Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy kolejowej Radom - Warszawa. Ma znajdować się bliżej lotniska. Kiedy koniec prac?

jp
Budowa linii kolejowej z Radomia do Warszawy ma zakończyć się w 2021 roku.
Budowa linii kolejowej z Radomia do Warszawy ma zakończyć się w 2021 roku. Archiwum
Nowy przystanek kolejowy w Radomiu, modernizacja linii kolejowej numer 8, ale także planowana budowa nowej linii z Radomia do Centralnego Portu Komunikacyjnego - to inwestycje, które zupełnie zmienią podróżowanie samolotami i pociągami z regionu radomskiego. O nowych inwestycjach mówiono podczas konferencji na radomskim dworcu PKP.

Dobre wiadomości dla mieszkańców Radomia i regionu radomskiego przekazali politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel.

Blisko lotniska

Już wiadomo, że w Radomiu na wysokości ulicy Żeromskiego powstaną nowe perony i przystanek kolejowy. To miejsce najbliżej położone od linii kolejowej do lotniska. - Podjęliśmy decyzję o budowie tam peronu, ale w połączeniu z przebudową samego wiaduktu. A pracę rozpoczniemy w przyszłym roku i będziemy wykonywali równolegle z pracami zaplanowanymi przez miasto - powiedział Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP PLK. Mają być też wybudowane schody i windy. Kolejna dobra wiadomość dla podróżnych to planowane zainstalowanie na stacji Radom dynamicznej informacji pasażerskiej.

- Przed dwoma laty wykonano modernizację stacji, ale zapowiedziano, że wizualna informacja pasażerska pojawi się po wybudowaniu całej linii Radom - Warszawa. My nie chcemy czekać - powiedział Ireneusz Merchel zapowiadając szybkie rozpisanie przetargu w tej sprawie. Na każdej z krawędzi peronu zamontowane zostaną dwustronne wyświetlacze z zegarami. Na peronach i w przejściu podziemnym zainstalowane zostaną infokioski. W tunelu także zainstalowane zostaną wyświetlacze informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów. Pasażerowie oprócz informacji wizualnej będą także mogli dowiedzieć się o odjeżdżających pociągach dzięki nowemu systemowi komunikatów dźwiękowych.

Kolej „międzylotniskowa”

Zupełną nowością jest zapowiedź budowy nowej linii kolejowej, która połączy Radom z Centralnym Portem Komunikacyjnym w gminie Baranów. Na realizację tej inwestycji, która ma połączyć Rzeszów przez Radom z największym w przyszłości polskim lotniskiem będziemy musielijednak jeszcze trochę poczekać .

Jakie efekty prac?

Podczas konferencji mówiono też o postępie prac na budowie linii numer 8 z Radomia do Warszawy.
Pomiędzy Czachówkiem a Warką zdemontowano 17 km torów i 19 km sieci trakcyjnej. W Sułkowicach, Krężelu, Michalczewie i Gośniewicach widać już konstrukcje nowych peronów. Zamontowano ponad trzysta fundamentów pod nową sieć trakcyjną oraz 200 słupów, bramek i konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej. Obecnie wykonawca wzmacnia grunt pod budowę nowego toru. Prace przy przebudowie pierwszego toru mają potrwać do III kwartału tego roku. Następnie roboty przeniosą się na drugą połowę odcinka, a pociągi będą kursować już po nowym torze.

Na odcinku Strzyżyna – Radom zdemontowano już 40 km sieci trakcyjnej na szlaku i przystankach, 4 rozjazdy i około 2 kilometrów torów. Trwają przygotowania do rozbiórek starych peronów. Na placu budowy zgromadzono prawie 100 tysięcy ton kruszywa, 75 tysięcy podkładów, szyny, stalowe elementy słupów trakcyjnych i 12 nowych rozjazdów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Pomiędzy Warką a Czachówkiem Południowym wymienione zostaną tory na 20 km dwutorowej linii, sieć trakcyjna, 26 rozjazdów. Na styku toru i drogi pozytywnie zmienią się warunki dzięki modernizacji 12 przejazdów oraz budowie wiaduktu drogowego w ciągu DW 731 w Warce. Inwestycja o wartości 216 mln zł jest w 85% współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska. Większy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym zabudowywane w ramach kontraktu sygnałowego dla całego odcinka Warszawa Okęcie – Radom.

Do połowy 2021 roku między Warką a Radomiem przebudowane zostaną tory na odcinku 45 km. Wybudowany zostanie drugi tor. Stacja Dobieszyn i 6 przystanków: Grabów, Strzyżyna, Kruszyna, Wola Bierwiecka, Bartodzieje, Lesiów zyska nowe perony dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wybudowane zostaną trzy nowe przystanki: Stara Wola oraz w Radomiu przy ulicach Kozienickiej i Żółkiewskiego. Większe bezpieczeństwo zapewnią zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe.

Koszt przebudowy Warka – Radom to 429 milionów złotych. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska.

Po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia i uzyskaniu właściwych dokumentów, skróci się czas podróży ze 135 min do 75 min. Po uzyskaniu wszystkich zgód administracyjnych najszybsze pociągi pojadą z prędkością 160 km/h. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe i nowe urządzenia sterowania ruchem.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie