Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą szukać początków naszego miasta

ik
Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i profesor Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk podpisali we wtorek umowę na prowadzenie badań na radomskiej Piotrówce.
Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i profesor Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk podpisali we wtorek umowę na prowadzenie badań na radomskiej Piotrówce. Izabela Kozakiewicz
Kiedy powstał Radom, czy gród było otoczony fosą - odpowiedzi między innymi na takie pytania będą szukać archeolodzy.

Badania to wstęp do utworzenia skansenu i parku rekreacyjnego. We wtorek prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak podpisał umowę z profesorem Andrzejem Buko z Polskiej Akademii Nauk. Badania zaczną się w lipcu.

BĘDĄ KOPAĆ

Zdaniem przedstawicieli Akademii, Piotrówka jest idealnym miejscem do prowadzenia badań archeologicznych. Naukowcy będą pracować na terenie bez zabudowy.

- Dla nas to sytuacja optymalna - przekonuje profesor Andrzej Buko, dyrektor Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk. - Do tej pory Radom był w cieniu innych miast, a jego potencjał jest olbrzymi. Dla nas to projekt wiodący.

Na Piotrówce pojawią się archeolodzy Polskiej Akademii Nauk, ale też Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Będziemy mieć tu też towarzystwo międzynarodowe - opowiada profesor Buko. - Przyjadą stażyści i doktoranci z uniwersytetu w Granadzie, czy w Hiszpanii.

Ekipy pojawią się na Piotrówce już na początku lipca. Mają założyć wykop na wale. Tam będą szukać śladów drewnianej konstrukcji.

- Chcemy zebrać dane o konstrukcji wału, mamy nadzieję pobrać próbki, które pozwolą z dokładnością niemal do roku podać czas ścięcia drzew - mówi Maciej Trzeciewski z Polskiej Akademii Nauk. - To pozwoli rozstrzygnąć dyskusje kiedy powstał Radom.

Archeolodzy chcą dowiedzieć się, czy grodzisko było otoczone fosą. Badania będą prowadzone w centralnej części grodu. Naukowcy liczą, że uda się odkopać zabudowę mieszkalną.

- Mamy nadzieję, że trafimy na kościół świętego Piotra, o którym mówią naukowcy. To była pierwsza placówka chrześcijańska na terenie państwa piastowskiego. Czy się uda nie wiem, ale trzeba podjąć próbę - przekonuje Maciej Trzeciewski.

PRACA NA SEZON

To, co odkryją naukowcy pozwoli na przygotowanie wytycznych budowy skansenu i ewentualnej rekonstrukcji poszczególnych elementów grodu, czy osady wokół niego.

Ważnym punktem prac będą badania odkrytej w latach 60 - tych drewnianej drogi, która tworzyła oś komunikacji w osadzie, ale mogła być także ważnym traktem komunikacyjnym z wschodem i zachodem państwa.

- Ostatnim etapem będą badania już inwestycyjne dotyczące zachodniego skraju osady obejmujące strefę planowanych bulwarów otaczających park - wyjaśnia Maciej Trzeciewski. - One pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być dalszy plan prac badawczych.

Wszystkie te badania będą prowadzone w tym roku. Na taki czas zawarta została umowa między miastem a Polską Akademią Nauk. Prace będą kosztować około 660 tysięcy złotych. Polska Akademia Nauk wykłada 150 tysięcy złotych.

Akademia dostała też 200 tysięcy złotych z ministerstwa nauk. Te pieniądze będą wykorzystane na opracowanie materiałów zgromadzonych podczas badań w latach 60 - tych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie