Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie walczyli w Szydłowcu. Mieszkańcy i goście uczcili pamięć powstańców styczniowych

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Uczestnicy uroczystości maszerują z Rynku Wielkiego do szydłowieckiego kościoła.
Uczestnicy uroczystości maszerują z Rynku Wielkiego do szydłowieckiego kościoła. Piotr Stańczak
W piątek w Szydłowcu rozpoczęły się centralne obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15 w Rynku Wielkim. Wzięli w niej udział reprezentanci Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele Związku Strzeleckiego Strzelec, Miejska Orkiestra Dęta, kombatanci, dzieci oraz młodzież szkolna, włodarze Szydłowca, Chlewisk, Jastrzębia, Mirowa oraz świętokrzyskich gmin – Bodzentyna, Skarżyska Kościelnego, Suchedniowa i Szydłowca. Podczas powitania gości Daniel Woś, komendant centralnych obchodów, przypomniał, że to właśnie w Szydłowcu co roku zaczynają się uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych.

O 15.30 w kościele Św. Zygmunta rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny. Ksiądz Adam Radzimirski, dziekan szydłowiecki wspominał, że miasto oraz jego okolice w czasie powstania były wielokrotnie miejscem potyczek Polaków z carskim zaborcą. 23 stycznia 1863 roku oddziały Mariana Langiewicza zaskoczyły Rosjan stacjonujących w Szydłowcu. Po początkowym sukcesie powstańcy musieli jednak wycofać się z miasta, tracąc pięciu ludzi. 23 maja tego roku na Szydłowiec najechał oddział porucznika Lecha Wiśniowskiego, który rozgonił wojska nieprzyjaciela w okolicy. Wreszcie 8 listopada formacja pułkownika Jana Rudowskiego rozbroiła Rosjan. Powstańcy to opanowywali miasto, to znów tracili je. Zryw niepodległościowy zakończył się ostatecznie fiaskiem w październiku 1864 roku.

23 stycznia 1863 roku oddziały Mariana Langiewicza zaskoczyły Rosjan stacjonujących w Szydłowcu. Po początkowym sukcesie powstańcy musieli jednak wycofać się z miasta, tracąc pięciu ludzi.

Ksiądz Radzimirski wspominał, że różne carskie represje dotknęły wiele osób oraz całe miasta. Rosjanie prześladowali także bohaterskiego księdza Aleksandra Malanowicza, który pomagał powstańcom, za co też był więziony w Radomiu i Dęblinie. Ten kapłan był wówczas proboszczem parafii w Szydłowcu. W mieście znajduje się tablica, poświęcona duchownemu-patriocie. Po mszy uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów pod poświęconą mu tablicą. To samo uczynili na cmentarzu w Szydłowcu, gdzie znajdują się powstańcze mogiły oraz przy kapliczce obok skrzyżowania ulic Kąpielowej, Narutowicza i Sowińskiego. Szydłowiecką część obchodów zakończyła uroczysta akademia w Zamku. W roli głównej wystąpili artyści z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”, których przygotowała Sława Lorenc-Hanusz.

W sobotę i niedzielę uroczystości upamiętniające powstańców odbędą się w Suchedniowie, Kierzu Niedźwiedzim (powiat skarżyski), Bodzentynie (kielecki) oraz Wąchocku (starachowicki).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie