Budowa trasy N-S w Radomiu. Będą dwa pasy ruchu na ulicy Wjazdowej? Miasto chce zwiększyć zakres prac

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Ulica Wjazdowa miałaby mieć dwa pasy, od nowego ronda przy przejeździe do ulicy Kuśnierskiej. Te prace to jeden z elementów budowy nowego odcinka trasy N-S od ulicy Czarnoleskiej do Żakowickiej.
Ulica Wjazdowa miałaby mieć dwa pasy, od nowego ronda przy przejeździe do ulicy Kuśnierskiej. Te prace to jeden z elementów budowy nowego odcinka trasy N-S od ulicy Czarnoleskiej do Żakowickiej. Tadeusz Klocek
Na ulicy Wjazdowej, przy skrzyżowaniu z nowa trasą N-S, będzie rondo. Na nim są zaprojektowane dwa pasy ruchu, teraz Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji proponuje, aby dwupasmowy był też odcinek ulicy Wjazdowej. Zmiana oznacza wyższe koszty, dodatkowe prace wyceniono na 2,5 miliona złotych i o dołożenie takiej kwoty wnioskuje do radomskich radnych. Decyzja ma być podejmowana podczas posiedzenia w poniedziałek 26 kwietnia.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Prace przy odcinku trasy N-S od ulicy Czarnoleskiej do ulicy Żakowickiej zaczęła się jesienią 2020 roku. Jednym z elementów prac jest też budowa ronda, przed przejazdem kolejowym, na skrzyżowaniu nowej drogi z ulicą Wjazdową.

Budowa trasy N-S w Radomiu. Trwają prace przy drugim odcinku...

Potrzebne są po dwa pasy ruchu

Pierwotnie zakładano remont odcinka ulicy Wjazdowej od ronda do ulicy Kuśnierskiej. Teraz Miejski zarząd Dróg i komunikacji proponuje, aby jezdnię poszerzyć i przygotować dwa pasy ruchu. Miałby tez być wybudowany nowy chodnik po stronie zajezdni MPK. Jak czytamy w uzasadnieniu w związku z "Prognozowanym zwiększeniem natężenia ruchu pojazdów, zachodzi konieczność przebudowania dodatkowego fragmentu ul. Wjazdowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapewnieniu bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu, poprzez budowę brakującego odcinka chodnika."

Ulica Wjazdowa miałaby być dwupasmowa od nowego ronda do skrzyżowania z ulicą Kuśnierską, w okolicy wjazdu do zajezdni autobusowej. Jak przekonuje Miejski zarząd Dróg i Komunikacji takie rozwiązanie poprawiłoby też bezpieczeństwo na skrzyżowaniach ulicy Wjazdowej i wspomnianej Kuśnierskiej oraz Brackiej.

"Rondo wyposażone będzie w dwa pasy ruchu, więc zasadne jest dostosowanie ilości pasów ruchu jezdni do ilości pasów ruchu na rondzie, jak również zwiększonych, prognozowanych natężeń. Przedmiotowa inwestycja jest konieczna i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania budowanego układu komunikacyjnego trasy N-S i terenów przyległych." - przekonuje w uzasadnieniu Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji.

Dodatkowe prace wyceniono na 2,5 miliona złotych. Pieniądze miałby pochodzić z oszczędności w innych przetargach drogowych, między innymi przebudowy ulicy Szydłowieckiej, dróg na osiedlu XV-Lecia czy Wólce Klwateckiej. Projekt uchwały w tej sprawie dostali już radomscy radni. Decyzję będą podejmowali podczas sesji zaplanowanej na najbliższy poniedziałek.

Nowa droga z południa w kierunku centrum

Nowy odcinek trasy N-S będzie miał około 1,5 kilometra długości, po jednym pasie w każdą ze stron. Wzdłuż drogi powstaną także ciągi pieszo-rowerowe. Wszystkie roboty mają się zakończyć jesienią tego roku. Umowa z wykonawcą opiewa na 26,5 miliona złotych.

Prace wystartowały w listopadzie ubiegłego roku. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji trwają już prace przy pierwszej warstwie podbudowy nowej drogi na odcinku od ulicy Żakowickiej do Zagonowej. W 90 procentach są zaawansowane prace przy budowie sieci ciepłowniczej. trwają roboty przy kanalizacji deszczowej i układaniu instalacji teletechnicznych. - Wykonawca realizuje założony harmonogram. Pogoda nie przeszkadza w prowadzeniu prac - mówi Dawid Puton, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Budowany właśnie odcinek trasy N-S jest prowadzony wzdłuż torów kolejowych od ulicy Czarnoleskiej na osiedlu Południe do ulicy Żakowickiej. Będzie miał połączenie z węzłem przy ulicy Nowomłodzianowskiej. Ma ułatwić przejazd z południowych dzielnic w kierunku centrum miasta i odciążyć korkującą się ulicę Wierzbicką.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie