Artyści rzeźbiarze z zagranicy pracują w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
W Centrum Rzeźby Polskiej gości Jacek J.Kolasiński z USA.
W Centrum Rzeźby Polskiej gości Jacek J.Kolasiński z USA. Centrum Rzeźby Polskiej
Pobyty indywidualne w Centrum Rzeźby Polskiej cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma miesiąca, by pracowniach nie pracował ktoś z artystów. W tej chwili goszczą w pracowniach twórcy z USA i Niemiec.

Z USA przyjechał Jacek J. Kolasiński, profesor uniwesytetu w Miami na Florydzie. W swoich dotychczasowych projektach multimedialnych artysta często odwoływał się do tematu tożsamości osobistej i narodowej związanej z miejscem, krajobrazem i przestrzenią indywidualną.

Jego ostatnie projekty badawcze koncentrują się na koncepcji kreolizacji jako jednej z potencjalnych form adaptacji kulturowej, która odzwierciedla jego własne doświadczenia imigracyjne w USA. Obecne badania Kolasińskiego analizują złożoność tego fascynującego transnarodowego i transkulturowego procesu krzyżowania środkowoeuropejskich i karaibskich tradycji, ich efektem jest powstanie kreolskiej Czarnej Madonny. W tym dochodzeniu zaproponowano alternatywne podejście do głębszego zrozumienia przemieszczenia kulturowego i kształtowania tożsamości.

W Orońsku Kolasiński, wykorzystując serię interwencji site-specific, tj. projekcje wideo, negocjuje nową „intersekcjonalność” haitańskiego systemu ikonograficznego i surowość neoklasycyzmu polskiego historycznego miejsca.

Jacek J. Kolasiński jest założycielem Ratcliffe Incubator of Art + Design w FIU College of Communication, Architecture + The Arts, jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Art + Art History na Florida International University w Miami, gdzie pełnił funkcję dyrektora Wydziału przez pół dekady.

Drugim gościem jest Helena Hafemann z Niemiec. Artystka pracuje w orońskim parku. Jej odlewy gipsowe ornamentalnych form dizajnu wyjęte z życia codziennego i pozbawione oryginalnej funkcji są zamontowane w naturze za pomocą metalowych prętów, które je w trawie stabilizują. Formy te korespondują w kształcie i układzie z organizmami spotykanymi w naturze, w lesie, na polu. Powstaje delikatne napięcie pomiędzy wymiarami tego co jest znane i jednocześnie obce, naturalne i sztuczne.

Helena Hafemann urodzona w 1997 roku, od 2017 roku studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Monguncji w Niemczech, w pracowni rzeźby prof. Tamary Grcic.

Jesienią ubiegłego roku gośćmi byli artyści pochodzący z Mexico City: Gabriel Mestre Arrioja, Alejandra Pérez Peña i Javier Arango Garfias. Ich wizyta była efektem współpracy Centrum z Galerią Propaganda z Warszawy, meksykańską agencją rządową.

Piątkowa impreza w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

Jorrgus i Skytech w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie