Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczniej i spokojniej w mazowieckim. Policja podsumowała 2012 rok

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Kluczową sprawą dla bezpieczeństwa na drogach jest drogowa infrastruktura - przekonywał Rafał Batkowski szef mazowieckiej policji (z prawej).
Kluczową sprawą dla bezpieczeństwa na drogach jest drogowa infrastruktura - przekonywał Rafał Batkowski szef mazowieckiej policji (z prawej). Tadeusz Klocek
Mniej przestępstw, większa ich wykrywalność - to najkrótsze podsumowanie wyników pracy mazowieckiej policji w 2013 roku. Cieszy też znacznie zmniejszenie się liczby wypadków drogowych i ich ofiar.

Tradycyjnie styczeń to okres do dokonywania ocen pracy policji i nakreślania planów i zamierzeń w nowym roku. W czwartek na konferencji omawiali te zagadnienia szefowie mazowieckiej policji.

Według danych przedstawionych przez Komendanta Wojewódzkiego Policji Rafała Batkowskiego liczba wszystkich przestępstw kryminalnych zmniejszyła się o dwa procent, a przestępstw w najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach jak kradzieże, włamania czy rozboje - o 4,5 procent.

- Bardzo też cieszy obserwowana przez nas za roku na rok tendencja obniżania się liczby przestępstw. Podobnie jak też trend wzrostu wykrywalności - podkreślał Rafał Batkowski.

Jego zdaniem lepsza skuteczności pracy policji wynika między innymi szybkości reagowania, a także podejmowanych akcji prewencyjnych. Pytany o główne porażki komendant przyznał, że wciąż nie udało się rozwiązać wszystkich spraw związanych z zabójstwami czy gwałtami zapewnił jednak, że policjanci dokładają wszelkich starań, by ustalić i zatrzymać sprawców.

Według Rafała Batkowskiego bardzo intensywne czynności prowadzone są również w sprawach związanych z napadami na banki. Takich przestępstw było w 2012 roku kilka, do ostatniego z nich doszło już w 2013 roku w Radomiu.

DROGI

Optymizmem napawają przedstawione przez policję liczby dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Pomimo, że wypadków wciąż jest bardzo dużo, to jednak w porównaniu z 2011 roku było ich mniej o 513, co oznacza spadek o 14,2 procent. Oznaczało to również 62 osoby mniej zabite na drogach i 518 rannych.
Wciąż główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość.

Jak twierdzi komendant kluczową sprawą dla bezpieczeństwa na drogach jest drogowa infrastruktura, ale ważne jest też dyscyplinowanie drogowych piratów przy pomocy różnych dostępnych urządzeń, kontrole, eliminowanie z ruchu kierowców prowadzących samochód po spożyciu alkoholu. W 2012 roku mazowiecka policja zatrzymała ich około 13 tysięcy

- W 2012 roku prawie o połowę więcej było godzin drogowych patroli - podkreślił Rafał Batkowski.

ZAGINIENI

Podczas konferencji mówiono także o problemie osób zaginionych. W 2012 roku mazowiecka policja zajmowała 200 takimi sprawami. Zdecydowana większość poszukiwanych osób odnajdywała się w ciągu kilku dni, ale są też sprawy nie wyjaśnione do tej pory. Do nich trzeba zaliczyć zaginięcie 15-letniej Moniki z powiatu przysuskiego.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, by ją odnaleźć, ale ze zrozumiałych względów nie mogę podać żadnych szczegółów - zdradził komendant.

Od połowy 2013 roku w poszukiwaniu zaginionych ma wspomagać poszczególne komendy specjalne centrum tworzone w Komendzie Głównej Policji, które ma koordynować podejmowane działania i zbierać informacje zarówno z Polski jak i z zagranicy. Tam też, dzwoniąc na numer 995 będzie można przekazywać informacje i alarmować w sprawie zaginięć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie