Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy pracują na rynku w Iłży. Czego szukają?

/inia/
Archeolodzy szukają śladów renesansowego ratusza, który został rozebrany w 1822 roku.
Archeolodzy szukają śladów renesansowego ratusza, który został rozebrany w 1822 roku. archiwum
Jest szansa, że natrafią na...

Trwają prace archeologiczne na Rynku w Iłży. Mają one na celu odsłonięcie przebiegu ścian fundamentowych dawnego ratusza, który był zlokalizowany na samym środku rynku. W przyszłym roku płyta rynku ma zostać zmodernizowana.

To już kolejny etap prac związany z rewitalizacją tej części miasta. W przyszłym roku iłżecki Rynek ma zostać zmodernizowany. Obecna nawierzchnia Rynku pochodzi z lat 60-ych.

DO KOŃCA ROKU

Prace rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do świąt Bożego Narodzenia. Wykopaliska prowadzi archeolog Zbigniew Lechowicz. - Szukamy śladów renesansowego ratusza, który został rozebrany w 1822 roku - mówi Zbigniew Lechowicz. - Mamy dokumentację i inwentaryzację sprzed rozbiórki. Wiemy, że został wzniesiony z kamienia wapiennego.

Iłżecki ratusz powstał w Rynku w 1576 roku. W XVII wieku zyskał wieżę wzniesioną z nakazu biskupa Marcina Szyszkowskiego. Jego główny korpus miał wymiary 16 na 10 metrów. Do tej pory układ przestrzenny i układ ulic wokół Rynku nie został zmieniony.

- Prace prowadzimy w dość nietypowym czasie, musimy je zakończyć przed ogłoszeniem przetargu na modernizację rynku - tłumaczy archeolog. - Także presja czasu jest bardzo silna.
Ekipa archeologiczna jest przygotowana na zmianę warunków atmosferycznych. - W razie czego mamy przygotowane małe wiaty - dodaje.

PŁYTA WYPIĘKNIEJE

Przebudowa płyty rynku rozpocznie się w przyszłym roku. - Planujemy aby przebieg ścian nieistniejącej budowli został wyeksponowany w przyszłej płycie - zdradza Marek Łuszczek, wiceburmistrz Iłży.
Po przebudowie w rynku stanie zegar, replika studni, stolik szachowy, nowe ławki i fontanna z czujnikiem ruchu. Będzie też więcej zieleni i elementów małej architektury jak na przykład ławeczki.

Nawierzchnia płyty Rynku wraz z przyległymi ulicami ma zostać wykonana z kostki granitowej lub betonowej imitującej bruk. Stanie też nowe żeliwne ogrodzenie.

Rynek będzie głównie miejscem rekreacji, dlatego zmniejszony zostanie ruch kołowy, zniknie też większość miejsc parkingowych. Będą za to postoje dla rowerów i podjazd dla osób niepełnosprawnych do urzędu miejskiego. Władze gminy prze-widują tu także organizacje imprez kulturalnych.

Przebudowa płyty ma się zakończyć do końca 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie