Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Ogłoszono kolejne przetargi. Co powstanie? Zobacz wideo i zdjęcia - również nocne

Janusz Petz
Janusz Petz
Tak prezentują się budowane na Sadkowie obiekty lotniskowe nocą.
Tak prezentują się budowane na Sadkowie obiekty lotniskowe nocą. Państwowe Porty Lotnicze
Przedsiębiorstwo Państwowe „Poty Lotnicze” ogłosiło kolejne trzy przetargi związane z budową Portu Lotniczego Warszawa – Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976. Na razie nie ma żadnych opóźnień z realizacją kolejnych inwestycji na Sadkowie.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie między innymi sieci energetycznej, kanalizacji sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i deszczowej, a także prac związanych ze zbiornikiem retencyjnym. Przedsiębiorstwo czeka na oferty od potencjalnych oferentów do 29 stycznia 2021 roku.

Z kolei we wtorek został ogłoszony przetarg na budowę masztu telekomunikacyjnego wraz całą infrastrukturą techniczną. Tutaj wykonawcy mają czas do 28 stycznia na złożenie swojej propozycji. Również we wtorek inwestor ogłosił przetarg nieograniczony dotyczący wykonania w formule projektuj i wybuduj samochodowych dróg technicznych i patrolowych, ogrodzenia oraz świetlnego systemu podejścia wraz z budową, przebudową i rozbiórką niezbędnej infrastruktury towarzyszącej oraz rozbiórką istniejącej zabudowy. W tym przypadku termin składania ofert mija 25 stycznia.

Budują zgodnie z planem

Jak do tej pory epidemia koronawirusa nie ma żadnego wpływu na terminowość realizacji kolejnych inwestycji. Nie ma też żadnych sygnałów, które wskazywałyby na jakiekolwiek problemy z finansowaniem bardzo kosztownego przedsięwzięcia. W budową Portu Lotniczego Warszawa – Radom „zaangażowano” już znacznie ponad pół miliarda złotych. Trudno wręcz sobie wyobrazić, że ktoś obecnie mógłby wstrzymać lub ograniczyć całą inwestycję.

Zbudowano już pas startowy i trwają lub za chwilę zaczną być prowadzone dodatkowe prace związane z drogą startową (systemy odwodnienia, dodatkowa infrastruktura, systemy naprowadzania, oświetlenia). Prace związane z pasem startowym będą kosztowały 146,7 miliona złotych.

Trwa budowa terminala (około 280 milionów złotych) i obiektów towarzyszących (budynek garażowo – magazynowy, a także przeznaczony dla administracji lotniska oraz Straży Granicznej i celników – 45 milionów złotych). Podpisano już umowy z wykonawcą dróg kołowania we wschodniej części lotniska (ponad 24 miliony złotych) i wieży kontroli lotów ze strażnicą Lotniskowej Straży Pożarnej (ponad 38 milionów złotych).

Kolejne przetargi

Na różnym etapie postępowania są kolejne przetargi. W niektórych z nich wybrano już najkorzystniejsze oferty i jeśli nie będzie odwołań konkurentów dojdzie do podpisania umów. Niektóre są na etapie oceny ofert. W listopadzie Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” poinformowało, że wybrano najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie i zbudowanie dróg kołowania i płyt postojowych po zachodniej stronie lotniska w Radomiu.

W grudniu dowiedzieliśmy się, że konsorcjum firm Drogomex i Roboz zrealizuje jedną z największych inwestycji lotniskowych na Sadkowie – zbuduje drogi dojazdowe do Portu Lotniczego, parkingi i przystanki autobusowe. Był to jedyny duży przetarg, w którym najtańsza oferta wykonawcy przekraczała – i to dwukrotnie – pulę pieniędzy przeznaczonych przez przedsiębiorstwo na realizację tego zadania. Przedmiotem przetargu jest zaprojektowanie i zbudowanie układu drogowego wraz z włączeniem i przebudową ulicy Lubelskiej i włączeniem w Aleję Wojska Polskiego. W zakres działania wchodzi wewnętrzny układ komunikacyjny z wydzieleniem miejsc zatrzymywania przed terminalem - tak zwany kiss and fly - całuj i leć. Do tego wykonawca ma zbudować parkingi, miejsca zatrzymywania autobusów miejskich oraz autobusów wahadłowych - shuttle bus, bramy wjazdowe do strefy zastrzeżonej i drogi patrolowe wewnątrz lotniska, a także przebudować leżące w ziemi sieci.

Ruch na budowie

Bez żadnych zakłóceń i opóźnień odbywa się realizacja najkosztowniejszej inwestycji lotniskowej czyli budowa terminala. Terminal będzie miał powierzchnię trzydziestu tysięcy metrów kwadratowych, znajdzie się tam 30 stanowisk check-in, dziewięć - kontroli bezpieczeństwa, po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie dziesięć bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Terminal ma być przygotowany na przyjęcie trzech milionów pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie go można rozbudować nawet do dziewięciu milionów podróżnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie