Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak zgody na rozbudowę Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu! Co dalej?

Janusz Petz
Janusz Petz
To tylko jedna z propozycji rozbudowy Muzeum Imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu i odbudowy murów obronnych.
To tylko jedna z propozycji rozbudowy Muzeum Imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu i odbudowy murów obronnych. Muzeum imienia Jacka Malczewskiego
Prezydent Radomia Radosław Witkowski odmówił ustalenia lokalizacji dla rozbudowy budynku Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i odbudowy obronnych murów miejskich z bramą krakowską i basztą. Muzeum zapowiada odwołanie się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

W obwieszczeniu prezydenta Radomia dotyczącego tej sprawy nie ma uzasadnienia odmowy ustalenia lokalizacji zaplanowanych inwestycji.

Jak wyjaśnia nam Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum chodzi o brak zapisu we wniosku dotyczącego zobowiązań zakładających przeprowadzenie kosztownych prac archeologicznych na terenie, gdzie ma być przeprowadzona inwestycja. Muzeum nie chce brać na siebie takich zobowiązań, bo teren nie należy jeszcze do muzeum, obecnie trwają starania na nabycie konkretnej działki od prywatnego właściciela. - W każdym bądź razie składamy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego - mówi Leszek Ruszczyk.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu chce miejsca na nowe ekspozycje

Plany muzeum związane są z potrzebą wygospodarowania nowego miejsca na ekspozycje muzealne, a także podniesienie atrakcyjności otoczenia obiektów muzealnych i odtworzenie części dawnych murów i baszty.

Warto dodać, że przed kilkunastu laty muzeum zwiększyło swój stan posiadania poprzez restaurację XIX - wiecznej zabudowy skrzydła południowego dawnego kolegium pijarów i uruchomieniu w nim Muzeum Przyrodniczego - oddziału Muzeum imienia Jacka Malczewskiego – placówki o charakterze badawczo-edukacyjnym. Stan techniczny budynku skrzydła południowego Zespołu Popijarskiego przed realizacją projektu był katastrofalny i stanowił zagrożenie. Wilgoć oraz brak dostatecznego zabezpieczenia spowodowały korozję północnej ściany budynku, zniszczenie i odpadniecie obróbek blacharskich, okapu i gzymsu, a także rynien i rur spustowych, których zadaniem była ochrona przed wodą opadową.

Mur obronny z końca XIV był zagrzybiony, osłabiony i pełen ubytków. Przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie i renowacyjne. Restauracji poddany został także średniowieczny mur obronny oraz baszta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto