Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Nauk Ścisłych na wesoło

Antoni SOKOŁOWSKI
Jedno z zadań, z jakim zmierzyli się uczniowie Radomskiej Akademii, polegało na rozegraniu gry losowej podczas ogniska klasowego.
Jedno z zadań, z jakim zmierzyli się uczniowie Radomskiej Akademii, polegało na rozegraniu gry losowej podczas ogniska klasowego. Antoni Sokołowski
Jak śpiewają ogórki? Co można zrobić z kartką papieru? Dlaczego żarówka świeci? Takie między innymi zadania mieli do rozwiązania uczniowie szkół podstawowych, którzy wzięli udział w Radomskiej Akademii Uczniowskiej.

Delegacje z 11 szkół zjawiły się w piątek w Publicznym Gimnazjum numer 13 imienia Noblistów Polskich, by wziąć udział w turnieju. Uczniowie zostali podzieleni na grupy tematyczne i każda z nich zajęła się zadaniem, który im najbardziej odpowiadało. Co ciekawe - w role nauczycieli wcielili się uczniowie gimnazjum. To na nich spoczywał ciężar prowadzenia zajęć.

KARTKA I GEOMETRIA

Akademia jest kolejną odsłoną warsztatów matematyczno - przyrodniczych, jakie organizuje gimnazjum numer 13 dla wszystkich uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

- Ogólnopolski program Akademii zakłada, że zadania muszą dotyczyć przedmiotów ścisłych, czyli matematyki, fizyki, chemii - mówi Tomasz Gogacz, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Polskich Noblistów w Radomiu.

By jednak zachęcić dzieci do działania, zadania zostały przygotowane w dowcipny sposób. I tak jedno z zadań matematycznych brzmiało: "Jak czytać i interpretować dane statystyczne". Inne z kolei, to: "Co można zrobić z kartką papieru"?

- Składając kartkę w różne formy chcemy zainteresować uczniów geometrią. Są różne techniki składania kartki i dzięki temu uczniowie poznają wielokąty foremne, sklejają bryły platońskie i wstęgi Mobiusa - wyjaśnia Monika Grela, nauczycielka matematyki w Publicznym Gimnazjum numer 13 w Radomiu.

ŚPIEWY PRZY OGNISKU

Zwykle uczniowie z podstawówek biorący udział w "Akademii uczniowskiej" są członkami kół naukowych w swoich szkołach. Doskonale znają zagadnienia, a warsztaty pomagają im ugruntować wiedzę.

- Tu nie tylko chodzi o rozwijanie zainteresowań matematyczno - przyrodniczych uczniów, ale też o kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji - wyjaśniają nauczyciele.
W jednej z sal zebrali się ci, którzy chcieli poznać zasady różnych gier losowych.

- Te zadania matematyczne przedstawiamy tak, jakby się działy na wyprawie klasowej, przy rozpalonym ognisku. To ważne, bo taka gra nie może się nudzić, a jednocześnie uczniowie mogą zdobywać wiedzę - mówi Kamil Niemirski z klasy II F, jeden z prowadzących "nauczycieli".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie