Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Niepodległości w Pionkach. Działalność Ignacego Daszyńskiego była tematem przewodnim

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Uczestnicy siódmej edycji Akademii Niepodległości Instytutu Pamięci Narodowej podczas spotkania w Pionkach.
Uczestnicy siódmej edycji Akademii Niepodległości Instytutu Pamięci Narodowej podczas spotkania w Pionkach. Archiwum prywatne
We wtorek 6 października, w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, już po raz siódmy odbyły się zajęcia, w ramach Akademii Niepodległości Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Akademia rozpoczęła się wykładem i prezentacją na temat „Ignacy Ewaryst Daszyński – (1866 – 1936) i polscy robotnicy wobec najazdu bolszewickiego 1920 roku”.

- Bez poznania wkładu narodowych bohaterów w walkę o niepodległość Polski trudno sobie wyobrazić pełne zrozumienie okoliczności odrodzenia Polski po 123 latach niewoli. Przykład działalności politycznej bohatera wykładu uzmysławia nam, iż los niepodległości zależał od wielu czynników oraz działalności polityków o różnorodnych przekonaniach i poglądach. Wrażliwość na krzywdę robotników, wiara w polepszenie bytu socjalnego tej grupy społecznej miały istotny wpływ na działalność prywatną i polityczną Ignacego Daszyńskiego. Warto pamiętać, iż zaliczamy tak wybitnego polityka, do Ojców Niepodległości - stwierdził w swoim wystąpieniu profesor doktor habilitowany Marcin Kruszyński z Lotniczej Akademii Wojskowej z siedzibą w Dęblinie.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Szkołę reprezentowało 10 członków Szkolnego Klubu Debat Historycznych, którzy wraz ze swoim opiekunem Jackiem Malickim, poszerzają swoją wiedzę historyczną i przygotowują się do kolejnych debat historycznych.

W ramach Akademii Niepodległości IPN odbył się Konkurs Wiedzy o 1920 roku i wojnie polsko – bolszewickiej. Do rywalizacji przystąpiło osiemnastu uczestników, wśród nich dziewięciu uczniów z Zespołu Szkół.

Jury konkursu obradowało w składzie: doktor habilitowany Jacek Wołoszyn, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i pracownik oddziału IPN w Lublinie; Bartłomiej Gałkowski, nauczyciel historii z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Pionkach; Lidia Warchoł, nauczyciel historii z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2; Jan Siek, nauczyciel historii z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Jacek Malicki, nauczyciel historii z Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego.

Oto laureaci konkursu:

  1. Aleksandra Michalska z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1;
  2. Paweł Frabiś z Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego;
  3. Wiktoria Tabor z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1;
  4. Mateusz Kacperczyk z Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego.

- Cieszę się, iż zdobyłem drugie miejsce w konkursie i miałem okazję wysłuchać wierszy patriotycznych w interpretacji Andrzeja Zwolskiego. Udział w akademii Niepodległości traktuję, jako wspaniałe uzupełnienie wiedzy historycznej do rywalizacji w trakcie debat historycznych - ocenił swój udział w siódmej edycji Akademii Paweł Farbiś z klasy III IT z Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego i członek Szkolnego Klubu Debat Historycznych.

- Serdecznie dziękuje państwu Lidii i Markowi Wierzbickim oraz harcerzom ZHR z Pionek, a także Marcinowi Alotowi, dyrektorowi Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, którzy po raz siódmy zorganizowali Akademię Niepodległości. Organizatorzy wykazali się w oryginalnością w podejściu do historii narodu polskiego na przełomie XIX/XX wieku, połączyli elementy wykładu z prezentacją multimedialną oraz konkursem wiedzy dla młodzieży. Dziękuję Waldemarowi Trelce, staroście powiatu radomskiego, Marcinowi Gency, dyrektorowi Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Radomiu oraz Andrzejowi Iwanowskiemu, kierownikowi Wydziału Sportu Urzędu Miasta Pionki za ufundowanie gadżetów reklamowych dla zaproszonych gości, biorących udział w VII edycji Akademii Niepodległości. Zdobywanie wiedzy historycznej podczas „żywych lekcji” jest najlepszą formą zainteresowania młodego pokolenia dziejami naszego narodu. Poznawanie historii narodu polskiego stanowi ważny element kształtowania postaw patriotycznych, także pozwala wzbudzić w uczestnikach Akademii Niepodległości wiele emocji oraz sięgnąć po lekturę historyczną - podsumował udział w spotkaniu Jacek Malicki.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie