Bizantyjskie paciorki i inne znaleziska archeologiczne w Sieciechowie. Najstarszy obiekt ma prawie 2000 lat

Kamil Zapora
Zespół archeologów pracujących w Sieciechowie.
Zespół archeologów pracujących w Sieciechowie. Muzeum Regionalne w Kozienicach
Udostępnij:
W lipcu, w Sieciechowie Muzeum Regionalne w Kozienicach i Uniwersytet Warszawski prowadziły wykopaliska archeologiczne. Odnaleziono ślady chaty dawnej osady. Ale wśród znalezisk są też elementy kultury rzymskiej wstępnie datowane na prawie 2000 lat.

W Sieciechowie, na obszarze ponad pół hektara znajduje się powierzchniowe skupisko ceramiki. W lipcu archeolodzy postanowili je znów przebadać. Badania trwały od 2 do 27 lipca. Ich głównym celem było odnalezienie dawnej osady, której obecność w tym miejscu sugerowała znaleziona na powierzchni ceramika. Jej pozostałości były mocno zniszczone dlatego archeolodzy mieli nadzieję, po pierwsze znaleźć ślady historii w lepszym stanie, a po drugie chcieli odnaleźć coś więcej, jak na przykład pozostałości chat co im się udało.

Średniowieczna chata

– Znaleźliśmy zarys po dużym obiekcie, który można interpretować jako chata, dlatego, że zajmował odpowiednią dla takich obiektów powierzchnię. Ponadto znajdowały się tam duże ilości ceramiki wczesnośredniowiecznej, kości zwierzęce, przypalone kamienie – mówi archeolog Dorota Pogodzińska z Muzeum Regionalnego w Kozienicach. – Dodatkowo w pobliżu tego obiektu znajdowało się kilka mniejszych stanowisk.

W pracach wykopaliskowych brali udział archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Kozienicach, Aleksandra Jarosz-Panek – kierownik prac oraz Dorota Pogodzińska, a także studenci Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem profesor Joanny Kalagi.
Pomimo dużego sukcesu jakim zakończyły się lipcowe wykopaliska istnieje potrzeba powrotu w to miejsce we wrześniu lub październiku dla przeprowadzenia ponownych oględzin powierzchni terenu, żeby przekonać się, czy mogą być tu ukryte jeszcze inne chaty.

Są i starsze znaleziska

Na stanowisku bezpośrednio po wydobyciu znalezisk nie da się dokładnie określić ich chronologii dlatego muszą one przejść odpowiednie badania. Wstępnie ceramikę można datować na X-XII wiek, czyli sama osada musiała istnieć wcześniej, natomiast kiedy zniknęła z mapy tych terenów też na razie nie można określić.

– Stanowisko to nie jest tylko wczesnośredniowieczne. Znaleźliśmy też paciorki prawdopodobnie bizantyjskie i fragment zapinki rzymskiej, która może mieć prawie 2000 lat - mówi Dorota Pogodzińska.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie