Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści rzeźbiarze z zagranicy pracują w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
W Centrum Rzeźby Polskiej gości Jacek J.Kolasiński z USA.
W Centrum Rzeźby Polskiej gości Jacek J.Kolasiński z USA. Centrum Rzeźby Polskiej
Pobyty indywidualne w Centrum Rzeźby Polskiej cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie ma miesiąca, by pracowniach nie pracował ktoś z artystów. W tej chwili goszczą w pracowniach twórcy z USA i Niemiec.

Z USA przyjechał Jacek J. Kolasiński, profesor uniwesytetu w Miami na Florydzie. W swoich dotychczasowych projektach multimedialnych artysta często odwoływał się do tematu tożsamości osobistej i narodowej związanej z miejscem, krajobrazem i przestrzenią indywidualną.

Jego ostatnie projekty badawcze koncentrują się na koncepcji kreolizacji jako jednej z potencjalnych form adaptacji kulturowej, która odzwierciedla jego własne doświadczenia imigracyjne w USA. Obecne badania Kolasińskiego analizują złożoność tego fascynującego transnarodowego i transkulturowego procesu krzyżowania środkowoeuropejskich i karaibskich tradycji, ich efektem jest powstanie kreolskiej Czarnej Madonny. W tym dochodzeniu zaproponowano alternatywne podejście do głębszego zrozumienia przemieszczenia kulturowego i kształtowania tożsamości.

W Orońsku Kolasiński, wykorzystując serię interwencji site-specific, tj. projekcje wideo, negocjuje nową „intersekcjonalność” haitańskiego systemu ikonograficznego i surowość neoklasycyzmu polskiego historycznego miejsca.

Jacek J. Kolasiński jest założycielem Ratcliffe Incubator of Art + Design w FIU College of Communication, Architecture + The Arts, jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Art + Art History na Florida International University w Miami, gdzie pełnił funkcję dyrektora Wydziału przez pół dekady.

Drugim gościem jest Helena Hafemann z Niemiec. Artystka pracuje w orońskim parku. Jej odlewy gipsowe ornamentalnych form dizajnu wyjęte z życia codziennego i pozbawione oryginalnej funkcji są zamontowane w naturze za pomocą metalowych prętów, które je w trawie stabilizują. Formy te korespondują w kształcie i układzie z organizmami spotykanymi w naturze, w lesie, na polu. Powstaje delikatne napięcie pomiędzy wymiarami tego co jest znane i jednocześnie obce, naturalne i sztuczne.

Helena Hafemann urodzona w 1997 roku, od 2017 roku studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Monguncji w Niemczech, w pracowni rzeźby prof. Tamary Grcic.

Jesienią ubiegłego roku gośćmi byli artyści pochodzący z Mexico City: Gabriel Mestre Arrioja, Alejandra Pérez Peña i Javier Arango Garfias. Ich wizyta była efektem współpracy Centrum z Galerią Propaganda z Warszawy, meksykańską agencją rządową.

Piątkowa impreza w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

Jorrgus i Skytech w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie