Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S12 w regionie radomskim. Będzie można zgłaszać wnioski

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Przed wyborem wariantu preferowanego w zainteresowanych gminach odbywały się konsultacje z mieszkańcami.
Przed wyborem wariantu preferowanego w zainteresowanych gminach odbywały się konsultacje z mieszkańcami. Archiwum
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie odcinka zachodniego trasy ekspresowej S12. Co musi zrobić, aby ją uzyskać?

Jak już informowaliśmy, pod koniec grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyjęła wariant preferowany (pomarańczowy) dla odcinka zachodniego trasy ekspresowej S12 (od granicy z województwem łódzkim do Radomia) i złożyła wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Jak wygląda proces uzyskania decyzji?

- Na obecnym etapie postępowania nie ma możliwości wskazania terminu wydania rozstrzygnięcia w tej sprawie - mówi Agata Antonowicz, specjalista od kontaktów z mediami z RDOŚ w Warszawie. Jednocześnie potwierdza, że Generalna Dyrekcja złożyła wniosek o uzyskanie decyzji.

Czas prowadzenia postępowania w sprawie wydania decyzji jest uzależniony od wielu czynników, w tym między innymi od kompletności i prawidłowości złożenia wniosku przez inwestora. - W przypadku braków bądź błędów w dokumentacji konieczne jest wzywanie do uzupełnienia, a to wpływa na czas postępowania - kontynuuje Antonowicz i dodaje, że obecnie trwa analiza dokumentacji pod kątem formalnym.

Jeśli dokumentacja będzie kompletna, wówczas rozpocznie się analiza merytoryczna w zakresie wszystkich elementów raportu o oddziaływaniu na środowisko, czyli między innymi wpływ inwestycji na na poszczególne elementy środowiska i zaproponowanych środków minimalizujących ten wpływ.

Udział społeczeństwa i opinia ekspertów

Wpływ na długość postępowania ma również to, że RDOŚ, będzie występował o zasięgnięcie opinii do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia z organem właściwym w sprawach ocen wodnoprawnych.

Kluczowym jest fakt, że będzie ogłoszony tak zwany udział społeczeństwa. Ludzie przez około miesiąc będą mogli zgłaszać wnioski i uwagi co do trasy. Regionalna Dyrekcja będzie musiała się odnieść do każdej z nich i uzasadnić, dlaczego ewentualny wniosek przyjął bądź odrzucił.

Ważna inwestycja

W optymistycznej wersji szacuje się, że budowa ekspresówki ma być zakończona w 2024-25 roku.Firmy Safege i Schuessler Plan projektują odcinek wschodni, od węzła Bronowice przy obwodnicy Puław do Radomia (koszt prac to 5,7 miliona złotych), a konsorcjum Multiconsult i Enviro projektuje odcinek zachodni (od granicy z województwem łódzkim do Radomia (koszt to około 4,9 miliona złotych).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie