Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białobrzegi. Przebudowa stadionu miejskiego. Po raz drugi firmy przedstawiły za drogie oferty

ik
Na stadionie miejskim w Białobrzegach ma stanąć zadaszona trybuna na około 700 miejsc wraz z budynkiem zaplecza.
Na stadionie miejskim w Białobrzegach ma stanąć zadaszona trybuna na około 700 miejsc wraz z budynkiem zaplecza.
Po raz drugi oferenci zainteresowani kontraktem na przebudowę miejskiego stadionu w Białobrzegach zaproponowali ceny zdecydowanie przewyższające kosztorys prac. Tym razem najtańsza oferta jest od niego wyższa aż o 1,7 miliona złotych. Mimo, że gmina zrezygnowała z części zaplanowanych prac.

Ceny szybują w wielkim tempie. Przekonują się o tym kolejne samorządy ogłaszające przetargi na prace budowlane, ale i drogowe. Wzrosły koszty materiałów, ale także robocizny. Firmy dyktują warunki. Efekt to przedłużające się postępowania. Trzeba je unieważniać, albo dokładać pieniędzy. Jak trudno znaleźć wykonawcę na zaplanowane roboty przekonuje się też Urząd Miasta i Gminy w Białobrzegach. Do drugiego przetargu na przebudowę stadionu miejskiego i boiska treningowego znowu wpłynęły bardzo drogie oferty.

Czterech, drogich chętnych

Na prace na stadionie Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi ma zarezerwowane 5,3 miliona złotych. W tym są także 2 miliony złotych dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Do drugiego przetargu wystartowały cztery firmy. Ale najtańsza oferta złożona przez DBM Services z Warszawy opiewa na blisko 7 milionów złotych. Najdroższą złożyła zaś warszawska firma Eversport, która chce za prace 7,8 miliona złotych. Dwie pozostałe opiewają na 7,7 i 7,2 miliona złotych.

W pierwszym przetargu oferty były trzy, ich wartość wynosiła od 7 do 9,1 miliona złotych. Postępowanie unieważniono.

Zmniejszyli zakres

Przed ogłoszeniem drugiego przetargu w Urzędzie Miasta i Gminy zdecydowano o zmniejszeniu zakresu prac. Zrezygnowano z części kosztownych prac.

Aby oferty były niższe i w zasięgu gminy zmniejszono za zakres prac przy zagospodarowaniu terenu wokół nowego budynku i boiska. - Będzie mniej chodników i utwardzonych placów, rezygnujemy też z części oświetlenia w otoczeniu obiektu - mówił Przemysław Woźniak, naczelnik wydziału inwestycji białobrzeskiego urzędu. - Te prace będziemy chcieli przeprowadzić w drugim etapie.

W części zasadniczej nie zmieniono zakresu planowanych prac. Urząd dopuścił za to zastosowanie sztucznej trawy na boisku o nieco niższych parametrach.

Jak się okazuje taka weryfikacja projektu też nie przyniosła oczekiwanych efektów.

- Analizujemy dokumenty, sprawdzamy je pod względem formalnym i będziemy decydować, co dalej z przetargiem - wyjaśniał Przemysław Woźniak.

Gmina ma jeszcze czas na wyłonienie wykonawcy. Przebudowa ma się zakończyć jesienią 2019 roku.

Trybuna i boisko

Jak już pisaliśmy, na stadionie ma być budowana zadaszona trybuna z budynkiem zaplecza. Stanie w miejscu tej, która na stadionie jest teraz. Starą trzeba będzie wyburzyć i zniwelować nasyp. W budynku znajdzie się miejsce na szatnie, pokoje dla trenerów, łazienki, ale też biura dla klubu i zarządu stadionu. Góra obiektu będzie trybuną z około 700 miejscami dla kibiców.

Równolegle budowane będzie także nowe boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią oraz oświetleniem. Ono też powstanie w miejsce aktualnego boiska. Nowy obiekt będzie jednak większy. Zgodnie z założeniami boisko ma mięć wymiary 110 na 68 metrów. To będzie pełnowymiarowe boisko, na którym będzie można też rozgrywać mecze ligowe.

Trzy podejścia do kanalizacji

Jak już pisaliśmy dopiero w trzecim przetargu udało się znaleźć wykonawcę budowy kanalizacji w miejscowości Sucha. Dwa postępowanie unieważniano, bo oferty były zbyt drogie. W ostatnim gmina wybrała firmę Arbud, która za swoje usługi dostanie 5,9 miliona złotych. Wykonawca będzie miał do wybudowania około 20 kilometrów kanalizacji i przepompownię ścieków.

Targowisko miejskie do przebudowy

Gmina dostała też 1 milion złotych dofinansowania od marszałka Mazowsza na drugi etap przebudowy miejskiego targowiska. Także w tym przypadku nie udało się rozstrzygnąć pierwszego przetargu na prace ze względu na zbyt drogie oferty. Gmina chce zmniejszyć zakres zadania, o zgodę na takie rozwiązanie wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego. Z ogłoszeniem drugiego postępowania musi zaczekać, aż ją otrzyma.

ZOBACZ TEŻ: Wypadek TIR-a z piwem w Radomiu

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie