Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa lotniska w Radomiu. Powstaną drogi kołowania i postojowe

Janusz Petz
Janusz Petz
Główne płyty postojowe będą w pobliżu terminala, z obu stron widocznej "ożebrowanej" części budynku.
Główne płyty postojowe będą w pobliżu terminala, z obu stron widocznej "ożebrowanej" części budynku. ppl
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze poinformowało, że wybrano najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie i zbudowanie dróg kołowania i płyt postojowych po zachodniej stronie lotniska w Radomiu. W ubiegłym tygodniu podpisano umowę z wykonawcą dojazdu do pasa startowego od wschodniej strony lotniska – w niedalekim sąsiedztwie dzisiejszego „Domku Pilota”.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podało, że za najlepszą ofertę zaprojektowania i zbudowania płyt postojowych oraz dróg kołowania po zachodniej stronie lotniska, czyli w pobliżu terminala uznano ofertę konsorcjum: Drogomex z Puszkowa oraz Roboz, Piotr Przyłucki z Mińska Mazowieckiego.

Ceny, terminy

Przed podpisaniem umowy musi być jeszcze dokonane sprawdzenie merytoryczne i formalne najlepszej oferty, ale nie można wykluczyć, że inwestor zarządzi jeszcze – podobnie jak w przypadku innych przetargów lotniskowych - aukcję internetową, która wyłoni wykonawcę i ostateczną cenę. W przetargu zaproponowane ceny były pomiędzy 140,8 do 245,4 milionów złotych. Konsorcjum Drogomex – Roboz zażyczyło sobie za wykonanie zadania 162 miliony 379 tysięcy złotych, ale zgłosiło 14 – miesięczny termin realizacji zlecenia, podczas gdy pozostali oferenci potrzebują na to 22 miesiące.

Wśród odrzuconych ofert były złożone przez spółki Max Coegl, Budimex, Strabag i Korporację Budowlaną Doraco. Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu, przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod terminal lotniska, podpisano umowę na budowę dróg kołowania i dróg postojowych po wschodniej części lotniska. Z tej strony lotniska prace polegać będą na prostej rozbudowie już istniejących instalacji. Przetarg wygrała Korporacja Budowlana Doraco. Według aktualnego terminarza budowa płyt i dróg kołowania po wschodniej części lotniska powinna się zacząć do 21 stycznia 2021 roku, a po zachodniej stronie lotniska do 15 grudnia 2020 roku.

Miejsce dla dwóch „dreamlinerów”

Płyty postojowe, zlokalizowane wokół pirsu budowanego terminala, umożliwiająca jednoczesny postój dziewięciu samolotów kodu C: na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 oraz 2 samolotów kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X. Poza tym przetarg dotyczy też budowy płyty o nawierzchni betonowej do odladzania samolotów umożliwiających jednoczesne odladzanie 2 samolotów kodu C, na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 lub jednego samolotu kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X, a także układu dróg kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędnych instalacji odwodnieniowych, energetycznych, teletechnicznych i innych.

Wskazany zespół budowli ma na celu zapewnić bezpieczną i sprawną komunikację dla statków powietrznych pomiędzy drogą startową, płytą odladzania i płytą postojową samolotów. Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w ramach tego zadania przekracza 170 tysięcy metrów kwadratowych. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022.

Wieża, maszt, system naprowadzania, światła

Trwa postępowanie przetargowe na budowę wieży kontroli lotów Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej. Te obiekty mają być gotowe w marcu 2022 roku. Znane są też już terminy rozpoczęcia i zakończenia kolejnych prac związanych z budową lotniska. W grudniu ma być ogłoszony przetarg na budowę parkingów, dróg dojazdowych do urządzeń systemu naprowadzania samolotów ILS, a także wskaźników wiatru.

W tym przypadku gotowość do użytkowania ma być zgłoszona we wrześniu 2021 roku. W grudniu też ogłoszony będzie przetarg na budowę masztu Tetra. Masz ma być gotowy do użytkowania rok później. Wreszcie w grudniu ogłoszony będzie przetarg na zainstalowanie świateł. W przypadku tej inwestycji gotowość do użytkowania ma być zgłoszona w maju 2022 roku. Z terminarza PPL wynika, że wszystkie urządzenia lotniskowe będą gotowe na przyjęcie wielkich samolotów cywilnych w czerwcu 2022 roku.

Znaki zapytania nad drogami dojazdowymi

Tylko w jednym przypadku doszło do unieważnienia przetargu. Chodzi o budowę infrastruktury drogowej, umożliwiającej dojazd do Portu Lotniczego poprzez wjazd główny od ulicy Lubelskiej oraz pomocniczy (techniczny) z Aleją Wojska Polskiego, a także wewnętrznego układu komunikacyjnego po stronie landside z wydzieleniem miejsc zatrzymania „kiss and fly” przed terminalem, parkingów, miejsc zatrzymania shuttle bus oraz autobusów miejskich, budynków bram wjazdowych do trefy zastrzeżonej, drogi patrolowej po stronie airside.

Z uwagi na charakter prac zadanie obejmuje również roboty z zakresu budowy oraz przebudowy sieci: wodociągowej, cieplnej, energetycznej, teletechnicznej raz kanalizacyjnej sanitarnej i deszczowej wraz ze zbiornikami retencyjnymi. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na czwarty kwartał 2021 roku. Przetarg unieważniono ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przewyższała kwotę, którą inwestor zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie