Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Afganistanu w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Mówił o swoim kraju oraz relacjach polsko-afgańskich

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Gul Hussain Ahmadi wygłosił wykład w Wyższej Szkole Handlowej. Mówił o Afganistanie i relacjach polsko-afgańskich.
Gul Hussain Ahmadi wygłosił wykład w Wyższej Szkole Handlowej. Mówił o Afganistanie i relacjach polsko-afgańskich. Tadeusz Klocek
W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbył się wykład ambasadora Afganistanu w Polsce, który opowiadał o zmianach zachodzących w tym azjatyckim kraju i mówił na temat relacji obu państw.

Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu organizuje cyklicznie międzynarodowe wykłady. W piątek, 13 grudnia, w siedzibie przy ulicy Traugutta wystąpił Gul Hussain Ahmadi, ambasador Afganistanu w Polsce. Ahmadi pełni tę funkcję od września 2017 roku.

Spore zainteresowanie

Na spotkanie z ambasadorem przybyli studenci oraz mieszkańcy Radomia. Wszystkich powitał Adam Ziółkowski, dziekan Wydziału Studiów Strategicznych i Techniczynch w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.

Ziółkowski przedstawił gościa. Mówił między innymi, że studiował w Budapeszcie oraz Pekinie. Przybliżył jego karierę zawodową, pracował wiele lat w Indiach, a teraz Polsce. Jest również ambasadorem Afganistanu w Estonii z siedzibą w Warszawie. Jak mówił dziekan, Gul Hussain Ahmadi, biegle posługuje się językiem chińskim, perskim oraz angielskim i w tym ostatnim języku, z pomocą tłumacza, odbył się wykład.

O czym mówił?

Temat wykładu to „Nowy Afganistan i wzajemne relacje polsko – afgańskie”. Jak mówił Gul Hussain Ahmadi, Afganistan jest narażony na wiele zbrojnych wyzwań, ponieważ leży w strategicznym miejscu, czyli w tak zwanym „sercu Azji”. Przypomniał, że Polska pomagała w działaniach zbrojnych na terenie Afganistanu i podziękował za obecność sił zbrojnych na terenie kraju.
W Afganistanie żyje około 34 milionów osób. Na terenie państwa jest też 34 prowincji(odpowiednik województw) i wiele etnicznych grup. Oficjalnym językiem jest język perski, występujący w kilku dialektach. Walutą kraju jest afgani. Jeden dolar to 78 afganów.

Polityka, edukacja

Ambasador twierdził, że w ostatnich latach w Afganistanie zaszło wiele zmian. - Osiemnaście lat temu wprowadzono demokrację. Jak na razie trzy razy mieliśmy wyboru parlamentarne oraz cztery prezydenckie. W odpowiedniku polskiego sejmu mamy 150 członków, natomiast sejmu 202. Obowiązuje parytet, w senacie na 202 członków musi być 68 kobiet lub więcej z każdej prowincji - mówił Gul Hussain Ahmadi.

Ambasador przekonywał, że wzrasta zainteresowanie studiami wyższymi. W 2001 roku było tylko milion studentów, obecnie jest dziewięć milionów. W każdej prowincji jest jedna publiczna uczelnia, ale powstają również prywatne. Studenci z Afganistanu odbywają również wymiany międzynarodowe.

Gość WSH mówił, że Afganistanu nie muszą już bronić siły z innych państw, a robią to wojska narodowe. Jednak na ich terenie wciąż obecni są Talibowie.

Milano w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie