Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą pieniądze na budowę tras S7 i S12 kluczowych dla regionu radomskiego - zapewnia premier, przedstawiając Program Budowy Dróg Krajowych

Janusz Petz
Janusz Petz
Trwa budowa trasy S7 na odcinku z Grójca do Warszawy-Okęcia. Plan rządowy przewiduje ukończenie całej trasy - od Gdańska do Zakopanego.
Trwa budowa trasy S7 na odcinku z Grójca do Warszawy-Okęcia. Plan rządowy przewiduje ukończenie całej trasy - od Gdańska do Zakopanego. GDDKiA
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił Program Budowy Dróg Krajowych do roku 2030. Dla mieszkańców regionu radomskiego oznacza on, że najpóźniej za dziewięć lat będziemy mogli drogami szybkiego ruchu dojechać do przejść granicznych z sąsiadami Polski, ale także objechać dużą obwodnicą stolicy całą aglomerację warszawską.

Nowy rządowy program jest tak pomyślany, aby przez najbliższe 10 lat stworzyć swoisty kręgosłup układu dróg ekspresowych w kraju, budując jego brakujące elementy, zarówno w układzie wschód -zachód ale także północ-południe.

Dzięki programowi powstanie około dwa tysiące kilometrów nowych dróg ekspresowych, tak że łącznie polska sieć dróg ekspresowych w 2030 roku sięgnie ośmiu tysięcy kilometrów. Na ten program rząd chce przeznaczyć przez najbliższe 10 lat  około 290 miliardów złotych przy czym 80 procent będą to pieniądze pochodzące z polskiego budżetu , a 20 procent dotacje z budżetu Unii Europejskiej w ramach perspektywy finansowej 2021-2027.

Ekspresowa siódemka na całej długości

Według ogłoszonego planu do roku 2030 zbudowane zostaną wszystkie brakujące odcinki drogi S7, tak że będzie ona drogą ekspresową na całej swej długości z Gdańska przez Warszawę, Radom, Kielce, Kraków aż do Zakopanego.

Obecnie budowane są jeszcze odcinki trasy lub trwają przygotowania do budowy na odcinkach od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa, z Krakowa do Myślenic, z Rabki do Hyżnego, a w południowej części Mazowsza od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Tarczyn Północ.

Na północ od Warszawy trasa jest jeszcze bardziej „dziurawa” i zakończenie prac na niektórych odcinkach przewidywane jest obecnie na rok 2025.

Czekając na nową dwunastkę

Dla mieszkańców regionu radomskiego najważniejsze znaczenie ma jednak budowa trasy szybkiego ruchu S12, bo to droga, która z jednej strony będzie nas łączyła ze wschodnią granicą Polski, a z drugiej z autostradami A1 i A2, a więc w praktyce z całą autostradową Europą.

W rządowym programie tym znalazła się droga S12 wraz z jej pełnym finansowaniem. Najprawdopodobniej pozwoli to już w przyszłym roku na rozpoczęcie procedur przetargowych pod przyszłą budowę przynajmniej niektórych odcinków tej drogi.

Póki co możemy się cieszyć z tego, że jadąc w kierunku wschodnim już teraz po przejechaniu Wisły jedziemy na wschód trasą szybkiego ruchu do Piask za Lublinem, a na dość zaawansowanym etapie są przygotowania do budowy trasy szybkiego ruchu S12 z Piask do przejścia granicznego w Dorohusku oraz S17 z Piask do przejścia w Hrebennem.

Gorzej jest z przygotowaniami do budowy S12 w centralnej części Polski. W granicach województwa łódzkiego trwa uzupełnianie dokumentacji do decyzji środowiskowej, mają się one zakończyć w maju-czerwcu 2022 roku, a według harmonogramu prac, przetarg na budowę powinien wystartować jeszcze w roku 2022.

W przypadku odcinka z Piotrkowa Trybunalskiego do Radomia przygotowania są na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych.

Warianty nie do przyjęcia

Znacznie więcej niewiadomych jest w przypadku etapu wschodniego biegnącego z Puław do Radomia. W tym przypadku trwa konflikt związany z przebiegiem trasy. Drogowcy jako preferencyjny wskazali wariant „B”, który jest nie do przyjęcia dla samorządów, ale także dla bardzo wielu mieszkańców, bo oznacza konieczność wyburzeń na dużą skalę i ingerencję w przyrodę.

Z kolei wariant „A”, jako najbardziej pożądany, wskazały samorządy Przyłęk, Policzna, Zwoleń, Tczów, Gózd, Skaryszew, Kowala oraz powiat radomski i zwoleński.

Uzupełnieniem tych ogromnych inwestycji w drogi krajowe, głównie o charakterze ekspresowym, jest Fundusz Dróg Samorządowych, przy pomocy którego polskie państwo wspiera inwestycje realizowane przez samorządy, w których kompetencjach znajdują się drogi, gminne, powiatowe i wojewódzkie. Do tej pory w ramach tego funduszu przekazano samorządom około 40 miliardów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie