Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

670 milionów złotych dla samorządów w regionie radomskim z Polskiego Ładu. Komentują posłowie regionu radomskiego

Janusz Petz
Janusz Petz
O pieniądzach z Polskiego Ładu mówili podczas konferencji prasowej w Radomiu politycy Prawa i Sprawiedliwości.
O pieniądzach z Polskiego Ładu mówili podczas konferencji prasowej w Radomiu politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Ponad 670 milionów złotych dostaną samorządy w regionie radomskim z Polskiego Ładu. Dzięki tym pieniądzom samorządy będą mogły zrealizować wiele inwestycji w różnych dziedzinach. W poniedziałek posłowie Prawa i Sprawiedliwości z regionu radomskiego mówili na konferencji prasowej o znaczeniu tych funduszy dla regionu.

O tym jakie pieniądze dostały poszczególne samorządy informowaliśmy w poniedziałek kilka minut po 10 - kiedy premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę.

Konferencję prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości, zorganizowali przy wiadukcie na ulicy Żeromskiego/Lubelskiej w Radomiu na remont który przyznano pieniądze w tym rozdaniu Polskiego Ładu.

-Te pieniądze, które trafiają do Radomia są dowodem na nieprawdziwość tezy, jako algorytm kierowania tych środków był polityczny - przekonywał poseł Radosław Fogiel. Przypomniał, że prezydentem Radomia jest osoba z Platformy Obywatelskiej.
- Radom już w dwóch transzach Polskiego Ładu otrzymał już prawie 200 milionów złotych. To, co z nimi zrobił lub czego nie zrobił jest inna sprawą. Tu pokazujemy: nie ma sympatii politycznych, nie ma zasady bliższa koszula ciału. Każdy samorządowiec może liczyć na wsparcie. Nie dla nas, nie dla prezydenta, to są pieniądze dla mieszkańców. Warto to podkreślać - zapewniał.

- Dziś jak analizujemy listę samorządów, które dostały wsparcie na inwestycje to widać, że niezależnie z jakiego komitetu wyborczego został wybrany wójt, burmistrz, starosta, to każdy samorząd dostaje pieniądze. Bo niezależnie od tego kto rządzi, to w każdej miejscowości żyją po prostu Polacy. Inaczej jest z samorządem Mazowsza. Otrzymujemy przykre informacje od samorządowców, że władza w województwie premiuje przychylnych obecnej władzy wójtów, czy burmistrzów. Mazowsze nie kończy się zresztą na Jankach, albo na Płocku - powiedziała posłanka Anna Kwiecień.

Posłanka Anna Kwiecień mówiła jak ważne są pieniądze z Polskiego Ładu w kontekście zrównoważonego rozwoju w Polsce i interesów biedniejszych gmin. - Gmina Sienno, która ma budżet na poziomie 30 milionów złotych w krótkim czasie zrealizowała inwestycje na poziomie 14 milionów złotych. Kiedyś taka gmina mogła sobie tylko pomarzyć o takich pieniądzach. Nie było właściwie żadnych pieniędzy na takie inwestycje - powiedziała Anna Kwiecień.

- W tej transzy gminy w naszym regionie dostają ponad 670 milionów złotych w poprzedniej ponad 600 milionów złotych. Za te pieniądze gminy mogą sobie poradzić z problemami zgłaszanymi przez mieszkańców na rozwiązanie których nie było pieniędzy - dodawała Anna Kwiecień.

O tym jak są to ważne pieniędzy dla gmin mówił wójt gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz. - W pierwszej transzy dostaliśmy blisko 10 milionów złotych. Mamy już podpisane umowy na trzy zadania. Teraz dostajemy pieniądze na drogi, na oświetlenie ledowe i na samochód do przewozu szkolnych dzieci. Wszystkie te zadania mają przecież związek i z bezpieczeństwem i jakością życia w takich gminach jak Jedlińsk - powiedział wójt Dziewierz.

Posłowie Marek Suski i Andrzej Kosztowniak mówili o modernizacji wiaduktu na ulicy Żeromskiego w Radomiu i problemach z realizacją tej inwestycji. - Podczas rozmów w PKP PLK słyszeliśmy, że kolejarze wybudują peron, ale trudno wybudować peron jak nie wiadomo, w którym miejscu będą podpory wiaduktowe, jak nie wiadomo, gdzie ma być winda. Ja oceniam, że w tym wszystkim był brak dobrej woli ze strony miasta. Niech prezydent miasta nie zwala na kolejarzy tylko weźmie się za robotę – powiedział Marek Suski.

- Jeśli prezydent miasta nie potrafił do 2022 roku podpisać umowy, nie mówimy przecież o wykonaniu, to może to jest czas na to, żeby się podał do dymisji. Czy potrzebna jest nam administracja naszego miasta, która prowadzi procesy inwestycyjne całymi latami i nie potrafi dojść nawet do pierwszego poważnego kroku ? Przecież ten wiadukt powinien być już zbudowany – mówił poseł Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia.

Wiadukt i kwota 65 milionów złotych to jedyna na liście inwestycja z Radomia.

W ramach Polskiego Ładu do powiatu białobrzeskiego trafi prawie 70 milionów złotych, do powiatu grójeckiego 73 miliony złotych, kozienickiego 74 milionów złotych, lipskiego 72 miliony złotych, radomskiego ponad 92 miliony złotych, powiatu przysuskiego prawie 80 milionów złotych, powiatu szydłowieckiego ponad 52 miliony złotych i zwoleńskiego około 51 milionów złotych.

W drugim naborze wniosków do Polskiego Ładu można było wnioskować o dofinansowanie inwestycji w 36 obszarach. Dotyczyło to budowy dróg, kanalizacji, oczyszczalni ścieków, modernizacji źródeł ciepła sieciowego niskoemisyjnego, budowy infrastruktury gospodarki odpadami. Można było też składać wnioski dotyczące budowy lub modernizacji obiektów poprawiających jakość życia w takich dziedzinach jak kultura, turystyka, sport, transport publiczny. Pieniądze można też przeznaczyć na rewitalizację zdegradowanych obszarów lub budynków poprzemysłowych. Cały program przygotowano też z myślą między innymi o budowie i organizacji parków naukowo - technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości. Wnioski mogły też zwyczajnie dotyczyć rozbiórki obiektów i urządzeń budowlanych.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie