Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo duże zainteresowanie wystawą „Radomian Portret Własny” w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Bardzo wielu radomian przyszło na otwarcie wystawy w piątek, 1 października, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Ta ekspozycja  rozpoczęła nowy sezon artystyczny w muzeum.
Bardzo wielu radomian przyszło na otwarcie wystawy w piątek, 1 października, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Ta ekspozycja rozpoczęła nowy sezon artystyczny w muzeum. Tadeusz Klocek
Bardzo wielu radomian przyszło na otwarcie wystawy „Radomian Portret Własny”, otwartej w piątek, 1 października, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Ta ekspozycja rozpoczęła nowy sezon artystyczny w muzeum.

Wszystkich przybyłych na wernisaż powitał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. - Zwiedzający będą mogli podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem – mówił dyrektor Leszek Ruszczyk.

Ideę wystawy przybliżył Adam Duszyk, zastępca dyrektora i jeden z kuratorów ekspozycji. - Wystawa „Radomian Portret Własny” przypomina kultową wystawę „Polaków Portret Własny” Marka Roztworowskiego z 1979 roku, która została zorganizowana w Muzeum Narodowego w Krakowie. Tytuł radomskiej ekspozycji bezpośrednio nawiązuje więc do koncepcji wystawy z Krakowa –wyjaśniał Adam Duszyk. - Chcemy pokazać wielki Radom. Miasto budowali ludzie i pragniemy c ich przypomnieć. Tą wystawą rozpoczynamy zatem budowę nowej tożsamości Radomia.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu rozpoczęło nowy sezon wystawą „Radomian Portret Własny”. Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 1 października, o godzinie 17. Na wystawie zaprezentowanych zostało około 100 portretów w formie zdjęć i obrazów najwybitniejszych radomianek i radomian. Jest to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia.  Zwiedzający mogli podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem. Wśród 100 przedstawianych postaci blisko połowa to artyści: malarze, rzeźbiarze, architekci, którzy do tej pory w historii Radomia nie byli eksponowani. Wystawa „Radomian Portret Własny” przypomina kultową wystawę „Polaków Portret Własny” Marka Roztworowskiego z 1979 roku, która została zorganizowana w Muzeum Narodowego w Krakowie. Zobacz kolejne zdjęcia >>>

Otwarcie wystawy „Radomian Portret Własny” w Muzeum imienia ...

Uznanie dla tego typu działań i podziękowania dla twórców ekspozycji wyrazili Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza i Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia. - Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie kontynuacją procesu budowania dumy z historii Radomia, a wszyscy zwiedzający poznają wyjątkowe i wybitne postaci, które z naszym miastem były związane - podkreślili. O portretach umieszczonych na wystawie mówiły Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Kołtunowicz, kuratorki ekspozycji.

Na wystawie zaprezentowanych jest blisko 100 portretów w formie zdjęć i obrazów najwybitniejszych radomianek i radomian. Jest to więc wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia.

Wśród przedstawianych postaci blisko połowa to artyści: malarze, wśród nich Jacek Malczewski i Józef Brandt, ale także niedawno zmarli Jerzy Kutkowski czy Leszek Kwiatkowski, rzeźbiarze, a także architekci, którzy do tej pory w historii Radomia nie byli eksponowani. Poza artystami na wystawie są portrety i autoportrety przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków i bohaterów walczących o wolną Polskę.

Atrakcją wystawy jest zbudowany specjalnie w tym celu „Radomski fotoplastykon”, w którym obejrzeć można fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX stulecia. I innych atrakcji nie brakowało. Były pamiątkowe zdjęcia przy portrecie Krystyny Bruśnickiej i mały koncert akordeonowy w wykonaniu Piotra Zarzyki.

Pamiątką z wystawy jest także kalendarz prezentujący 12 radomianek i radomian. W danym miesiącu prezentowana będzie postać, która wtedy się urodziła. Była także jeszcze inna uroczystość. Po otwarciu "Radomian Portretu Własnego" zaprezentowano wystawę „Andrzej Pinno. Wille spiętrzone”. Stało się to okazją, aby uhonorować żonę Andrzeja Pinno, Barbarę, dzięki której zaangażowaniu dziś w muzeum podziwiać możemy wystawę „Kolekcja Rodziny Pinno”.

Barbara Pinno z rąk wicemarszałka Rafała Rajkowskiego otrzymała Medal „Pro Masovia” jako podziękowanie za ofiarowanie muzeum zbiorów przez rodzinę Alfonsa Pinno. Odznaczona opowiadała także o katalogu, który jest jednym z nielicznych w muzealnictwie polskim katalogów tak wszechstronne opracowanych i opisujących bogaty i bardzo różnorodny zbiór.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie