Biskup Stefan Siczek Honorowym Obywatelem Jedlni-Letnisko

  Biskup Stefan Siczek Honorowym Obywatelem Jedlni-Letnisko

  /inia/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Grawerton uchwały rady gminy wręczył jego ekscelencji między innymi Jerzy Chrzanowski, przewodniczący Rady Gminy Jedlni-Letnisko.

  Grawerton uchwały rady gminy wręczył jego ekscelencji między innymi Jerzy Chrzanowski, przewodniczący Rady Gminy Jedlni-Letnisko. ©Ł. Wojcik

  Taką decyzję podjęli radni. Tytuł wręczono biskupowi podczas uroczystej sesji Rady Gminy.
  Grawerton uchwały rady gminy wręczył jego ekscelencji między innymi Jerzy Chrzanowski, przewodniczący Rady Gminy Jedlni-Letnisko.

  Grawerton uchwały rady gminy wręczył jego ekscelencji między innymi Jerzy Chrzanowski, przewodniczący Rady Gminy Jedlni-Letnisko. ©Ł. Wojcik

  Biskup Stefan Siczek urodził się w 1937 roku w Siczkach. Ksiądz Biskup Stefan Siczek urodził się 20 września 1937 roku w miejscowości Siczki w gminie Jedlnia - Letnisko. Ukończył szkołę podstawową w Piotrowicach, maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym imienia Tutusa Chałubińskiego w Radomiu, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1961 z rąk biskupa Jana Kantego Lorka. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Z woli papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 został mianowany biskupem pomocniczym radomskim. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia 1992 w kościele katedralnym w Radomiu. Jest wikariuszem generalnym diecezji radomskiej, moderatorem kurii diecezjalnej i przewodniczącym Wydziału do spraw Stałej Formacji Kapłańskiej i Życia Konsekrowanego. Wykłada prawo małżeńskie w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Po śmierci biskupa Jana Chrapka został wybrany przez kolegium konsultorów administratorem diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił od 20 października 2001 do 25 maja 2002, kiedy biskupem diecezjalnym radomskim został Zygmunt Zimowski. Ponownie był administratorem diecezji od 1 stycznia 2009 do 14 listopada 2009 roku.

  Biskup Stefan Siczek urodził się w 1937 roku w Siczkach. Ksiądz Biskup Stefan Siczek urodził się 20 września 1937 roku w miejscowości Siczki w gminie Jedlnia - Letnisko. Ukończył szkołę podstawową w Piotrowicach, maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym imienia Tutusa Chałubińskiego w Radomiu, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1961 z rąk biskupa Jana Kantego Lorka.
  Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Z woli papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 został mianowany biskupem pomocniczym radomskim. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia 1992 w kościele katedralnym w Radomiu. Jest wikariuszem generalnym diecezji radomskiej, moderatorem kurii diecezjalnej i przewodniczącym Wydziału do spraw Stałej Formacji Kapłańskiej i Życia Konsekrowanego. Wykłada prawo małżeńskie w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Po śmierci biskupa Jana Chrapka został wybrany przez kolegium konsultorów administratorem diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił od 20 października 2001 do 25 maja 2002, kiedy biskupem diecezjalnym radomskim został Zygmunt Zimowski. Ponownie był administratorem diecezji od 1 stycznia 2009 do 14 listopada 2009 roku.

  O przyznanie tytułu zabiegał przewodniczący rady gminy Jerzy Chrzanowski. - Powodem jest droga życiowa księdza biskupa - tłumaczył. - Mimo wielu obowiązków często wraca do swojej miejscowości.

  PO RAZ PIERWSZY

  Tytuł Honorowego Obywatela biskupowi rada jednogłośnie przyznała 14 grudnia. Akt nadania tytułu odbył się w środę 28 grudnia podczas uroczystej sesji rady gminy. Na tę podniosłą uroczystość przybyli liczni przedstawiciele duchowieństwa diecezji radomskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele policji, leśników, Ochotniczej Straży Pożarnej, rodzina biskupa oraz samorządowcy.

  - To ważny dzień w historii naszej gminy - mówił Piotr Leśnowolski, wójt Jedlni-Letnisko. - Po raz pierwszy przyznaliśmy tytuł honorowego obywatela Jedlni-Letnisko. Jesteśmy dumni, że jest nim ksiądz biskup Stefan Siczek. Nasza gmina zawsze była domem księdza biskupa. Ale od dziś jego ekscelencja jest u nas szczególnym domownikiem.

  Następnie wójt wspólnie z radną Marzeną Wiosną i przewodniczącym rady gminy wręczyli Honorowemu Obywatelowi Jedlni-Letnisko kwiaty i grawerton uchwały Rady Gminy.

  WSPOMNIENIA Z JEDLNI

  Jego ekscelencja podczas przemówienia wspominał swoje związki z gminą. - Pamiętam jak przed laty jedna z kobiet zapytała mnie, co ja teraz robię - opowiadał biskup. - Odpowiedziałem, że jestem w seminarium w Sandomierzu. Na to jedna z kobiet odparła "Jeszcze i ksiądz się doczeka swojej parafii". Parafii się nie doczekałem, ale nie czuję się niespełniony. A Jednię-Letnisko pokochałem na zawsze.

  Po sesji specjalnie dla księdza biskupa wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum imienia Pokolenia Kolumbów w Jedlni-Letnisko. Program artystyczny został przygotowany pod czujnym okiem Zofii Gos i Łukasza Zucha. Na zakończenie zebrani odśpiewali Honorowemu Obywatelowi Gminy Jedlnia - Letnisko tradycyjne "Sto lat".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ