Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe dopłaty do ciepła. Dla kogo? Rząd szykuje zmiany

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się nowych rozwiązań ze strony rządu, które pomogą obywatelom w sytuacji drastycznych podwyżek opłat za ciepło. O takich planach informuje Polska Agencja Prasowa. Czy jej źródła się sprawdzą i pomoc będzie realna? Zobaczymy. A co obecnie wiemy na temat zapowiadanych zmian? >>>>
W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się nowych rozwiązań ze strony rządu, które pomogą obywatelom w sytuacji drastycznych podwyżek opłat za ciepło. O takich planach informuje Polska Agencja Prasowa. Czy jej źródła się sprawdzą i pomoc będzie realna? Zobaczymy. A co obecnie wiemy na temat zapowiadanych zmian? >>>>Pixabay
W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się nowych rozwiązań ze strony rządu, które pomogą obywatelom w sytuacji drastycznych podwyżek opłat za ciepło. O takich planach informuje Polska Agencja Prasowa. Czy jej źródła się sprawdzą i pomoc będzie realna? Zobaczymy. A co obecnie wiemy na temat zapowiadanych zmian?

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Zacznijmy od roku ubiegłego i podwyżek

To właśnie w trakcie ubiegłego roku parlament przegłosował ustawę, która znacząco podwyższyła ceny za ogrzewanie dla poszczególnych odbiorców. Choć ma być to odpowiedź na kryzys energetyczny i wyższe ceny nośników energii węgla i gazu, dla wielu obywateli podwyżki opłat są zbyt wysokie. To oznacza, że konieczne są kolejne formy wsparcia, czy to w postaci tarcz, ulg czy innych rozwiązań.

Polecamy

Przykładowe podwyżki cen ciepła

Czy wzrost cen jest tak znaczący? Wystarczy spojrzeć na przykładowe ceny w ciepłowniach. W Piasecznie za gaz jeszcze niedawno płacono 93 zł/MWh, a w pierwszym kwartale 2023 roku jego zakup wiąże się z opłatą w wysokości nawet 720 zł/MWh. To sprawiło, że głos w tej sprawie zabrała m.in. minister klimatu i środowiska.

Co na to minister?

Anna Moskwa w swojej wypowiedzi zaznaczyła, że mają być wprowadzone tzw. ciepła z rekompensatą. Zakładają one, że podwyżka za ciepłą wodę i ogrzewanie dla odbiorców indywidualnych w cieple systemowym nie może przekroczyć 40 procent. Dotychczasowe przepisy jednak w wielu miejscach zostały złamane, a niektóre podwyżki przekroczyły nawet o kilkaset procent dotychczasowe opłaty.

Co wprowadzało ciepło z rekompensatą?

W poprzedniej ustawie o cieple z rekompensatą podjęto decyzję o zastosowaniu pułapu cenowego na ciepło wytwarzane ze źródeł gazowych. W rozliczeniach z odbiorcami netto cena ta nie mogła przekroczyć 150,95 zł/GJ. W przypadku ciepłowni opalanych węglem wartość ta była jeszcze niższa i wynosiła 103,82 zł/GJ. To jednak jest omijane przez niektórych wytwórców, którzy są zmuszeni do podnoszenia cen przez sytuację na rynku.

Nowa propozycja rządu - jakie są jej założenia?

Według źródeł PAP-u interwencja rządu ma opierać się o przygotowanie przepisów zwalczających wysokie ceny za ciepło. Choć szczegóły nie są jeszcze znane, wiadomo, że elementem zmian miałoby być zapewnienie takich regulacji, które sprawią, że podwyżki opłat za ciepło faktycznie nie przekroczą wspomnianych 40 procent. Jeśli gdzieś takie podwyżki przekroczyły tę wartość, cena ma być skorygowana. Przy czym, mowa tu o taryfie ciepła obowiązującej do 30 września 2022 roku - to właśnie ona będzie mogła być powiększona maksymalnie o 40 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będą nowe dopłaty do ciepła. Dla kogo? Rząd szykuje zmiany - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie