Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja IPN w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Zapalmy świece na parapetach okien

Marcin Genca
Dziś w centrum Radomia ma być zapalony taki napis.
Dziś w centrum Radomia ma być zapalony taki napis. Fot. ipn
Instytut Pamięci Narodowej zachęca mieszkańców regionu, aby dziś, 13 grudnia o godz. 19.30 zapalili świecę na parapetach swoich okien. Ma być ona symbolicznym upamiętnieniem ofiar stanu wojennego.

To już kolejna akcja edukacyjno - społeczna Instytutu, pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, która ma na celu przypomnienie o ludziach, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

Świece zapalili prezydent Regan i papież Jan Paweł II

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz ówczesnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano zapalone świeczki.

Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan.

– Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

Akcję wspiera Kościół

W akcję włączył się również Kościół katolicki w Polsce. Hierarchowie apelują do wiernych o włączenie się do obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i postawienie symbolicznego światełka w oknach domów na znak pamięci o tych, którzy ucierpieli w wyniku brutalnej polityki reżimu komunistycznego. Dodatkowo czwartek, 13 grudnia będzie we wszystkich polskich diecezjach dniem modlitw za ofiary stanu wojennego.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie