Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy znów pokopią na Piotrówce

Izabela KOZAKIEWICZ [email protected]
Chcą szukać pozostałości średniowiecznego grodu. Pomogą im nowoczesne urządzenia.

Maciej Trzeciecki z Polskiej Akademii Nauk:

- Nasze badania powinny się zacząć wkrótce. Efekty poznamy za kilka tygodni. Ubiegłoroczne prace pokazały, że na Piotrówce są dobrze zachowane ślady wczesnośredniowiecznej zabudowy. Chcemy je kontynuować, żeby mieć przekrój przez całe grodzisko. Zostaniemy w Radomiu do września.

- Zajmiemy się grodziskiem, będziemy kontynuować badania rozpoczęte przed rokiem - mówi archeolog Maciej Trzeciecki. On i jego ekipa pojawią się w Radomiu w poniedziałek i zostaną przez całe lato.

Badania archeologiczne na Piotrówce będzie prowadziła Polska Akademia Nauk, w tym roku we współpracy z pracownikami i studentami Uniwersytetu Warszawskiego.

JAK WYGLĄDAŁ GRÓD?

- Przyjedziemy w poniedziałek, ale na początek czeka nas praca organizacyjna. Myślę, że w połowie przyszłego tygodnia założymy już stanowiska na Piotrówce - mówi Maciej Trzeciecki, kierownik zespołu prowadzącego badania w Radomiu.

Archeolodzy będą kontynuowali badania grodziska, rozpoczęte w ubiegłym roku. Przedłużą wtedy wykonany wykop.

- Wyniki poprzednich badań pokazują, ze dobrze zachowane są ślady wczesnośredniowiecznej zabudowy. Przedłużając wykop będziemy mieć przekrój przez całe wczesnośredniowiecze założenie - wyjaśnia Maciej Trzeciecki.

Jego zdaniem, materiały z poprzednich badań, razem z tym co spodziewają się znaleźć w tym sezonie, pozwolą już nie tylko na określenie daty powstania grodu Piotrówka. Mogą być też podstawą do projektowania rekonstrukcji zabudowy. Wcześniej bowiem naukowcy odkryli i ustalili wygląd wałów grodziska.

ZBADAJĄ MAGNETYZM

W tym roku pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzą też między innymi badania geofizyczne grodu. Ma to pomóc na przykład znaleźć miejsce, którym była brama. Specjaliści sprawdzą zmian magnetyczne Ziemi specjalnym urządzeniem.

- To skomplikowane badania. Ogólnie mówiąc duże elementy w ziemi powodują zaburzenia magnetyczne. Jeśli na przykład, w linii są takie będzie można potencjalnie wskazać, gdzie znajdowała się brama - mówi Maciej Trzeciecki. - Ale i tak trzeba będzie to zweryfikować kopiąc i szukając jej śladów.

Na Piotrówce będą też pracować studenci archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dla nich będą to wakacyjne praktyki, ma być ich około 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie