Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy zaproszą radomian na Piotrówkę

Barbara Koś
- Na Piotrówce stoi na razie krzyż, a w rejonie grodziska powstanie Park Doliny Rzeki Mlecznej. - Dobrze, że nie czekając na zakończenie badań archeolodzy zapaleńcy już zapraszają radomian na teren grodziska by poznawali swą przeszłość - mówi Józef Pysiak, społeczny opiekun Piotrówki.
- Na Piotrówce stoi na razie krzyż, a w rejonie grodziska powstanie Park Doliny Rzeki Mlecznej. - Dobrze, że nie czekając na zakończenie badań archeolodzy zapaleńcy już zapraszają radomian na teren grodziska by poznawali swą przeszłość - mówi Józef Pysiak, społeczny opiekun Piotrówki. Barbara Koś
6 i 7 czerwca na grodzisku Piotrówka w Radomiu odbędą się międzynarodowe warsztaty archeologii eksperymentalnej. Tym razem - pod patronatem Ambasadora Republiki Węgier w Polsce.

Organizowana od dwóch lat archeologiczna impreza edukacyjna "Spotkania z archeologią - Piotrówka - życie codzienne we wczesnośredniowiecznym Radomiu", ukazująca różne formy codziennej aktywności mieszkańców wczesnośredniowiecznego Radomia, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Impreza była dotąd jedną z ważniejszych spotkań podczas Dni Radomia.
W tym roku spotkanie na Piotrówce odbędzie się 6 i 7 czerwca a więc przed Dniami Radomia zaplanowanymi na 19 czerwca.

Przybierze też inną formę. "Spotkania z archeologią-Piotrówka 2009- życie codzienne we wczesnym średniowieczu" zorganizowane zostaną w jako międzynarodowe warsztaty archeologii eksperymentalnej pod patronatem Ambasadora Republiki Węgier w Polsce.

Przyjadą Madziarzy

- Jedną z głównych atrakcji będzie wizyta IX wiecznych Madziarów - mówi Michał Majcher, radomski archeolog, inicjator poprzednich spotkań na Piotrówce. - Można nawet rzec - rewizyta, gdyż zabytki archeologiczne świadczą że bywali w Radomiu, zapewne jako najemna drużyna na grodzie w X wieku lub podczas "wypraw po
przygody" w czasach zdobywania swojej ojczyzny. I ten właśnie okres będą odtwarzać - wyjaśnia Michał Majcher.

Delegacje węgierskich wojów z Jósa András Museum w Nyíregyháza,
Deri Museum w Debrecen oraz Szabolcs-Szatmár-Bereg County Folk Art
Association- zaprezentują między innymi kopie wyposażenia pochówku książęcego z Karos w Jurcie Madziarskiej a także łucznictwo. Każdy z turystów odwiedzających Piotrówkę będzie mógł spróbować swych sił na
turnieju łuczniczym.

Będzie też rzemiosło: kowalstwo, folusznictwo, garncarstwo i obróbka drewna IX wiecznych Magyarów. Można będzie się można nauczyć podstaw kowalstwa, skórnictwa, snycerki, garncarstwa, obróbki żywności jej przetwarzania i konserwacji. Będą też warsztaty przydatne nie tylko w średniowieczu ale i obecnie- ratownictwo medyczne czy samoobrona.

Goście z Węgier pokażą też jurtę: wielki koczowniczy namiot.

Przypomniane będą także rozrywki średniowiecznych radomian. Inscenizacja przybliży elementy życia duchowego i społecznego w średniowieczu, zaś koncerty zespołów "Stary Olsa" i "Perapluty" wraz z warsztatami tanecznymi, pozwolą poznać rozrywki dawnych mieszkańców grodu.

- Będzie to wyjątkowa na skalę kraju impreza tego typu, gdyż zamieniamy pokazy militarne w rekonstrukcji historii na wierną rekonstrukcję życia codziennego we wszelkich jego aspektach - podkreśla Michał Majcher.

Impreza ma charakter otwartych międzynarodowych warsztatów archeologii eksperymentalnej, dzięki czemu przybliży w najdrobniejszych szczegółach rozmaite aspekty życia w różnych okresach rozwoju radomskiego wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego: VIII-XIII wieku. Będzie to więc niebanalna forma lekcji historii na żywo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie