Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjki podpatrywały jak uczy się w polskich szkołach

Anna GOGUŁA
Brytyjki bacznie obserwowały, jak wyglądają zajęcia prowadzone w radomskim Ogródko Jordanowskim.
Brytyjki bacznie obserwowały, jak wyglądają zajęcia prowadzone w radomskim Ogródko Jordanowskim. Tadeusz Klocek
Panie podpatrywały, jak prowadzi się u nas zajęcia na różnych szczeblach edukacji. Spotkanie rozpoczęły od wizyty w przedszkolu, po południu natomiast zawitały do Radomskiego Ogródka Jordanowskiego. Wszystko po to, by usprawnić zajęcia pozalekcyjne tak w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce.

- Zauważyłyśmy różnice między formą spędzania czasu dzieci w wieku przedszkolnym. W Wielkiej Brytanii jest to tylko zabawa. Tutaj dzieci często mają do wykonania określone zadania. Poza tym u nas w zajęcia mocno angażują się rodzice, a tutaj ponoć nie ma takiego zwyczaju - podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami Lisa Brown, jedna z kobiet, które odwiedziły Radom.

WYCIĄGNĄ WNIOSKI Z WIZYT

Partnerami programu Comenius Regio są Publiczna Szkoła Podstawowa numer 17 i Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

- Celem programu "Szkoły i rodziny razem w regionach europejskich" jest stworzenie stałej współpracy pomiędzy instytucjami z Sefton w Wielkiej Brytanii i radomskimi placówkami. Pedagodzy, w trakcie wymian, podpatrują metody pracy z rodzinami niewydolnymi wychowawczo i wymieniają się doświadczeniami. Na tej podstawie powstaną materiały pomocne w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - informuje Edyta Wójcik, szefowa radomskiej delegatury kuratorium oświaty.

JEDYNI NA MAZOWSZU

Program realizowany jest od sierpnia 2010 roku i zakończy się w 2012 roku. Na jego realizację przekazano 49 tysięcy Euro. W Polsce realizowanych jest 21 takich projektów, a radomskie przedsięwzięcie jest jedyne na Mazowszu.

- Sześcioosobowa grupa praktyków z naszego miasta już odwiedziła Sefton. Nauczyciele, pedagog i psycholog ze szkoły numer 17 i Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli obserwowali metody pracy z rodzinami w brytyjskich instytucjach. Przywieźli stamtąd wiele ciekawych doświadczeń - opowiada Mariola Grabowska, koordynatorka projektu z ramienia gminy miasta Radom.

W kwietniu rozpocznie się analiza mocnych i słabych stron każdego systemu edukacyjnego, wyciągnięte zostaną wnioski, a potem rozpocznie się praca nad innowacyjnym, międzynarodowym programem edukacji całych rodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie