Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mostu na Wiśle pod Kozienicami. Inwestorzy i projektanci rozmawiali z mieszkańcami gminy podczas konsultacji społecznych

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Mieszkańcy gminy Kozienice zadawali wiele pytań na temat planów budowy mostu na Wiśle.
Mieszkańcy gminy Kozienice zadawali wiele pytań na temat planów budowy mostu na Wiśle. Kozienicki Dom Kultury
We wtorek 7 września, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego odbyło się spotkanie poświęcone jednej z największych inwestycji, jakie mają powstać na Ziemi Kozienickiej. Mieszkańcy gminy Kozienice mogli porozmawiać o budowie mostu na rzece Wiśle, pomiędzy Antoniówką Świerżowską a Świerżami Górnymi wraz z drogami dojazdowymi.

W konsultacjach społecznych udział wzięli między innymi projektanci inwestycji, przedstawiciele władz samorządowych, w tym Piotr Kozłowski, burmistrz Gminy Kozienice; Mirosław Pułkowski, zastępca burmistrza do spraw technicznych; Krzysztof Wolski, starosta Powiatu Kozienickiego; Mirosław Walicki, starosta Powiatu Garwolińskiego; samorządowcy z terenu całego powiatu, przedstawiciele różnych instytucji oraz mieszkańcy.

Jaki most, jakie drogi?

Jakub Kozłowski i Mariusz Kos z firmy MOST-PROJEKT opowiedzieli zebranym o aktualnym stanie prac projektowych. Most ma być zlokalizowany w okolicach obecnej przeprawy promowej przez Wisłę. W planach jest budowa 900-metrowego mostu, dwujezdniowego, posiadającego po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Dodatkowo ma być ścieżka rowerowa i chodnik. Zbudowanych ma być kilka kilometrów dróg dojazdowych zarówno na terenie gminy Kozienice jak i na terenie gminy Maciejowice w powiecie garwolińskim. Projektanci zaprezentowali trzy warianty przebiegu tras tych dróg, a także kilka wariantów rozmieszczenia przęseł mostu.

Jeśli chodzi o drogę dojazdową w gminie Kozienice, to będzie ona biegła od drogi krajowej numer 79, obecnie istniejącą drogą w stronę Świerży Górnych. Następnie w okolicach zakrętu będzie skierowana przez las w stronę Wisły.

Projekt nie zakłada żadnych wyburzeń budynków, ani ingerencji w istniejące wały przeciwpowodziowe.

Przedstawione na spotkaniu warianty różnią się lokalizacją przebiegu drogi dojazdowej w gminie Maciejowice.

Przy projektowaniu brana jest też pod uwagę ochrona środowiska. Prowadzona jest inwentaryzacja przyrodnicza, zaznaczane są szlaki migracji zwierząt. Dodajmy, że po obu stronach Wisły są obszary chronione Natura 2000, a na terenie gminy Maciejowice jest także obszar chronionego krajobrazu. Nie będzie natomiast ingerencji w Kozienicki Park Krajobrazowy.

Pytania o inwestycję

Był też czas na pytania od publiczności. Te dotyczyły między innymi kwestii bezpieczeństwa na drodze i na Wiśle, turystyki, kosztów inwestycji, czy dojazdu do elektrowni. Pytano na przykład o wybór miejsca do cumowania łodzi ratowniczych, badań nad natężeniem ruchu drogowego, budowy ścieżek rowerowych na koronie wałów przeciwpowodziowych czy powstania skrzyżowania regulującego ruch pomiędzy Świerżami a elektrownią.

Jak mówiono na spotkaniu, most będzie budowany według najnowocześniejszych standardów.

Na zakończenie spotkania głos zabrali kolejno: Krzysztof Wolski, Piotr Kozłowski i Mirosław Walicki. Starosta kozienicki podziękował za to spotkanie i konstruktywną dyskusję. - Temu miała służyć ta dzisiejsza konsultacja, żebyśmy na tym etapie projektowania, postarali się zgłosić te sprawy ważne dla mieszkańców. Będziemy starali się wspólnie przekazywać je projektantom, żeby dobrze wykorzystać czas projektowania, żeby powstający projekt był kompletny i spełniał wszystkie wymogi i oczekiwania, żebyśmy mieli z niego same korzyści - mówił Krzysztof Wolski, starosta kozienicki.

- Musimy pamiętać, że to czego byśmy chcieli, musimy też mierzyć na to co możemy. Sam pomysł i idea projektu cieszy mnie jako gospodarza gminy Kozienice. Wspólnie z władzami obu powiatów i stroną rządową będziemy dążyli do tego, żeby w perspektywie kilku lat ten most powstał, bo oczywiście jest potrzebny - powiedział z kolei Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic.

- W tej chwili realizujemy pewien etap, budowę mostu, budowę dróg dojazdowych i na pewno znajdziemy partnerów do tego, żeby mieszkańcom ułatwiać życie. I za ten etap dziękuję projektantom i dyrektorowi powiatowego zarządu dróg w Garwolinie. Dziękuję naszym partnerom i dziękuję za to profesjonalne spotkanie - dodał na koniec Mirosław Walicki, starosta powiatu garwolińskiego.

Dodajmy, że inwestycja powstaje w ramach rządowego programu Mosty dla regionów. Jej koszt szacuje się na około 650 milionów złotych. Ale w związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych koszt ten może jeszcze wzrosnąć. Inwestycja w 80 procentach ma być sfinansowana ze środków rządowych. Koszty mają też ponieść samorządy lokalne, czyli gminy Kozienice i Maciejowice oraz powiaty kozienicki i garwoliński.

Na etapie budowy, do finansowania inwestycji ma też dołączyć samorząd województwa mazowieckiego.

Proces projektowania inwestycji ma trwać do 2024 roku. Kolejne dwa lata to czas budowy.

Starostwo garwolińskie uruchomiło stronę internetową, na której zamieszczane są aktualne informacje dotyczące projektowanej inwestycji - http://powiatgarwolinski.most-projekt. pl/.

Konsultacje społeczne w Centrum Kulturalno-Artystycznym:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie