Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mostu na Wiśle w okolic Świerży Górnych koło Kozienic. Trwają rozmowy o wariantach dróg dojazdowych. Co ustalono?

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Samorządowcy rozmawiali o tym, jaki wariant dróg dojazdowych powinien zostać wybrany.
Samorządowcy rozmawiali o tym, jaki wariant dróg dojazdowych powinien zostać wybrany. Facebook / Piotr Kozłowski
W czwartek, 4 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Garwolinie odbyło się spotkanie samorządowców w sprawie ustalenia wariantu tras dojazdowych do nowego mostu na Wiśle, który ma powstać w okolicy Świerży Górnych. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu kilku najbliższych lat.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przedstawiciele przedsiębiorstwa MOST-Projekt Sp. z o.o., przygotowujący dokumentację projektową zadania, zaprezentowali trzy warianty przebiegu dróg dojazdowych.

Samorządowcy wybierają drogę w gminie Kozienice

Biorąc pod uwagę teren powiatu kozienickiego wybrany został wariant, zaproponowany przez Andrzeja Junga, starostę kozienickiego. Jest on najbardziej optymalny i najmniej inwazyjny, omija tereny zabudowane, obejmuje najbliższy dojazd do drogi krajowej numer 79, a jedynym właścicielem tego terenu są Lasy Państwowe.

Taki wariant popiera również Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic. Nowy most na Wiśle wraz z drogami dojazdowym powstanie pomiędzy Antoniówką Świerżowską, a Świerżami Górnymi.

- Cieszymy się, że cały proces budowy mostu tak szybko postępuje. Jeszcze niedawno podpisywaliśmy umowę na projekt, a teraz już wybieramy wariant. Jest on najbardziej optymalny, ponieważ wiedzie śladem obecnej drogi do przeprawy promowej. Chcemy, żeby wszystkie potrzebne opinie środowiskowe uzyskać jeszcze w trakcie trwania tej kadencji samorządu. W ten sposób moglibyśmy ruszyć z budową mostu, który za kilka lat służyłby mieszkańcom oraz przyszłym pokoleniom - tłumaczy Piotr Kozłowski.

Wielka inwestycja koło Kozienic

Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 milionów złotych, z czego ponad 23 miliony złotych zostanie sfinansowanych z rządowego programu Mosty dla Regionów.

Dokumentacja projektowa ma zostać zakończona do 2024 roku, potem dwa lub trzy lata to okres budowy mostu.

Koszty inwestycji mają zostać pokryte w 80 procentach przez środki rządowe, resztę pokryją Starostwa Powiatowe w Kozienicach i Garwolinie oraz gminy Kozienice i Maciejowice. Pieniądze przekaże także Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Jak poinformował Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza, na ten cel zarezerwowano 100 milionów złotych. Niewykluczone, że wsparcie będzie jednak jeszcze większe, w ramach Programu Operacyjnego Unii Europejskiej "Polska Wschodnia".

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli czterech samorządów, na terenie których przeprowadzona zostanie inwestycja wzięli udział między innymi senator Maria Koc, posłowie Marek Suski i Krzysztof Tchórzewski, Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda mazowiecki, Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Paweł Rusiecki, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie