Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa fermy drobiu na terenie gminy Chlewiska. Jakie korzyści z tej inwestycji widzi wójt?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Waldemar Sowiński, wójt gminy Chlewiska, na temat planowanej budowy fermy drobiu.
Waldemar Sowiński, wójt gminy Chlewiska, na temat planowanej budowy fermy drobiu. Archiwum
Na terenie gminy Chlewiska ma powstać ferma drobiu, w której może przebywać nawet kilka milionów kurczaków. Jakie korzyści z tej inwestycji widzą władze gminy Chlewiska?

Na terenie gminy Chlewiska ma być wybudowana ferma drobiu o powierzchni około 10 hektarów. Ma tam stanąć między innymi dziesięć hal hodowlanych. Kurniki mają mieć do 150 metrów długości i powierzchni 3900 metrów kwadratowych. Rocznie w Chlewiskach może zostać wyhodowanych nawet 13 milionów kurczaków, czyli kilkaset sztuk na jeden cykl, który trwa od 28 do 42 dni.
Sprawa budzi sprzeciw mieszkańców.

Mieszkańcy w rozmowach z „Echem Dnia” podnosili, że przewidywane roczne zużycie wody na fermie ma oscylować w granicach 69 342 metrów sześciennych, natomiast w całej gminie Chlewiska mieszkańcy zużywają nieco ponad 100 tysięcy metrów sześciennych wody. Taki stan rzeczy według zaniepokojonych mieszkańców może sprawić, że będzie po prostu brakować wody. - Pozwolenie wodno - prawne wydaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które podczas procedowania przeanalizuje okoliczności sprawy i określi warunki poboru wody dla inwestora - mówi Waldemar Sowiński, wójt gminy Chlewiska.

Kolejnym problemem według mieszkańców jest to, że inwestycja ma znaleźć się nieco ponad 200 metrów od ujęcia wodociągu, który zaopatruje w wodę pitną mieszkańców kilku miejscowości. Inwestor na swoje cele ma pobierać wodę z własnego ujęcia oddalonego od 670 metrów od wodociągu, ale ludzie obawiają się, że nakładanie się stref zasilania obydwu ujęć może wpłynąć niekorzystnie na dostawę wody. Gmina jest na etapie zlecania do wykonania przeprowadzenia analizy ryzyka zagrożeń dla wszystkich ujęć wód podziemnych użytkowanych przez gminę, w tym dla ujęcia wody w Chlewiskach.

Jakie korzyści z budowy fermy mogą płynąć dla gminy? To między innymi stworzenie nowych miejsc pracy, wpływy do budżetu z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwość ekologicznego nawożenia przez miejscowych rolników oraz utworzenie rolnikom miejsca do sprzedaży zbóż. Kolejnym problemem według mieszkańców może być spadek wartości działek po wybudowaniu fermy. Według wójta, może to ocenić jedynie rzeczoznawca.

Postępowanie o ustaleniu warunków zabudowy dla fermy zostało przeniesione przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze z Chlewisk do Szydłowca. - Jestem stroną w tym postępowaniu, dlatego SKO mnie wyłączyło. Są instytucje, które będą decydować, czy ta inwestycja powstanie, dlatego nie będę się wypowiadał na ten temat - kończy Sowiński.

CZYTAJ KONIECZNIE: Budowa fermy drobiu w gminie Chlewiska. Mieszkańcy boją się o zdrowie. Czy hodowla powstanie?

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie