Temat dzików i afrykańskiego pomoru świń, czyli dokładnie ASF i decyzja Ministerstwa Środowiska z końca grudnia 2018 o masowym odstrzale dzików - to temat, który rozgrzał do czerwoności całą Polskę. Efektem decyzji MŚ jest zobowiązanie Polskiego Związku Łowieckiego kół łowieckich do zorganizowania polowań na dziki. Jeśli dojdą one do skutku to zabitych może zostać w ciągu trzech weekendów niemal 210 tys. dzików. Zobacz w galerii opinie, głosy w sporze oraz memy dotyczące tematu dzików.

Polowanie na dziki budzi protesty społeczne

Decyzja o masowym odstrzale dzików, argumentowana przez Ministerstwo Środowiska koniecznością walki z chorobą ASF, czyli afrykańskim pomorem świń budzi kontrowersje w polskim społeczeństwie.

Za sprawą zobligowania Polskiego Koła Łowieckiego do zorganizowania polowań, koła łowieckie mogą w ciągu najbliższych trzech weekendów odstrzelić niemal 210 tysięcy dzików. To liczba, która wypłynęła w mediach przy okazji masowych protestów, jednak realna liczba nie jest tak naprawdę znana.

AWANTURA O DZIKA
W MEMACH
Zobacz galerię

Jak wyjaśniał minister środowiska Henryk Kowalczyk: Nie ma mowy o 200 tys. dzików. Chodzić ma o polowania w pasie buforowym, który ma rozdzielić regiony Polski, gdzie panuje ASF, od tych, gdzie wirusu nie ma.

W obronie dzików zorganizowany został 9 stycznia strajk w Warszawie przed siedzibą Sejmu, w czasie którego zobaczyć można było hasła:

  • "Dzik jest dziki. PiS jest zły"
  • "Wszyscy do lasu"

Zobacz w galerii jak wyglądają głosy w temacie dzików. Sprawę komentują politycy, ekolodzy, celebryci i oczywiście internauci w memach.

Zobacz memy:
Zobacz galerię