Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S12. Kiedy poznamy ostateczny wariant ekspresowej S12?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W wielu gminach regionu radomskiego w ubiegłym roku odbyły się konsultacje w sprawie planowanej trasy ekspresowej.
W wielu gminach regionu radomskiego w ubiegłym roku odbyły się konsultacje w sprawie planowanej trasy ekspresowej. Archiwum
Na przełomie pierwszego kwartału tego roku mieszkańcy, których bezpośrednio dotyczy budowa trasy S12 mieli wiedzieć więcej na temat przebiegu trasy. Choć jeszcze nie wiadomo jaki wariant będzie wybrany, to już budzi wielkie emocje. Odbyło się kilka protestów mieszkańców.

Tymczasem, jak wynikało z zapewnień inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych - na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku miała złożyć wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz zorganizować spotkanie Komisji Opiniowania Projektów Inwestycyjnych, gdzie powinny być zaprezentowane wszystkie warianty trasy oraz wskazany preferowany. Wszystko może się jednak przedłużyć.

Konsultacje często burzliwe

- Szacujemy, że posiedzenie Komisji Opiniowania Projektów Inwestycyjnych, w przypadku trasy na odcinku granica województwa łódzkiego - Radom może odbyć się na przełomie lipca oraz sierpnia tego roku, natomiast w sprawie odcinka Radom - Puławy na przełomie czerwca oraz lipca - mówi nam Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według niej, decydującym czynnikiem jest przedłużająca się procedura uzyskiwania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych i dokumentację geologiczno - inżynierską.

Trasa S12 to bardzo ważna i strategiczna droga. Docelowo połączy trzy województwa. Mówi się o niej od dawna. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Odbyło się wiele spotkań z mieszkańcami zainteresowanych gmin, podczas których przedstawiane były przygotowane przez projektantów warianty. Konsultacje w niektórych miejscowościach, na przykład Zwoleniu, Kowali, czy Skaryszewie, często były bardzo burzliwe. Mieszkańcy mieli wiele pytań do przedstawicieli inwestora i firmy projektowej. O wspomnianym zainteresowaniu może świadczyć fakt, że po trzech turach spotkań informacyjnych, wpłynęło ponad cztery tysięcy opinii i wniosków od mieszkańców zainteresowanych gmin.

Nie obyło się również bez ulicznych protestów mieszkańców, między innymi gminy Skaryszew, czy Kowala. Ludzie najbardziej obawiają się, że przez trasę ich domy będą zniszczone, a miejscowości podzielone na pół. Twierdzą, że ważne dla nich miejsca, takie jak urzędy gminy, czy miejsca wypoczynku i rekreacji mogą zostać zniszczone.

Jakie procedury?

Podczas spotkania Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze, będą zaprezentowane wszystkie warianty trasy oraz wskazany preferowany. Te miały odbyć się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku (o czym piszemy na stronie 1). Gdy Generalny Dyrektor zatwierdzi wariant preferowany, kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o uzyskanie decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja przeprowadzi też postępowanie administracyjne, podczas którego powinny odbyć się konsultacje społeczne.

Trzy warianty

Dla trasy ekspresowej do tej pory zostało przedstawionych kilka wariantów. Wariant B - brązowy - funkcjonował orientacyjnie w tym przebiegu już od poprzedniej próby ustalenia trasy S12 w latach 2007-2009 i został pokazany na I spotkaniu informacyjnym jako pomarańczowy, który w rejonie Huty Mazowszańskiej rozplatał się na 3 warianty (niebieski, zielony i pomarańczowy). Wariant C - błękitny (południowy) - został wprowadzony na wniosek mieszkańców Kowali po pierwszych spotkaniach i pokazany na II spotkaniu. Wariant A - różowy - wypracowany przez GDDKiA po spotkaniach z gminą Kowala, Skaryszew, Gózd i Radom jako najlepiej łączący interesy tych gmin i również zaprezentowany na II spotkaniu. Wypracowany został również podwariant łącznik AB - szary - wprowadzony po I turze spotkań, w celu uzyskania pełnej analizy wielowariantowej na terenie Kowali. Warianty budzą dużo wątpliwości, mieszkańcy gmin zorganizowali w przeszłości kilka ulicznych protestów.

Wielka inwestycja

Jak już informowaliśmy, nowa trasa S12 jest projektowana na odcinku od węzła Radom Południe (gdzie połączy się z budowaną właśnie trasą S7) do węzła Bronowice przy obwodnicy Puław (gdzie dołączy do istniejącej już drogi S12 w kierunku Lublina i granicy wschodniej). Ponad 100-kilometrowy odcinek trasy ma przebiegać również przez nasz region.

Firmy Safege i Schuessler Plan zajmą się projektowaniem 66-kilometrowego odcinka wschodniego, od węzła Bronowice przy obwodnicy Puław do Radomia (koszt prac to 5,7 miliona złotych). Z kolei konsorcjum firm Multiconsult i Enviro projektuje odcinek zachodni (od granicy z województwem łódzkim, poprzez powiat przysuski i radomski do Radomia). Koszt tych prac szacuje się na około 4,9 miliona złotych. Firmy mają czas na sporządzenie dokumentacji do maja 2020 roku. W optymistycznej wersji szacuje się, że budowa ekspresówki ma być zakończona w 2024-25 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie