MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa hospicjum w Sołtykowie pod Radomiem. Miasto nie pomoże w inwestycji. Dlaczego?

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Hospicjum stacjonarne powstaje w Sołtykowie pod Radomiem. Stowarzyszeniu brakuje pieniędzy na dokończenie inwestycji.
Hospicjum stacjonarne powstaje w Sołtykowie pod Radomiem. Stowarzyszeniu brakuje pieniędzy na dokończenie inwestycji. Tadeusz Klocek
W podradomskim Sołtykowie powstaje stacjonarne hospicjum: Gościniec Królowej Apostołów. To pierwsza tego typu placówka w całym regionie radomskim. Niestety, skończyły się pieniądze na dokończenie budowy. - Inicjatywa jest bardzo szczytna, jednak ze względów prawnych nie możemy wesprzeć inwestycji - tłumaczy Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

O problemach z kontynuowaniem budowy hospicjum pod Radomiem pisaliśmy kilka dni temu. Przypomnijmy, że w Sołtykowie na na 1,5-hektarowej działce powstaje nowoczesny ośrodek. W budowanym Gościńcu Królowej Apostołów znajdą się pokoje indywidualne dla nieuleczalnie chorych – dzieci, młodzieży i dorosłych – ale również hostel, w którym będą mogły nocować rodziny i goście chorych, a także wolontariusze. W planach jest także basen oraz sale do rehabilitacji, gabinety lekarskie i gabinety zabiegowe. Budynek otoczony będzie ogrodem, który dodatkowo stworzy przyjazny klimat dla mieszkańców domu. Rocznie w wiosce hospicyjnej profesjonalną opiekę ma znaleźć około 600 chorych.

Budowa ruszyła w sierpniu 2020 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów, zaś problemy finansowe pojawiły się w połowie tego roku - Na razie powstaje główny budynek, ale jest problem z dokończeniem budowy, ponieważ nie mamy na to środków. Kierujemy pisma do różnych instytucji. Bez skutku - mówił Marek Kujawski SAC, duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.

Miasto ze względów prawnych nie może wesprzeć inwestycji

W sprawie potencjalnego wsparcia budowy Gościńca Królowej Apostołów rozmawialiśmy z Jerzym Zawodnikiem. Wiceprezydent Radomia wyjaśnił, że na przeszkodzie dofinansowania stoją poważne kwestie formalne i prawne.

- Konsultowaliśmy ewentualne wsparcie budowy hospicjum z biurem prawnym działającym w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Jego opinia jest wyraźnie negatywna, co jest dla nas wiążące. Zdajemy sobie sprawę, że budowa tego typu ośrodka jest bardzo szczytnym celem ale ze względu na to, że znajduje się on poza terenem Radomia, dofinansowanie ze strony miasta jest wątpliwe z punktu widzenia prawnego. Mowa tu o potencjalnym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych - tłumaczy Jerzy Zawodnik.

Jak wspomina wiceprezydent, podczas spotkania w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu (jeszcze przed rozpoczęciem budowy hospicjum), w którym uczestniczyli włodarze gmin regionu radomskiego, była mowa o potencjalnym udziale lokalnych gmin. - Mówiłem wtedy, że w przypadku tak dużego przedsięwzięcia ważna jest szersza formuła i potencjalny udział wielu samorządów. To ogromne przedsięwzięcie, mowa była wtedy o koszcie budowy ośrodka w granicach 40 milionów złotych, dlatego bez udziału dofinansowania zewnętrznego trudno o jej zrealizowanie - mówi Zawodnik.

Wiceprezydent podkreśla również, że miasto regularnie wspiera działalność hospicjum. - Hospicjum Królowej Apostołów co rok dostaje pieniądze od miasta na bieżącą działalność. Jesteśmy chyba jedyną gminą na terenie Ziemi Radomskiej, która regularnie je wspiera - zauważa Jerzy Zawodnik.

W planach władz miasta jest też utworzenie miejskiego hospicjum. Placówka miałaby powstać przy ulicy Giserskiej. - Obecnie znajduje się tam centrum rehabilitacji, jednak warto pamiętać, że miała ona się przenieść do Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Narutowicza. Daje nam to wolny budynek, który chcieliśmy zagospodarować na miejskie hospicjum stacjonarne. Pandemia koronawirusa spowodowała opóźnienia, jednak takie plany wciąż istnieją - dodaje Zawodnik.

Od siedemnastu lat pomagają potrzebującym w całym regionie

Przypomnijmy, iż w regionie radomskim jak dotąd nie istniało stacjonarne hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych. Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów swoją posługę jako Hospicjum Domowe prowadzi od 2003 roku. Wolontariusze hospicjum codziennie sprawują opiekę nad chorymi, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, w ich domach, oddalonych nawet kilkadziesiąt kilometrów od Radomia. Niektórzy podopieczni wymagają opieki stacjonarnej. Wiele z tych osób nie ma rodzin, a potrzebuje opieki medycznej, psychologicznej, socjalnej, duchowej na miejscu. Dla wielu leczenie poza domem to też dramat rozstania z bliskimi. Dlatego stworzenie domu hospicyjnego ma być odpowiedzią na te potrzeby.

Wesprzeć budowę hospicjum stacjonarnego można przekazując darowiznę na konto 80 9132 0001 0001 6848 2000 0020 a od lutego do kwietnia każdego roku jeden procent podatku. Jest to niezwykle proste i nie obciąża podatnika żadnymi kosztami. Aby to uczynić, należy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wprowadzić numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć: Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów: KRS 0000185346.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie