Air Show 2017 w Radomiu mają być dwudniowe i bezpłatne. To...

  Air Show 2017 w Radomiu mają być dwudniowe i bezpłatne. To słowa ministra Antoniego Macierewicza

  jp

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Air Show 2017 w Radomiu mają być dwudniowe i bezpłatne. To słowa ministra Antoniego Macierewicza
  - To będą pokazy w wymiarze i rozmachu dotychczas niespotykanym - powiedział w Sejmie o tegorocznym Air Show, które odbędzie się 25 i 26 sierpnia Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, przecinając tym samym trwający ostatnio serial nieporozumień i wzajemnych oskarżeń ze strony wojska i władz Radomia. Wojsko zdecydowało, że wstęp na lotnisko będzie bezpłatny.
  Air Show 2017 w Radomiu mają być dwudniowe i bezpłatne. To słowa ministra Antoniego Macierewicza
  Minister poinformował, że już się zgłosiły ekipy Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Rumunii, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Organizatorzy nadal czekają na ostateczną odpowiedź Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji. Na radomskim niebie pokażą się maszyny Eurofighter, Saab, Su-27, C-27 Spartan, An 26, Mig 21 oraz nowość - amerykańskie bombowce B-1 i B-52, NATO-wski samolot wczesnego ostrzegania AWACS oraz niemal wszystkie polskie maszyny wojskowe.

  - Nikt nie kwestionuje w wojsku wysokiego standardu pokazów Air Show. Nie znam nikogo, kto by kwestionował wagę tych pokazów dla Wojska Polskiego, społeczeństwa polskiego, dla naszego miejsca w społeczności sił powietrznych na świecie, a na pewno w Europie. Ale jest jedna sprawa, która jest kwestionowana, niestety przez prokuraturę. To jest sprawa praworządności działania współorganizatorów pokazów. To poważna sprawa, bo zarzuty mają charakter korupcyjny. Pokazy Air Show odbędą się w Radomiu i nie ma co do tego żadnej wątpliwości - powiedział Antoni Macierewicz.

  Minister dodał, że od kiedy przejął odpowiedzialność za MON, takich wątpliwości nigdy nie było.

  - Potwierdziłem to swoim jednoznacznym potwierdzeniem w październiku 2016 roku. Z przykrością muszę powiedzieć, że to wystąpienie miało swój powód. Było ono spowodowane moim zdziwieniem, a nawet zaskoczeniem stanowiskiem jakie było formułowane przez byłych już dowódców powołanych przez Platformę Obywatelską, którzy kwestionowali Air Show w Radomiu. Nie tylko kwestionowali prywatnie, ale wręcz publicznie stwierdzali, że Air Show się nie odbędzie - powiedział Antoni Macierewicz.

  Minister przytoczył z trybuny sejmowej pismo, że pokazy odbędą się z okazji 100 - lecia polskiego lotnictwa wojskowego w 2018 roku. Stwierdził, że przewodnią ideą tegorocznego Air Show jest uczczenie 85. rocznicy zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach Challenge. Obaj są patronami 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

  - Pomimo trudności formalno - prawnych w związku z toczącym się postępowaniem prokuratorskim w sprawie finansowania poprzednich edycji imprezy, pokazy w tym roku odbędą się. Ze strony samorządu była próba ograniczenia tej imprezy do jednego dnia. Powtarzam będzie to wydarzenie dwudniowe z udziałem licznych krajów. Po raz pierwszy impreza nie będzie biletowana, aby nie było żadnych wątpliwości, że ktoś na pokazach się wzbogacił - mówił minister.

  Wiadomo już, że w piątek odbędą się kolejne rozmowy wojska i miasta na temat organizacji imprezy. O zaproszeniu na rozmowy do Warszawy mówił prezydent Radomia, cytując pismo, które Urząd Miejski otrzymał w czwartek rano.

  - Dziś rano otrzymaliśmy faksem pismo z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z zaproszeniem na spotkanie celem ustalenia organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych , które mają odbyć się pod koniec sierpnia w Radomiu - mówił Radosław Witkowski. - Pamiętam pierwsze kłopoty z Air Show w 2009 roku, potem systematycznie powracał ten sam temat czy będą i gdzie. Wszystkie te edycje spinała jedna osoba, bardzo mocno zaangażowana, która de facto decydowała o tym, że Air Show odbywały się w Radomiu. Była to marszałek, minister i premier Ewa Kopacz. Mam wrażenie, że w tym roku, niestety, zabrakło kogoś, kto politycznie wsparłby nasze działania, żeby Air Show był w Radomiu. Mam jednak nadzieję, że po tych wszystkich słowach, które padały, parlamentarzyści PiS również zechcieli szepnąć dobre słowo o Radomiu panu ministrowi Macierewiczowi. Mam nadzieję, ze to zaproszenie to pierwsza jaskółka do tego, że będziemy się cieszyć taka wielką imprezą w Radomiu - dodał prezydent.

  ZOBACZ TEŻ: Air Show 2015 Radom: pokazy lotnicze - Frecce Tricolori


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (50)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (50) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ