Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez Gombrowicza

/Ad/
- Po południu egzamin dojrzałości rozpoczęli absolwenci Szkół "Centrum Edukacji" Czesława Kota.
- Po południu egzamin dojrzałości rozpoczęli absolwenci Szkół "Centrum Edukacji" Czesława Kota. P. Mazur

Nie Unia Europejska ani twórczość Witolda Gombrowicza, lecz inne tematy pojawiły się wczoraj na egzaminie dojrzałości z języka polskiego. Zadania zaskoczyły zarówno abiturientów, jak i nauczycieli. Wczoraj w regionie radomskim do matury przystąpiło ponad dziewięć tysięcy młodzieży i ponad dwa tysiące absolwentów szkół dla dorosłych.

- Nie spodziewałam się takich tematów. Ten, który wybrałam, wydawał mi się najbardziej przystępny. Pisałam na pierwszy temat - powiedziała Milena Kępczyńska z VI LO im. Kochanowskiego w Radomiu.

Podobnego wyboru dokonała większość młodzieży. Najmniejszym powodzeniem cieszył się drugi temat, w którym należało zanalizować związki literatury polskiej ze śródziemnomorską, niewielu też pokusiło się o analizę wiersza Poświatowskiej.

- Podobały mi się tematy - stwierdziła Anna Łazuk, polonistka w VI LO. - Dawały młodzieży możliwość zaprezentowania własnych przemyśleń, wykazania się szeroką wiedzą.

Po południu egzamin maturalny rozpoczęli absolwenci szkół dla dorosłych. W radomskim "Centrum Edukacji" Czesława Kota maturę pisało 81 osób. Najstarszy abiturient miał około czterdziestu lat, najmłodszy dziewiętnaście. Dziś maturzyści zdają kolejny egzamin, tym razem z wybranego przedmiotu.

- Wybieram się na medycynę, więc będę zdawał biologię - powiedział Łukasz Pacek.

W tym roku egzamin na dotychczasowych zasadach odbywa się po raz ostatni. Za rok matura będzie egzaminem, którego zdanie da jednocześnie wstęp na większość uczelni.

Tematy matur z języka polskiego

1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że twórców, którzy dają ludziom chwile radości, powinno się cenić wyżej niż tych, którzy każą im płakać? Swój pogląd uzasadnij, odwołując się do wybranych tekstów literackich i dzieł filmowych.
2. "Uciekłszy kiedyś jeszcze w dzieciństwie, wyemigrowawszy w duchu nad Morze Śródziemne, rychło spostrzegłem, że uciekłem nie od Polski, ale w głąb Polski". Skomentuj słowa Zygmunta Kubiaka, analizując związki literatury polskiej wybranego okresu z tradycją kultury śródziemnomorskiej. Odwołaj się do kilku utworów literackich.
3. Materia i wyobraźnia. Sprawdzian z rozumienia czytanego tekstu i tworzenia własnego.
4. Dokonaj interpretacji wiersza Haliny Poświatowskiej, odpowiedz na pytanie, czy utwór ten można uznać za refleksję nad sensem twórczości poetyckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie