Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowe osiedle na Glinicach w Radomiu. Prywatny inwestor chce postawić tam 12 bloków. Jest zgoda Rady Miasta

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Prywatny inwestor na terenie między ulicami Słowackiego, Górną, Ciemną na radomskich Glinicach zamierza wybudować dwanaście bloków mieszkaniowych.
Prywatny inwestor na terenie między ulicami Słowackiego, Górną, Ciemną na radomskich Glinicach zamierza wybudować dwanaście bloków mieszkaniowych. Materiały inwestora/Detan/BIP Radom
W rejonie ulic Ciemnej, Górnej i Słowackiego ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe. Developer planuje postawienie tam 12 bloków z garażami podziemnymi. O lokalizację inwestycji wystąpił w drodze specustawy mieszkaniowej, stąd wymagana była zgoda Rady Miejskiej.

Teren, o którym mowa ma powierzchnię około 28,9 tysięcy metrów kwadratowych. Wokół jest osiedle domków jednorodzinnych. Prywatny inwestor chciałby tam wybudować 12 bloków z czterema kondygnacjami, podziemnymi garażami, drogami wewnętrznymi, chodnikami, parkingami i terenem rekreacyjno - wypoczynkowym. Miałoby tam powstać ponad 400 mieszkań. Wjazd do nowego osiedla miałby być od strony ulicy Słowackiego i Ciemną.

Specustawa na Glinicach

Ta część miasta nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego inwestor korzysta ze specustawy mieszkaniowej, tak zwanej lex developer, która skraca procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Procedura wymaga między innymi zgody Rady Miejskiej na lokalizację inwestycji.

Część radnych miała wątpliwości co do miejsca, w którym ma powstać osiedle. - Tam jest teraz teren zielony. Budowa tak dużego osiedla oznacza, że zostanie zabetonowany. Zamierzenia inwestora są kontrowersyjne, bloki staną tuż, tuż za ogrodzeniami domków jednorodzinnych - mówił Adam Bocheński z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Poruszana była też kwestia układu komunikacyjnego wokół nowego osiedla. Radni obawiają się, czy na przykład ulica Słowackiego będzie w stanie obsłużyć zwiększony ruch. - To jest 400 mieszkań, czy inwestor ma plany dotyczące przebudowy ulic, czy jest gotów dołożyć pieniądze do niezbędnych prac - pytała Magdalena Lasota, radna Koalicji Obywatelskiej.

Drogi do przebudowy

Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia odpowiadał, że przebudowa dróg będzie niezbędna. - Dzisiaj nie są one przystosowane do tego, aby przyjąć zwiększony ruch. Niezbędna będzie choćby koncepcja przebudowy połączeń ulicy Słowackiego - mówił Mateusz Tyczyński.

Ale uspokajał, że inwestor musi przedstawić koncepcję przebudowy układu komunikacyjnego. Bez uzgodnienia jej z Miejskim zarządem Dróg i Komunikacji nie otrzyma pozwolenia na budowę.

- Naturalnym jest też to, że będzie musiał partycypować w kosztach przebudowy. Tak dzieje się też w przypadku innych inwestycji realizowanych w Radomiu - mówił Mateusz Tyczyński. - Zwykle kwestie tego, w jakiej części jest ustalane w drodze porozumienia na etapie uzgodnień z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji - dodawał.

Ostatecznie uchwała została przyjęta. Za głosowało 16 radnych, dwóch było przeciw i dziewięciu wstrzymało się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie