Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpośrednie połączenia kolejowe Radomia z Łodzią, Poznaniem i Szczecinem przynajmniej za rok

Janusz Petz
Janusz Petz
Bezpośrednie pociągi PKP Intercity będą jeździły z Lublina przez Radom do Łodzi, Wrocławia, Szczecina i Poznania najwcześniej w przyszłym roku.
Bezpośrednie pociągi PKP Intercity będą jeździły z Lublina przez Radom do Łodzi, Wrocławia, Szczecina i Poznania najwcześniej w przyszłym roku. PKP Intercity
Mieszkańcy Radomia muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na uruchomieniu bezpośrednich połączeń kolejowych z Wrocławiem, Łodzią, Poznaniem i Szczecinem. Najprawdopodobniej takie połączenia zostaną uruchomione najwcześniej od rozkładu jazdy na lata 2022/23.

Temat wywołała akcja radomskich społeczników i miłośników podróżowania koleją, którzy spontanicznie w mediach społecznościowych zorganizowali zbieranie podpisów pod petycją do Ministra Infrastruktury o uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Lublina przez Radom do takich miast jak Wrocław, Łódź, Poznań.

Bardzo szybko zebrano dużo ponad tysiąc podpisów, a składali je nie tylko mieszkańcy Radomia, ale też miast „po drodze”, takich jak Pionki. Organizatorzy całej akcji zwrócili, że na kolei dzieją się dość absurdalne rzeczy takie jak te, że pociągi z Lublina do Wrocławia zamiast jechać najkrótszą drogą przez Radom „kreślą” wielkie koła przez Warszawę.

Ważne ośrodki miejskie

O wyjaśnienie kwestii pomijania Radomia w opracowywaniu rozkładów jazdy zwróciliśmy się do przewoźnika – spółki PKP Intercity. „PKP Intercity w perspektywie długookresowej planuje uruchomienie połączeń w ciągu Lublin – Radom – Łódź (Poznań/Szczecin). Połączenia te obsługiwałyby wiele ważnych ośrodków miejskich, w tym Radom, tworząc jednocześnie bezpośrednie połączenie miasta nie tylko z Łodzią, ale także Poznaniem” - czytamy w odpowiedzi na pytania jakie przysłało nam biuro prasowe PKP Intercity.

Warunkiem uruchomienia takiego połączenia jest jednak pozyskanie przez spółkę odpowiedniego taboru i uzyskanie finansowania połączenia przez organizatora przewozów. Dostawy przewidzianych do obsługi wymienionych linii składów Flirt rozpoczną się w roku 2022. „Istnieje zatem szansa na uruchomienie takich połączeń od rozkładu jazdy 2022/23. Oczywiście pod warunkiem uzgodnienia korekt siatki połączeń z organizatorem kolejowych międzywojewódzkich przewozów pasażerskich tj. ministrem właściwym ds. transportu” - informuje spółka.

Umowy z Unią Europejską

Biuro prasowe przewoźnika odnosi się też do kwestii pociągów jeżdżących z Lublina przez Warszawę do Wrocławia. „Jeśli chodzi o trasę Lublin-Warszawa-Wrocław to mamy tak naprawdę do czynienia z dwoma relacjami: Warszawa-Lublin oraz Warszawa-Wrocław. W celu optymalizacji wykorzystania taboru relacje te zostały połączone. Nie mogą być jednak zmienione ze względu na zapisy umowy z Unią Europejską, która dofinansowała zakup przeznaczonych do obsługi tej trasy pociągów ED161 Dart – informuje PKP Intercity.

Poza tym relacja Lublin – Wrocław jest prowadzona także obecnie po najszybszej możliwej trasie, czyli przez Kielce, Częstochowę, Opole osiągając czas przejazdu w pełnej relacji poniżej sześciu godzin, a w relacji z Radomia do Wrocławia w czasie 4,37 godziny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie