Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego wkroczyła w kolejny etap

Izabela KOZAKIEWICZ [email protected]
Z zewnątrz budynek przy ulicy Wernera ma przypominać otwartą księgę. Trwa jeszcze układanie zewnętrznej elewacji z piaskowca.
Z zewnątrz budynek przy ulicy Wernera ma przypominać otwartą księgę. Trwa jeszcze układanie zewnętrznej elewacji z piaskowca. Tadeusz Klocek
Na placu budowy uwijają się tynkarze. Kiedy skończą zaczną się kolejne prace wykończeniowe. Wszystko ma być gotowe w lipcu 2013 roku. - Plan na ten rok jest realizowany, nie ma zagrożenia - mówią w Archiwum Państwowym.

Radomski Ratusz

Radomski Ratusz

Radomski Ratusz wybudowano w połowie XIX wieku we-dług projektu architekta Henryka Marconiego. Przez kilkadziesiąt lat pełnił on funkcję siedziby władz miejskich. Pod koniec lat pięćdziesiątych zapadła decyzja o przekazaniu budynku na potrzeby Archiwum Państwowego. Zbiory przeniesione zostały tam w 1963 roku. Samo archiwum działa w Radomiu od 1921 roku. Wśród zasobów ma między innymi: dokumenty władz samorządowych i państwowych, materiały Gubernatora Dystryktu Radomskiego z lat okupacji hitlerowskiej czy dokumenty komisji powiatowych z wyborów do pierwszej, rosyjskiej Dumy Państwowej. Archiwum dysponuje także jednym z najciekawszych w Polsce zbiorów kartograficznych złożonym z ponad 3700 map i planów, powstałych w XIX i XX wieku. Od kilkudziesięciu lat archiwum przejmuje również spuścizny osób prywatnych związanych z Radomiem i regionem radomskim.

Nowa siedziba archiwum powstaje na działce przy ulicy Wernera. To trzykondygnacyjny budynek o bardzo charakterystycznym i nietypowym kształcie Zaprojektowano go, jako otwartą księgę. Ale symbolicznych elementów jest więcej. Asymetryczne rozmieszczenie okien ma przypominać na przykład perforowaną kartkę.

PRACE WEWNĄTRZ

W budynku gotowe są już wszystkie instalacje, poza łączami komputerowymi. Teraz do pracy przystąpili tynkarze. Pracują do rana do późnej nocy.

- Pracowita ekipa - żartuje Kazimierz Jaroszek, dyrektor radomskiego archiwum. - Zdarza się, że wychodzą z pracy po pierwszej w nocy. Mają do wykonania pracę i chcą ją skończyć jak najwcześniej.
Po nich prowadzone będą kolejne prace wykończeniowe. W tym roku na roboty i nadzór inwestorski do wydania jest 5 milionów złotych. - Nie ma zagrożenia, że prace na tę kwotę nie będą wykonane - mówi Kazimierz Jaroszek.

Plan jest więc realizowany, ale zdarzają się też problemy. Jak mówi Kazimierz Jaroszek typowe przy takich zadaniach. Największy kłopot jest z elektryką.

- Zakład energetyczny za późno wystąpił do Urzędu Miejskiego o zgodę na zajęcie terenu pod stację trafo - mówi Kazimierz Jaroszek. - Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się załatwić i tę sprawę.
Teraz budynek nie jest podłączony do sieci energetycznej. Wykonawcy korzystają ze swoich agregatów i urządzeń prądotwórczych. To rozwiązanie tymczasowe.

ARCHIWUM NA MIARĘ

Nowe Archiwum Państwowe będzie spełniało wszystkie wymogi stawiane tego typu obiektom. Będzie miało między innymi specjalny system wentylacji części magazynowej. Pozwoli na zaprogramowanie stałej temperatury i wilgotności. Wszystko po to, żeby stworzyć jak najbardziej optymalne warunki do przechowywania dokumentów.

W budynku, poza dużą częścią magazynową, będą pracownie naukowe, sale wystawiennicza i konferencyjna oraz oczywiście część biurowa. Wszystko ma być gotowe do 31 lipca 2013 roku. Nowe Archiwum Państwowe będzie kosztowało 9,2 miliona złotych.

Teraz archiwum działa w Ratuszu. Po przeprowadzce do nowej siedziby zabytkowy budynek przejmie Urząd Miejski. To właśnie magistrat jest teraz jego właścicielem, dostał Ratusz w zamian za działkę przy ulicy Wernera, na której teraz trwa budowa. Po wyprowadzce z archiwum, na Rynek ma być przeniesiony jedna z komórek urzędu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie