Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bizantyjskie paciorki i inne znaleziska archeologiczne w Sieciechowie. Najstarszy obiekt ma prawie 2000 lat

Kamil Zapora
Zespół archeologów pracujących w Sieciechowie.
Zespół archeologów pracujących w Sieciechowie. Muzeum Regionalne w Kozienicach
W lipcu, w Sieciechowie Muzeum Regionalne w Kozienicach i Uniwersytet Warszawski prowadziły wykopaliska archeologiczne. Odnaleziono ślady chaty dawnej osady. Ale wśród znalezisk są też elementy kultury rzymskiej wstępnie datowane na prawie 2000 lat.

W Sieciechowie, na obszarze ponad pół hektara znajduje się powierzchniowe skupisko ceramiki. W lipcu archeolodzy postanowili je znów przebadać. Badania trwały od 2 do 27 lipca. Ich głównym celem było odnalezienie dawnej osady, której obecność w tym miejscu sugerowała znaleziona na powierzchni ceramika. Jej pozostałości były mocno zniszczone dlatego archeolodzy mieli nadzieję, po pierwsze znaleźć ślady historii w lepszym stanie, a po drugie chcieli odnaleźć coś więcej, jak na przykład pozostałości chat co im się udało.

Średniowieczna chata

– Znaleźliśmy zarys po dużym obiekcie, który można interpretować jako chata, dlatego, że zajmował odpowiednią dla takich obiektów powierzchnię. Ponadto znajdowały się tam duże ilości ceramiki wczesnośredniowiecznej, kości zwierzęce, przypalone kamienie – mówi archeolog Dorota Pogodzińska z Muzeum Regionalnego w Kozienicach. – Dodatkowo w pobliżu tego obiektu znajdowało się kilka mniejszych stanowisk.

W pracach wykopaliskowych brali udział archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Kozienicach, Aleksandra Jarosz-Panek – kierownik prac oraz Dorota Pogodzińska, a także studenci Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem profesor Joanny Kalagi.
Pomimo dużego sukcesu jakim zakończyły się lipcowe wykopaliska istnieje potrzeba powrotu w to miejsce we wrześniu lub październiku dla przeprowadzenia ponownych oględzin powierzchni terenu, żeby przekonać się, czy mogą być tu ukryte jeszcze inne chaty.

Są i starsze znaleziska

Na stanowisku bezpośrednio po wydobyciu znalezisk nie da się dokładnie określić ich chronologii dlatego muszą one przejść odpowiednie badania. Wstępnie ceramikę można datować na X-XII wiek, czyli sama osada musiała istnieć wcześniej, natomiast kiedy zniknęła z mapy tych terenów też na razie nie można określić.

– Stanowisko to nie jest tylko wczesnośredniowieczne. Znaleźliśmy też paciorki prawdopodobnie bizantyjskie i fragment zapinki rzymskiej, która może mieć prawie 2000 lat - mówi Dorota Pogodzińska.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie