Z USA przyjechał Jacek J. Kolasiński, profesor uniwesytetu w Miami na Florydzie. W swoich dotychczasowych projektach multimedialnych artysta często odwoływał się do tematu tożsamości osobistej i narodowej związanej z miejscem, krajobrazem i przestrzenią indywidualną.
Jego ostatnie projekty badawcze koncentrują się na koncepcji kreolizacji jako jednej z potencjalnych form adaptacji kulturowej, która odzwierciedla jego własne doświadczenia imigracyjne w USA. Obecne badania Kolasińskiego analizują złożoność tego fascynującego transnarodowego i transkulturowego procesu krzyżowania środkowoeuropejskich i karaibskich tradycji, ich efektem jest powstanie kreolskiej Czarnej Madonny. W tym dochodzeniu zaproponowano alternatywne podejście do głębszego zrozumienia przemieszczenia kulturowego i kształtowania tożsamości.
W Orońsku Kolasiński, wykorzystując serię interwencji site-specific, tj. projekcje wideo, negocjuje nową „intersekcjonalność” haitańskiego systemu ikonograficznego i surowość neoklasycyzmu polskiego historycznego miejsca.
Jacek J. Kolasiński jest założycielem Ratcliffe Incubator of Art + Design w FIU College of Communication, Architecture + The Arts, jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Art + Art History na Florida International University w Miami, gdzie pełnił funkcję dyrektora Wydziału przez pół dekady.
Drugim gościem jest Helena Hafemann z Niemiec. Artystka pracuje w orońskim parku. Jej odlewy gipsowe ornamentalnych form dizajnu wyjęte z życia codziennego i pozbawione oryginalnej funkcji są zamontowane w naturze za pomocą metalowych prętów, które je w trawie stabilizują. Formy te korespondują w kształcie i układzie z organizmami spotykanymi w naturze, w lesie, na polu. Powstaje delikatne napięcie pomiędzy wymiarami tego co jest znane i jednocześnie obce, naturalne i sztuczne.
Helena Hafemann urodzona w 1997 roku, od 2017 roku studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Monguncji w Niemczech, w pracowni rzeźby prof. Tamary Grcic.
Jesienią ubiegłego roku gośćmi byli artyści pochodzący z Mexico City: Gabriel Mestre Arrioja, Alejandra Pérez Peña i Javier Arango Garfias. Ich wizyta była efektem współpracy Centrum z Galerią Propaganda z Warszawy, meksykańską agencją rządową.
Piątkowa impreza w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

Jorrgus i Skytech w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?