Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy wracają do Radomia. Będą szukać pozostałości średniowiecznego grodu

ik
Celem jest radomska Piotrówka.

W tym sezonie prace będą prowadzone w środku grodziska. - Może uda nam się trafić na pozostałości kościoła świętego Piotra - mówi Maciej Trzeciecki, szef radomskiego zespołu badaczy z Polskiej Akademii Nauk.

Badania na radomskiej Piotrówce, gdzie zaczynał się Radom od kilku lat prowadzą archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk. Dla nich to unikalne miejsce w skali kraju. Miejsce, gdzie w średniowieczu stał gród pozostało niezabudowane. Odkrywając kolejne warstwy ziemi znajdują ślady wczesnośredniowiecznego życia.

POZOSTAŁ TYLKO KOŚCIÓŁ

Badacze z Polskiej Akademii Nauk prace na Piotrówce zaczną już w poniedziałek 1 lipca. Pozostaną u nas do końca lata. Wykopaliska będą prowadzić w środku grodziska.

- To będzie już w zasadzie podsumowanie kilkuletnich badań - mówi Maciej Trzeciecki. - Do ustalenia pozostała nam jedyna rzecz - kościół świętego Piotra. Mam nadzieję, ze tym razem na niego trafimy. To byłoby ukoronowanie naszej pracy.

W poprzednich sezonach naukowcy poznali już budowę samego grody, odkrywając kolejne warstwy ziemi doszli do tego, jak był zabudowany i jak było w nim zorganizowane życie. Wiedzą, jak były zbudowane i jaki miały przebieg mury obronne. Zbadali też osadę podgrodową.

MŁODZI ADEPCI

Z archeologami z PAN będą też oczywiście pracować wolontariusze. Pierwsi już się zgłaszają, to młodzi adepci nauki z Radomia, ale też Lublina.

Tak jak przed rokiem archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk poprowadzą też letnią szkołę dla uczniów radomskich szkół. Będą oni pracować w terenie, ale wysłuchają też wykładów. Zajęcia będą się odbywały od połowy niemal do końca lipca.

Wszystkie badania są wstępem do utworzenia w Radomiu parku kulturowego - skansenu archeologicznego, planowanego na tym obszarze. Park Kulturowy "Stary Radom" ma powstać w granicach ulic Dębowej, Garbarskiej, Okulickiego i Maratońskiej. Ma to być skansen archeologiczny ukazujący początki Radomia, w którym mają być zrekonstruowane obiekty archeologiczne i częściowo odtworzony pierwotny wygląd grodziska Piotrówka.

Prace na Piotrówce odbywają się dzięki umowie podpisanej pomiędzy radomskim Urzędem Miejskim i Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie