak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie