Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa poludniowej obwodnicy nabiera tempa (zdjęcia)

Izabela Kozakiewicz
Prace trwają między innymi na odcinku przyszłej obowdnicy w okolicy ulicy Wyścigowej.
Prace trwają między innymi na odcinku przyszłej obowdnicy w okolicy ulicy Wyścigowej. Tadeusz Klocek
Tak, gdzie będzie obwodnica już jeżdżą spychacze. Na placu budowy ludzi i maszyn będzie przybywać.

[galeria_glowna]

Jak będzie nasza obwodnica?

Jak będzie nasza obwodnica?

Południową obwodnicę Radomia buduje konsorcjum, którego liderem jest kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart Sp. z o.o. Obwodnica będzie miała 13,5 kilometra długości. Zacznie się przy Centrum Handlowym M1, zakończy przy trasie numer 7 w Kosowie, przed wiaduktem jadąc od strony Radomia. Od alei Grzecznarowskiego do linii kolejowej na Południu trasa będzie miała dwie jezdnie, natomiast dalej - jedną. Budowane będą cztery wiadukty drogowe, dziesięć przejść dla zwierząt, kładki dla pieszych w rejonie ulicy Witkacego, tunelu, a także przejazdów gospodarczych, przepustów, zbiornika wodno-retencyjnego oraz wodno-odparowującego. Wzdłuż obwodnicy zostaną zbudowane chodniki, ścieżki rowerowe oraz ekrany akustyczne. Wszystko ma być gotowe w sierpniu 2014 roku.

Zaczęło się od wycinania krzaków i drzew. Teraz przyjechały pierwsze maszyny. Na koniec ma być dwupasmowa trasa z wiaduktami. Tak zaczyna się największa inwestycja drogowa ostatnich lat w Radomiu.

Mowa o południowej obwodnicy Radomia. Pierwsi pracownicy na placu budowy pojawili się kilka tygodni temu. Teraz jest ich nieco ponad 20, ale już widać pierwsze efekty ich działalności.

PRACUJĄ RADOMIANIE

- To początek, nie zaczęliśmy jeszcze prac na wszystkich odcinkach - mówi Stanisław Kamiński, kierownik budowy z kieleckiego Fartu, lidera konsorcjum budującego obwodnicę. -
Budowa szybko się rozkręca, pracowników będzie przybywać, bo w tym roku wiele mamy do zrobienia. Już się organizuje firma mostowa, niedługo przystąpią do prac.

Obwodnicę budują nam firmy ze świętokrzyskiego i łódzkiego, ale okazuje się, że trasę budują radomianie. Fart zatrudnia pracowników z miasta i okolic. Na miejsce sprowadził swoje maszyny.

- To tańsze i wygodniejsze rozwiązanie niż dowozić tu codziennie, albo organizować noclegi pracownikom z Kielc - wyjaśnia Stanisław Kamiński.

TAM BĘDZIE OBWODNICA

Na razie prace prowadzone są w Radomiu, na odcinkach biegnących na tyłach osiedli Ustronie i Południe. Właśnie na Południu zrobiono do tej pory najwięcej.

- Największy postęp robót można zaobserwować w okolicach ulicy Sycyńskiej, już widać zarys przyszłej obwodnicy - mówi Stanisław Kamiński.

Obwodnica jest podzielona na odcinki. Jak wyjaśnia Stanisław Kamiński prace są prowadzone na odcinkach pierwszym, drugim i trzecim. Wszystko w granicach Radomia.

- Będziemy niedługo wchodzili na odcinki 4 i 5, najprościej mówiąc te najbliżej trasy numer siedem. To już będzie także na terenie gminy Kowala - wyjaśnia Stanisław Kamiński.

Póki, co drogowcy nie natrafili na większe przeszkody. Zdarzyło się jednak na przykład, że grubsza niż w planach jest wierzchnia warstwa ziemi, tak zwanego humusu, który trzeba zdjąć.
Dopiero po jego wybraniu można przygotowywać podbudowę pod przyszłą drogę.

- Takie rzeczy się zdarzają - dodaje Kamiński.

CO WYBUDUJĄ W TYM ROKU?

Zgodnie z harmonogramem, w tym roku wykonawca zobowiązał się do wybudowania węzła drogowego przy ulicy Wyścigowej oraz przy projektowanym przedłużeniu ulicy Młodzianowskiej.
Przy Wyścigowej powstanie wiadukt podobny do tego na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego I lubelskiej. Obwodnica południowa będzie poprowadzona dołem, na górze pozostanie ulica Wyścigowa.

Węzeł przy ulicy Młodzianowskiej z kolei będzie podobny do dwupoziomowego skrzyżowania na ulicy 1905 Roku. Także tu obwodnica przejdzie dołem, na górze powstanie niewielkie rondo.

Także w tym roku wykonawca musi wybudować obie jezdnie obwodnicy na odcinku od alei Grzecznarowskiego do ulicy Armii Ludowej. Obie jezdnie do końca roku muszą być przejezdne. Przejezdne muszą być też oba wiadukty. Tylko pod takim warunkiem miasto dostanie subwencję drogową z budżetu państwa.

154 miliony złotych będzie kosztowała budowa południowej obwodnicy Radomia. 72 miliony złotych miasto dostało z funduszy unijnych. O kolejne 35 milionów złotych radomski magistrat wystąpił do Ministra Transportu. Drogę buduje konsorcjum firm, na którego czele stoi Świętokrzyskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Trakt Sp. z o. o.. W jego skład wchodzą: Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty - Łódź S.A. oraz Budromost - Starachowice Sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie