Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie się działo we Wsoli! Muzeum Gombrowicza zaprasza na atrakcyjne wieczory w maju i czerwcu

Barbara Koś
Zespól Dylan pl.
Zespól Dylan pl. Muzeum we Wsoli
Koncert piosenek Boba Dylana oraz na doroczny „Apetyt na Gombrowicza”, który w tym roku zaprogramowany został trochę na przekór naszemu patronowi to najciekawszwe propozycje muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

19 maja we Wsoli Noc Muzeów, której motywem przewodnim jest sztuka przekładu literackiego. Posłuchamy piosenek Boba Dylana, za które otrzymał on literackiego Nobla, przetłumaczonych przez Filipa Łobodzińskiego. Znany dziennikarz i krytyk literacki na przekładzie nie poprzestał, lecz postanowił utwory Dylana zaśpiewać, w towarzystwie świetnych muzyków tworzących zespół Dylan.pl.
Po koncercie muzeum zaprasza do obejrzenia wystawy planszowej "Literatura polska w przekładach na języki obce", przygotowanej przez Instytut Książki, który od lat wspiera translatorów przyswajających polską literaturę czytelnikom na całym świecie. Oprócz plansz pokazujących dorobek Instytutu będzie można obejrzeć krótkie wywiady z ośmioma wybitnymi tłumaczami.
Zwiedzanie tej wystawy oraz ekspozycji zaplanowano do godz. 24.00

10 czerwca musi być sucho i słonecznie. Wtedy bowiem muzeum zaprosi na kolejny „Apetyt na Gombrowicza”, cykliczną imprezę plenerową, którą organizuje wspólnie z Gminą Jedlińsk. Tym razem repertuar jest nieco przekorny wobec gustów estetycznych Gombrowicza, można nawet powiedzieć, że takim wyborem "przyprawiona będzie Gombrowi gęba".

Na scenie w parku wystąpi Grażyna Auguścik i Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Ich koncert zatytułowany jest „Szeptem”, a w programie jazzowe aranżacje znanych polskich utworów, które powstały w drugiej połowie XX. wieku. Usłyszymy takie przeboje, jak: „Pamiętasz, była jesień”, „Skrzypek Hercowicz", "Kasztany”, "Był taki ktoś" czy „Valse du mal".

Po koncercie - w pałacu mistrzowski spektakl Jolanty Juszkiewicz - monodram "Matka", na podstawie dramatu S. I. Witkiewicza.

Jolanta Juszkiewicz jest założycielką i dyrektorką teatru Kropka Theatre, który nazywa „teatrem koczowniczym”. Spektakl pokazywany był też w wersji anglojęzycznej, m.in. w Sydney, Sztokholmie, Lyonie i Edynburgu.

Wieczorem kolejny koncert plenerowy: polskie tanga przedwojenne oraz tanga argentyńskie zaprezentuje SawarS Tango Orquesta, założona przez Sebastiana Wypycha. W skład tej grupy muzycznej wchodzą artyści, którzy współtworzyli wcześniej takie wybitne zespoły, jak Machina del Tango oraz Tangara Quintet. Zagrają oni znane przeboje autorstwa Warsa, Szpilmana, Petersburskiego, Piazzoli, Gardela, Rodrigueza, Gade, zaśpiewa je zaś Magda Navarette.

Koncert wzbogacą teksty J.L. Borgesa i H. Ferrera w wykonaniu mistrza Daniela Olbrychskiego. A ponieważ „tango jest smutną myślą, którą się tańczy”, zaprezentowany zostanie pokaz tanga w wykonaniu mistrzów, którzy po koncercie poprowadzą warsztaty tango milonga. Tradycyjnie przewidziano też coś dla ciała - od początku imprezy czynna będzie Restauracja Teatralna w plenerze.

A pomiędzy Nocą Muzeów a „Apetytem na Gombrowicza”, na początku czerwca ogłoszona zostanie lista nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Zobacz też: Wiosna Literacka-Marek Krajewski w radomskiej bibliotece

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie