Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S12 w Radomskiem. Wariant "B" rekomendowany do dalszych prac przez drogowców. Jakie opinie samorządowców?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W piątkowym posiedzeniu w Generalnej Dyrekcji brali udział samorządowcy z naszego regionu.
W piątkowym posiedzeniu w Generalnej Dyrekcji brali udział samorządowcy z naszego regionu. Facebook / Waldemar Trelka - starosta radomski
W piątek odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie trasy S12 dla odcinka wschodniego Puławy - Radom. Na spotkaniu przyjęto jako rekomendowany wariant "B".

Trasa S12, to bardzo ważna droga, o której mówi się od wielu lat. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej w przypadku odcinka zachodniego od Radomia do granicy z województwem łódzkim przez powiat przysuski.

CZYTAJ KONIECZNIE:Budowa trasy S12 w regionie radomskim. Będzie można zgłaszać wnioski

Rekomendowany wariant "B"

Znacznie więcej niewiadomych było w przypadku etapu wschodniego biegnącego zp Puław do Radomia. W październiku ubiegłego roku odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, podczas którego nie podjęto żadnych decyzji. Przed kilkoma dniami odbyło się również spotkanie Parlamentarnego Zespołu do spraw Budowy S12, w którym brali udział samorządowcy z naszego regionu. Wyrażali niezadowolenie, że procedury trwają zbyt długo.

CZYTAJ KONIECZNIE:Za nami kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu z udziałem samorządowców. Kiedy decyzje?

W piątek, 28 lutego odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. - Przyjęto jako rekomendowany wariant B z podwariantem AB w Paciorkowej Woli - mówi Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według niej decyzję podjęto po sporządzeniu przez projektanta Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego a następnie dokonaniu analizy wielokryterialnej pod kątem technicznym, środowiskowym/społecznym i ekonomicznym.

Kolejnym krokiem ma być posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Po zatwierdzeniu protokołu z jej obrad wybrany wariant preferowany zostanie zarekomendowany we wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej, który zostanie złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Trzy warianty do wyboru

Dla tego odcinka wypracowano trzy warianty i jeden podwariant. To "A", który był najbardziej pożądany przez gminy: Przyłęk, Policzna, Zwoleń, Tczów, Gózd, Skaryszew, Kowala oraz powiat radomski i zwoleński. Przedstawiciele wspomnianych samorządów skierowali nawet pismo do ministra infrastruktury, w którym pisali, że najlepszym rozwiązaniem byłaby właśnie ta opcja. Rekomendowała go również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Wariant ""B" dla nich był nie do przyjęcia, ponieważ według samorządowców i mieszkańców, wyrządza najwięcej szkód. Wariant C, został wprowadzony na wniosek mieszkańców Kowali po pierwszych spotkaniach. Wypracowano również łącznik AB.

Różne opinie samorządowców

Waldemar Trelka, starosta radomski: - Przez cały czas opiniowania wariantów, konsekwentnie podtrzymywaliśmy nasze stanowisko w sprawie wyboru wariantu A - jako najbardziej korzystnego dla mieszkańców powiatów radomskiego i zwoleńskiego. Przypomnę, że za wariantem A jako najmniej inwazyjnym w istniejącą tkankę przyrodniczą, opowiedziała się również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Widzimy jednak, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma zupełnie inny pogląd na przebieg trasy S12. Tymczasem to właśnie czynnik społeczny jest bardzo wyraźny: jest nim mocny głos przedstawicieli gmin Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Policzna, Przyłęk oraz powiatów radomskiego i zwoleńskiego, którzy podają konkretne argumenty za wariantem A, ponieważ znają najlepiej uwarunkowania lokalne i trudności, w tym wyburzenia domów, jakie będą wynikały z wariantu B. Drogowcy optują też za wariantem B jako zgodnym z oczekiwaniami władz Radomia, chociaż przyszła trasa S12 nie prowadzi przez teren tego miasta - kończy Trelka.

Oburzenia nie kryje również Dariusz Bulski, wójt gminy Kowala. Jak mówi, trasa może przeciąć całą gminę na pół. Co więcej, wariant zawiera wyburzenia gospodarstw domowych. Według niego jest bardzo niekorzystny. Podobnego zdania są również przedstawiciele gminy Policzna.

Radosław Witkowski, prezydent Radomia: - Na odcinku zachodnim (od strony trasy S7) jest to przebieg zgodny z naszymi oczekiwaniami, ponieważ droga będzie przebiegała stosunkowo blisko granicy Radomia. W dalszym ciągu czeka nas natomiast walka o dalszy przebieg w kierunku wschodnim. Według obecnej propozycji trasa S12 przebiegałaby w odległości aż 8 km od lotniska. To wyzwanie, które stoi zarówno przed nami, jak i PPL-em - mówi Witkowski.

Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia: - To dość dobry wariant, uwzględnił wszystkie nasze oczekiwania. Zależało nam, aby trasa omijała Paciorkową Wolę i to się udało. To, czy zostałby wybrany wariant "A", czy "B", nie robiło nam wielkiej różnicy, bo oba warianty łączą się w naszej gminie i to praktycznie ten sam przebieg. Zaplanowano cztery wyburzenia - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie