Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trasy S12. Znamy wariant preferowany dla odcinka zachodniego. Zobacz mapę z jej przebiegiem

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W konsultacjach dotyczących przebiegu trasy S12 uczestniczyło w wielu gminach mnóstwo zainteresowanych mieszkańców.
W konsultacjach dotyczących przebiegu trasy S12 uczestniczyło w wielu gminach mnóstwo zainteresowanych mieszkańców. Archiwum
Generalna Dyrekcja przyjęła wariant preferowany dla odcinka zachodniego trasy S12 (od granicy z województwem łódzkim do Radomia). Decyzja budzi sprzeciw mieszkańców oraz samorządowców z powiatu przysuskiego. Co zakład wariant drugi?

- Zgodnie z ustaleniem Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnym Dyrektorze przyjęty został wariant 2, czyli pomarańczowy. Będzie on rekomendowany przez nas we wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej. Planujemy złożyć wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska do końca 2019 roku - mówi Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak pisaliśmy, trasa miałaby być poprowadzona na południe od Gielniowa, a potem przeciąć Przysuchę oraz Skrzyńsko. Dalej droga miałaby biec od strony północnej Wieniawy, a dalej skręci na południe i podzieli gminę Kowala.

Samorządowcy są przeciwni

- Nie podpiszę się pod tym wariantem. Chcieliśmy, aby wariant biegł po północnej stronie, ponieważ w takiej formie był mniej szkodliwy - mówi nam Władysław Czarnecki, wójt gminy Gielniów. Włodarz podkreśla, że taka decyzja sprawi, że kilka wsi o zwartej zabudowie wokół stolicy gminy, a więc: Rozwady, Gałki, Snarki, Brzezinki, Zielonka, Wywóz będą podzielone. - Tam ludzie chcą się budować. Jeśli powstanie tam droga, to cała gmina zostanie sztucznie podzielona - argumentuje wójt, który wspomina jednocześnie, że kilkukrotnie gościł na komisji, czy u Generalnego Dyrektora, by przedstawić postulaty mieszkańców, które jednak na nic się zdały.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowa trasy S12 w Radomskiem. Projektanci chcą wybrać wariant B. Jest wspólne stanowisko samorządowców z powiatu radomskiego i zwoleńskiego

Niezadowoleni ze wspomnianej decyzji są również w gminie Wieniawa. - Ten wariant będzie ingerował w tereny rolnicze, sadownicze. Będzie w konflikcie na przykład z kanalizacją, ponieważ trzeba dodać, że droga miałaby przebiegać kilkadziesiąt metrów od studni, która zasila w wodę gminę. Zakłóci to dojazd do pól, a także na przykład uczniowie będą dłużej dojeżdżać do szkół - tłumaczy Krzysztof Sobczak, wójt gminy Wieniawa.

Jak twierdzi samorządowiec, mieszkańcy zgłaszali inny wariant, który przebiegać miał w korzystnej lokalizacji i dodatkowo był tańszy o około 170 milionów złotych. - Już podczas pierwszego posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych słychać było takie głosy, że protesty nie mają sensu, bo wodę można dowozić beczkowozami, a ponadto jest specustawa. Rozumiemy, że to bardzo ważna i potrzebna droga, ale nie powinna wyrządzać szkód - twierdzi Sobczak. Jak mówił wójt, gmina Wieniawa nie została oficjalnie poinformowana o podjętej decyzji, a samorządowcy dowiedzieli się o przyjętym wariancie... od mieszkańców.

Poseł apeluje o rozmowy

W sprawie przyjęcia wariantu preferowanego dla wspomnianej trasy skontaktowaliśmy się też z Andrzejem Koszto-wniakiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego do spraw budowy S12. - Uważam, że samorządy z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powinny usiąść i znaleźć rozwiązanie. Apeluję o uzbrojenie się w argumenty i przekonywanie do swoich racji, należy przemyśleć co można jeszcze zmienić, a czego już nie można - mówi Andrzej Kosztowniak. Poseł zauważył, że chciałby, aby droga była wybudowana jak najszybciej. - Trzeba jednak pamiętać, że zaprojektowanie trasy to jedno, ale posłowie muszą znaleźć jeszcze pieniądze na wybudowanie tej trasy - zakończył Andrzej Kosztowniak.

Jaki odcinek wschodni?

Trasa S12 będzie również biegła od Puław do Radomia. Na razie nie wiadomo jaki będzie przyjęty wariant, ponieważ w projekcie mogą zajść jeszcze jakieś zmiany. W ostatnim tygodniu samorządowcy z powiatu radomskiego oraz zwoleńskiego spotkali się, aby dyskutować na temat trasy S12. Optowali za wariantem A, który według nich jest najmniej szkodliwy i pociąga za sobą najmniejsze szkody. Prezydent Radomia za to, chciałby, aby wybrany był wariant inny, który będzie przebiegał najbliżej jego miasta. Argumentuje to tym, że jest to ważna droga w kontekście rozwoju Radomia oraz budowy portu lotniczego na Sadkowie.

Kiedy budowa?

W optymistycznej wersji szacuje się, że budowa ekspresówki ma być zakończona w 2024-25 roku.Firmy Safege i Schuessler Plan projektują odcinek wschodni, od węzła Bronowice przy obwodnicy Puław do Radomia (koszt prac to 5,7 miliona złotych), a konsorcjum Multiconsult i Enviro projektuje odcinek zachodni (od granicy z województwem łódzkim do Radomia (koszt to około 4,9 miliona złotych).

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook Echo Dnia Przysucha

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie