Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amazonki przekonały się, że amputacja piersi nie przekreśla ich kobiecości

/wit/
Gwoździem spotkania był pokaz mody. W ciekawych stylizacjach zaprezentowały się Amazonki.
Gwoździem spotkania był pokaz mody. W ciekawych stylizacjach zaprezentowały się Amazonki. Łukasz Wójcik
Choroba niczego nie przekreśla, panie po amputacji piersi nadal są atrakcyjne i kobiece. To główne przesłanie piątkowej imprezy w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. Atrakcją był pokaz mody w wykonaniu Amazonek i wystawa zdjęć Edyty Marii Leśniak.

Profilaktyka

Amazonki oraz autorki pokazu: stylistki Marta i Sylwia Wilki (na pierwszym planie) zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami.
Amazonki oraz autorki pokazu: stylistki Marta i Sylwia Wilki (na pierwszym planie) zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami.

Amazonki oraz autorki pokazu: stylistki Marta i Sylwia Wilki (na pierwszym planie) zostały nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami.

Profilaktyka

Co roku w Polsce na raka piersi choruje 15 tysięcy kobiet, 5 tysięcy umiera, ale wciąż wzrasta liczba tych, którym udaje się z nią wygrać. Z wyleczonym rakiem piersi żyje w kraju ponad 55 tysięcy pań.
Usunięcie piersi obok chemioterapii i radioterapii jest nadal główną metodą walki z nowotworem. Tylko wczesne wykrycie zmian i podjęcie leczenia może zapobiec rozwinięciu się choroby.

Profilaktyczne badania są najskuteczniejszą formą wykrycia stanów chorobowych we wczesnym stadium rozwoju, co pozwala podjąć skuteczną terapię i daje szansę powrotu do zdrowia. Mowa o mammografii - rentgenowskim badaniu piersi. Po raz pierwszy tym badaniom powinny poddać się kobiety między 35 a 40 rokiem życia. Po 40 roku życia badanie powinno być wykonywane raz na dwa lata, a po 50 roku życia - raz w roku. Młodsze panie (przed 35 rokiem życia) powinny mieć wykonane badanie mammograficzne po uprzednim skierowaniu przez lekarza.

W piątkowym, zorganizowanym po raz pierwszy w Radomiu spotkaniu wzięło udział ponad trzysta Amazonek, czyli kobiet po amputacji piersi z powodu raka. Imprezie towarzyszyło hasło: "Żyj! Módl się! Kochaj!

Panie powitał Robert Wiraszka, doświadczony lekarz onkolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, dyrektor Oddziału Radomsko - Lubelskiego Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska".

Lekarz podkreślił cel spotkania.

- Rak, to nie wyrok. Jego rozpoznanie niczego nie przekreśla - zaznaczył.

Danuta Krajewska, chirurg specjalizująca się w chorobach piersi, z Poradni Chorób Piersi w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przypomniała Amazonkom i ich bliskim, że piersi to nie wszystko, bo atrybutem kobiecości są serce i intuicja.

Piątkowe spotkanie stało się okazją do rozmów, wspomnień, a także zdobycia informacji dotyczących nie tylko choroby.

Podczas przerwy amazonki i zaproszeni goście wzięli udział w poczęstunku. W holu Resursy rozstawiono stoiska oferujące amazonkom protezy, peruki, kosmetyki do pielęgnacji ciała. Panie mogły skorzystać również z porad wizażystki, fryzjera i kosmetologa.

Amazonki otrzymały wyprawki zawierające materiały edukacyjne: broszury i ulotki.

Niespodzianką była wystawa zdjęć Edyty Marii Leśniak, przedstawiająca kobiety po amputacji i rekonstrukcji piersi.

- Zdjęcia pokazują głębię kobiecości. Pozwalają nam zrozumieć, że z piersią czy bez życie toczy się dalej, to nadal jesteśmy my potrzebne naszym bliskim - powiedziała jedna z Amazonek, oglądających wystawę.
Specjaliści zgodnie stwierdzili, że wystawa może stanowić element terapii. Artystyczne zdjęcia pozwalają uwierzyć okaleczonym kobietom, że nadal są atrakcyjne.

Gwoździem spotkania był pokaz mody marki "Wilki Dwa" przygotowany przez stylistki Martę i Sylwię Wilk. W roli modelek wystąpiły Amazonki.

Z trudnym zadaniem panie poradziły sobie znakomicie, dumnie kroczyły po wybiegu zdobywając gromkie brawa widowni.

- Jestem pod wrażeniem modelek. Kilka z nich to moje koleżanki, kobiety, które życie ciężko doświadczyło chorobą, ale poradziły sobie i teraz cieszą się życiem - powiedziała mocno wzruszona pani Anna.

Amazonki mają nadzieję, że spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz zdrowotno - rekreacyjno - edukacyjnych imprez w naszym mieście. Organizatorem był Oddział Radomsko - Lubelski Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska" z siedzibą w Radomiu przy współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie